Чи приєднають Галичину до Закарпаття: думка з-за Карпат

Протягом останнього часу в області було чимало обговорень довкола об’єднання територіальних громад. Обговорень багато – результату мало

Чи приєднають Галичину до Закарпаття: ду…

До місцевих виборів 25 жовтня в області у рамках реформи було сформовано лише дві громади: Тячівську міську об’єднану територіальну громаду та Вільховецьку сільську об’єднану територіальну громаду. Про це Depo.Закарпаття розповів директор Офісу реформ у Закарпатській області Іван Дем’янчук. За його словами, в цих двох утвореннях вибори відбулися вже "по-новому".

"З цими громадами працювати тепер будемо найбільше, аби зробити прикладом для інших. На Закарпатті так прийнято: треба щось вже зробити, щоб показати, як воно все має бути", - каже Дем'янчук.

Експерт офісу Реформ Олег Лукша пояснює: ці громади відтепер функціонуватимуть, як і міста обласного значення. Тобто матимуть такі ж стосунки з державним бюджетом, самі відповідатимуть за те, що діється на їхній території. Загалом же Офіс реформ провів багато зустрічей – майже з 99% сільськими радами Закарпаття.

Слід зазначити, що наприкінці серпня обласна рада не ухвалила перспективний план об’єднання формування територіальних спроможних громад. Такий план відсутній тільки на Закарпатті і в Тернопільській області. Та попри це на Тернопільщині є вже кількадесят громад, а на Закарпатті – лише дві. Серед основних причин такого гальмування експерти називають політичні інтриги. І дуже сподіваються, що новообрані депутати будуть активніше працювати для проведення реформ.

У той же час фахівці визнають: Закарпаття, будучи найближчим до Європи регіоном, виявилося неготовим та недовірливим до реформування. "У нас тільки дві громади об’єднались, але процес вже пішов. І його не зупинити. Політики, які були обрані раніше на виборах, вже за кілька днів "кануть у Лєту". Прийдуть нові, їх так само доведеться переконувати, що реформа необхідна", - пояснює Олег Лукша.

Жодна область не провела стільки виїздів, дискусій та обговорень, як Закарпаття, проте саме тут у передвиборчий період було чимало спекуляцій на темі адмінреформи. "Деякі політичні сили йшли на вибори і заявляли: якщо вони не будуть у більшості в обласній раді, то область приєднають до Галичини. Ось такі були голослівні заяви. Це абсолютна підміна понять. Ніколи, на жодному рівні не стояло питання про зміни меж областей. Ніколи і ніким із "державних мужів" не говорилось про ці речі. Сподіваємось, що новий склад обраних місцевих рад буде з новим мисленням",  - зазначає Лукша.

Зараз на Закарпатті мають бажання утворитися вісім громад, туди увійде 28 сільських та селищних рад. У семи громадах проходять громадські обговорення – до них мало би увійти 23 населені пункти. У п’яти громадах вже надано згоди про добровільне об’єднання, дві очікують на висновки. Процес йде, не зважаючи на те, що багатьом сільським головам це невигідно, кажуть експерти.

Попри передвиборчі баталії, у жовтні отримали позитивні відповіді на об’єднання дві громади: це Устьчорнянська об’єднана громада та Чинадіївська громада. Там формування нових адміністративних одиниць вже на завершальній стадії.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme