Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима - береш і описуєш

"Карбід" Андрія Любки назвали посібником для контрабандистів. Сам автор каже: роман не про контрабанду, а про людину-ідеаліста

Автор "контрабандного" роману: На Закарп…

Молодий, але популярний не тільки в Україні закарпатський письменник Андрій Любка в Ужгороді презентував роман "Карбід".

Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима - береш і описуєш - фото 1

Герой роману після подій на Майдані вважає, що Європа мала хоча би скасувати візи для українців. Та Європа цього не робить. Тому ідеаліст-патріот шукає свої шляхи і прокладає тунель в Угорщину.

Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима. Береш і описуєш - фото 1

"У мене виник "балканський" образ головного героя - чувак із золотим зубом, який весь час п'є, розказує якісь неймовірні речі, піднімає тости за Україну і так далі. Такий патріот-невдаха, яких ми бачимо на кожному кроці. Цей образ спочатку виник, а потім почав діяти. Потім я думав про місце, де має все відбуватися. Це вигадане місто, хоча виноградівці відразу подумали, що то саме про їхнє місто", - розповідає Андрій Любка.

Автор жартує: "Я сам виріс у Виноградові, у мене всі сусіди контрабандисти".

Вихід роману співпав із сумнозвісними мукачівськими подіями, коли у місті влаштували "розбірки" зі стріляниною і жертвами, за деякими версіями, через перерозподіл контрабандних потоків. Це стало своєрідною рекламою для книги. Та Любка каже: жодного зв'язку. Над романом автор працював протягом двох років. А контрабанда, на його думку, - абсолютно звичне явище для прикордонних регіонів.

"Мені не цікаво писати про реальних людей, реальні міста. Коли ти пишеш про когось реального, то відразу звужується коло інтерпретації . Я міг позичати, красти деталі, але все це вигадано. Конкретних людей у романі немає. Персонажі складені із багатьох".

Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима. Береш і описуєш - фото 2

Роман трагікомічний. У романі - 100 способів контрабанди. У романі гумор переплітається з песимізмом (до слова, "Карбід" полемізує з "Кандідом, обо Оптимізмом" Вольтера).

"Та найбільше у цьому романі реальності. Чим добре бути закарпатським письменником? Не треба нічого вигадувати - весь "зоопарк" у тебе перед очима, ти просто береш і описуєш", - каже Любка.

Щодо роботи над книгою, автор зізнається: це було і важко, і подекуди нудно. Писання полягає у сидінні. Був час, коли Любка працюючи, тижнями не виходив з дому.

"Найважчим для мене був розділ про контрабанду людських органів. Це найдорожча і найтаємніша сфера".

Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима. Береш і описуєш - фото 3

Письменник ставив перед собою два завдання - написати просту, цікаву, смішну історію про героя, який вирішив рити тунель у Євросоюз, і чим це все закінчилось. Друге завдання - полемізувати із "Кандідом" та ще кількома текстами.

"Над чим я найдовше прів - мені хотілося написати роман, який би функціонував. Там купа зашифрованих моментів. Начитаний читач з приємністю для себе відкриє. Це інша книга, відмінна від моїх попередніх. Моя приємність у писанні - я працюю у нових жанрах", - каже Андрій.

Автор "контрабандного" роману: На Закарпатті весь "зоопарк" у тебе перед очима. Береш і описуєш - фото 4

Серед персонажів, окрім контрабандистів, - гробар, матюкливий мер, вбивці, жінки. Словом, пригоди, жарти, трагедія.

"Чи не боюся я, що після роману зроблять мені політики і контрабандисти? Ні, не боюся. Вони не читають, мені нема чого переживати", - підсумовує Андрій Любка.

 

Читайте також: Як творча "Комунікація" шукала особливу гармонію на Закарпатті

Більше про мистецьке життя Закарпаття читайте на zak.depo.ua

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme