Як поласувати сливовим повидлом і при цьому не "впасти у леквар"

У серпні Закарпаття вітатиме гостей чергового, уже традиційного, фестивалю лекварю. А до того часу спробувати солоденького можна в першому в Україні та Східній Європі музеї лекварю

Як поласувати сливовим повидлом і при ць…

Леквар - традиційне закарпатське сливове повидло, пише Закарпаття.depo.ua

Раз на рік для варіння леквару збирається вся родина. До цього ретельно готуються. Господар у саду вириває яму і встановлює туди велетенський казан. У нього засипають очищені від кісточок відбірні сливи.


Під казаном кладуть вогонь, а закипілу сливову масу безперервно помішують спеціальним дерев'яним пристроєм до повного її загустіння. Як правило, процес цей займає 7-8 годин.


Перед тим, як лек вар варити, плоди миють, вибирають кісточки, а потім варять майже добу, постійно мішаючи, на відкритому вогні у 100-літровому казані.

Зі 100 кілограмів слив наварюють 50 літрів густого леквару. Цукру не додають. Якщо леквар не вивалюється з перевернутої ложки - значить, уже готовий У глиняних горщиках леквар може зберігатися й 10 років.

Сливовий леквар - смачний і корисний. Ним годують навіть немовлят. З повидлом господині готують чимало страв - калачі, вареники, тістечка й пиріжки. Найсмачніші - сливові кнедлики.

Закарпатці впевнені, що леквар ще має й лікувальну дію. Зокрема, підвищує імунітет та лікує від 100 недуг, особливо взимку. Це в пергу чергу хвороби, пов'язані з травленням та простудні.

Не могли закарпатці не увіковічнити короля фруктових повидл. Перший в Україні та Східній Європі музей леквару знаходиться в селі Ботар, що на Виноградівщині. Музей нараховує десятки різновидів варення з усього світу. Крім традиційного варення зі слив, полуниці, та черешень, є справді екзотичні з ківі, дині та манго. Країни звідки їх привезли також вражають своєю різноманітністю: від близької нам Угорщини, до заокеанської Чилі. До речі, леквар можна продегостувати.

Біля входу в музей знаходиться симпатична свинка, вгодована сливами, які не підійшли на леквар, а на "п'єдесталі" - той самий закарпатський леквар.

 

До речі, слово "леквар" закарпатці використовують і в значенні "пропав". Коли довго когось немає, вони кажуть "Упав у леквар". Бажаємо не пропадати, а приїжджати на Закарпаття, щоб смакувати лек вар і отримувати незабутні враження.


Більше про колоритне Закарпаття читайте на zak.depo.ua

 

Все новости Ужгорода и Закарпатья читайте на Depo.ua
 

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme