Як прикарпатці в 1910 році на комету Галлея чекали

У квітні 1910 р. весь Станиславів (нині ІваноФранківськ) – від малого до старого – напружено вдивлявся в небо

Як прикарпатці в 1910 році на комету Гал…

Затемнення сонця та інші астрономічні явища не викликають особливої зацікавленості у сучасних іванофранківців. Всі зайняті своїми щоденними й цілком "земними" справами, пише Depo.Закарпаття з посиланням на КУРС.

А от у квітні 1910 р. весь Станиславів – від малого до старого – напружено вдивлявся в небо. Мешканці міста прагнули побачити знамениту комету Галлея, що наближається до Землі кожні 75-76 років.

Як прикарпатці у 1910 році на комету Галлея чекали - фото 1

Як видно з оголошення, газета "Кур’єр Станиславівський" від 10 квітня 1910 р. на численні прохання читачів повідомила, коли і в якій частині неба шукати комету Галлея. Щоб визначити місце її появи, потрібно було вирахувати кут між магнітним меридіаном (за компасом) і географічним меридіаном на місцевості за картою. Над Станиславовом її мало бути видно 13,17, 21, 25 і 29 квітня між другою ночі й четвертою годиною ранку. Насправді, деякі спостерігачі побачили легендарну комету вже в ніч на 12 квітня.

Щоб спостерігати за унікальним явищем через астрономічну трубу, містяни піднімалися на другий поверх державної гімназії. Квитки "на огляд комети" можна було придбати по 50 галерів у цукерні Кровіцького, яка тоді знаходилась у будівлі Міщанського банку. Виручені кошти згодом жертвувались на розвиток освіти. Для спостережень за кометою використовували також вежу міської ратуші та інші більш-менш високі будівлі. Мешканці Станиславова мали можливість спостерігати ще й за потужним "зорепадом", тобто метеоритним дощем з сузір’я Ліри, а також милуватися особливо яскравим зодіакальним світлом – відблиском на небі після заходу чи перед сходом сонця.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme