Чи зможуть митці допомогти закарпатцям почути Харківщину

На Закарпатті триває підготовка для масштабного просвітницького форуму про Харківщину

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Чи зможуть митці допомогти закарпатцям п…

"Далеко і невідомо", - так висловився ужгородець, якого Depo.Закарпаття зупинили посеред Ужгорода і спитали, що він може розказати про Харків. Більшість мешканців Закарпаття має досить розмите поняття про східну частину країни, як і "східняки" - про жителів західних регіонів.

Виправити і "підкоригувати" цю ситуацію в Україні взялися за допомогою того, що у тій чи іншій мірі, цікаво кожному – культуру.

В Ужгороді готуються до масштабного просвітницького форуму, який має відкрити для місцевих "далеку і невідому" Харківщину – "СлободаКульт". Показати Харківщину закарпатцям планують навесні 2018 року.

Нинішній культфорум планують провести у двох закарпатських містах – Ужгороді і Мукачеві з 15 по 29 травня 2018 року. "Ідея нашого проекту виросла з того, що певні міста здаються мешканцям інших регіонів далекими і невідомими. Проект був започаткований у 2014 році. З початком військових подій на Донбасі ми прийшли до висновку, що важливо розуміти, чим ми ризикуємо, що можемо втратити. Саме тому ми намагалися уявити, чим, власне, ми дорожимо в тому чи іншому регіоні", - каже керівниця проекту Ольга Сагайдак.

Статистика і цифри, що на сьогоднішніх день є актуальними, вражають: лише 40% українців виїжджали за межі свого населеного пункту. Українці мандрують мало не лише з економічних причин, іноді просто не розуміють, для чого їм кудись їхати. Тим самим обмежують себе у знаннях, у спілкуванні і комунікації з іншими співвітчизниками, які живуть далеко.

"Ми прагнемо поговорити про те, що цікавого є в різних регіонах, чим варто пишатися. Тому що коли ми пишаємося, ми пишаємося цілою країною. Але часто ці "предмети пишання" нам складно визначити. Мотивації для мандрів мало. У наших заходах ми намагаємося опиратися не на якісь глобальні речі, а на людей, які займаються культурою, на культурні інституції, проекти і прагнемо побудувати між ними містки, створити умови для колаборації, для співпраці. І нам би хотілося, щоб після закінчення форумів продовжувалася співпраця між регіонами, втілювалися культурні проекти", - розповідає Сагайдак.

На сьогоднішній день подібних міжрегіональних просвітницьких форумів було три: у Києві - в 2014 році, у Львові - в 2015-у, а також форум, присвячений Галичині, у Харкові - у 2016 році.

Загалом це було близько 300 подій у рамках форумів і майже 40 тисяч відвідувачів у різних містах України, близько тисячі учасників з різних регіонів. Тобто 40 тисяч українців цікавилися життям своїх далеких співвітчизників, відкриваючи для себе Україну з позиції творчих, цікавих і неординарних особистостей і їхніх культурних проектів.

Форуми у тих регіонах, де вони організовані, мають сталу структуру: два тижні, коли кожного дня відбуваються різні події, які є вільними для відвідувачів. Це просвітницький проект, у якого нема комерційної основи.

В Ужгороді, на форумі, присвяченому Харківщині, плануються великі вуличні концерти харківських гуртів, виставки художніх творів від авангарду до актуального мистецтва, зустрічі з письменниками, кінопокази і зустрічі з режисерами, а також кіно-майстер-класи для юнацтва, вистави і театральні воркшопи, дискусії на гострі соціокультурні теми, модні покази тощо.

Кожен раз команда форуму – авторитетні люди у своєму регіоні, які знають про мистецтво, про культуру. При цьому вони не везуть готовий продукт: вони його готують для регіону, який відвідують. В організаторів вже з'явилися партнери в Ужгороді, у Мукачеві, які допомагають кураторам Слобожанщини і Києва працювати і з'ясовувати, що буде цікаво закарпатцям, чи актуальні теми вони пропонуватимуть тощо. Зараз організатори просять долучатися до обговорення, бо програма форму ще на стадії формування.

Один з принципів просвітницького проекту – не приймати підтримки від політичних партій і організацій. При цьому, команда проекту прагне залучати до спільної роботи представників влади на місцях, вважаючи, що влада також має бути інтегрована у процес "обміну культурами" і будування культурних містків.

У рамках підготовки програми форуму вже було кілька поїздок між регіонами: закарпатців на Слобожанщину і навпаки. Ті ужгородці, які долучилися до формування програми, вже готові створювати форум про Закарпаття у наступних регіонах, вважають організатори, оскільки "культурна естафета" піде далі і кожен наступний регіон готується потім розказувати про себе. Вже зараз є два претенденти, де під час наступного проекту Закарпаття зможе себе презентувати: Одеса і Маріуполь.

Учасники і організатори таких масштабних форумів сподіваються, що естафета регіонів дозволить донести актуальну інформацію, зламати стереотипи і розвіяти шаблонні (часто з негативним забарвленням) уявлення про інші частини України.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme