Відставка Супрун та "прослушка" в кабінетах: Про що "воюють" закарпатські депутати

Сьогодні, 29 березня, відбулось друге пленарне засідання 10-ї сесії Закарпатської обласної ради

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Відставка Супрун та "прослушка" в кабіне…

Сесії Закарпатської облради перестають бути нудними. Принаймні, десята за рахунком точно запам'ятається.

Облрада VS Супрун

Віртуальна "любов" до Уляни Супрун розпочалась ще на першому засіданні сесії облради 22 лютого. Тоді Геннадія Москаля розізлила заява очільниці Міністерства здоров'я України про те, що 8 тисяч доз вакцини КПК від Угорщини до Закарпаття надійшли як контрабанда. Обурений губернатор навіть не намагався підбирати більше-менш пристойні слова. Його "є*анута" розлетілася мережею вмить, викликаючи як обурення, так і схвалення.

Аби "закріпити" стосунки з в.о. міністра, закарпатські депутати на другому засіданні сесії вирішили її... звільнити: 35 обранців ухвалили звернення до керівництва держави щодо невідповідності Уляни Супрун посаді Міністра охорони здоров'я України. Не переважна більшість (в облраді 64 депутати), але спрацювало.

Про медреформу говорили мало, але яскраво. "Це – чергова псевдореформа, яка заведе нас у гроб, або незрозуміло куди. Куди ми дінемо медиків із гірських сіл? Переведемо у Берегово, звідки лікарі в Угорщину їдуть? Ми не в змозі виконати реформування первинної медицини, хіба угробити її до кінця. Навпаки, треба розвивати мережу швидких медичних допомог. Те, що там написано, повірте мені – я не є фахівець у медицині, але стикався з медициною на всіх своїх роботах, – виконати цю реформу на Закарпатті неможливо! Почнуть помирати люди – буде питання до тих, хто закотив рукави і почав виконувати те, що там написано", – сказав Москаль.

Депутати ініціативу підтримали і для себе "звільнили" Супрун, про що попросили і прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. "Із часу покладення на неї виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун щодня анонсувала нові реформи, проекти та схеми, покликані зробити медичну допомогу якісною та доступною, натомість у медицині повний розвал – галузь зазнає гострого недофінансування. Система охорони здоров'я уражена корупцією від первинної ланки і до найвищого рівня – державних програм із закупівлі ліків, тендерів, а більшість українців не в змозі платити за лікування. Як заявила нещодавно сама п. Супрун, майже 70% жителів України через брак коштів лікуються самі", – йдеться у зверненні до очільника уряду.

Обурення у депутатів викликала і заява Супрун про те, що міністерство більше не фінансуватиме програму державної допомоги "Онкологія" і не виділятиме гроші на лікування онкохворих. За словами Супрун, МОЗ тепер концентрується на профілактиці хвороб, а не їхньому лікуванні. "Пропонована нею медична "реформа" може призвести і до масового закриття лікарень: передбачається, що фінансування державних і комунальних установ не здійснюватиметься з держбюджету з 1 січня 2020 року. Крім того, через імітацію боротьби з корупцією у сфері державних закупівель країна отримала понад рік затримки із поставкою лікарських засобів та медичних інструментів, а намагання МОЗу запровадити госпітальні округи призвели до масових акцій протесту. Від непослідовних кроків потерпають насамперед місцеві ради, оскільки вони вимушено дофінансовують медзаклади та лікарів, від яких практично відмовляється Уряд. Близько 70 тисяч лікарів уже емігрували з України за останні кілька років, якщо так триватиме й далі, наша держава взагалі залишиться без фахівців. Також слід зазначити, що роботу МОЗ із виконання бюджетної програми "Лікування громадян України за кордоном", на яку було виділено понад 336 млн грн, визнано незадовільною", - обурюються закарпатські депутати.

Про долю цього звернення говорили вже в кулуарах: практично ніхто не вірить, що до бажань закарпатських депутатів дослухаються. Та своїми діями "голосувальники" залишились задоволені, бо позицію озвучили, тож, якщо що, претензій до них - жодних.

"Прослушка" і згадки про 37-й рік

Днями керівник Держаудитслужби в області виявив сліди шпигунства. "Сьогодні у моєму службовому кабінеті виявлено та слідчо-оперативною групою вилучено апаратуру, з допомогою якої здійснювалось відео- та аудіоспостереження. Враховуючи те, що я ніколи не змінював своїх поглядів та не допускаю в своїй роботі будь-яких корупційних проявів, вважаю, що щодо мене особисто могла готуватись провокація. Далі повинні діяти слідчі", - прокоментував Володимир Бойко опубліковані у соцмережі фото "викриття".

Виявилось, що це не єдиний випадок. На засіданні сесії Москаль наголосив, що хвиля "шпіономанії" в області розбурхує пристрасті. В окремих державних установах, зокрема, в Службі автодоріг у Закарпатській обалсті, в обласному управлінні лісового та мисливського господарства виявлено чимало прослуховуючих пристроїв, що не може не тривожити.

"Це що - 37 рік? – запитав губернатор. – Звідки такі пристрої? Адже одні - імпортного походження, інші не мають маркування взагалі, щось на зразок "пан сам склепав". Москаль поцікавився, чи прокурор, як процесуальний працівник, давав дозволи на такі дії, оскільки деякі пристрої були із розряду, за словами голови ОДА, "пан сам склепав". Прокурор чіткої відповіді не дав, але обіцяв розібратися.

Були й інші гострі запитання до прокурора, на які він дав відповіді. У підсумку губернатор ініціював включити до порядку денного засідання звернення до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова стосовно службової перевірки з порушеного питання. "Пропоную звернутися до Авакова, хай проведе службову перевірку, звідки взялися прослуховуючі пристрої. Деякі з них імпортні, деякі не мають маркування. Це виконання політичних замовлень, а не боротьба із злочинністю", – сказав Москаль.

Депутати тут же підтримали цю ініціативу очільника краю.

Закон про мітинги і заборона балаклав

Зазвичай, в "іншому" йдеться про щось не дуже важливе. Та не у випадку із сьогоднішньою сесією закарпатських депутатів. Під час звіту начальника головного управління Національної поліції у Закарпатській області Романа Стефанишина, депутати цікавились, чому під час сесій у приміщенні обласної ради присутня така велика кількість працівників поліції. "То ганьба! Їх стільки, як нас. Ми чогось боїмося?", – обурився депутат Михайло Кіш.

Москаль відповів, що не бачить ніякої ганьби. "Багато є активістів, які мріють прославитись, які хочуть забігти сюди, покричати, об'явити комусь відставку, імпічмент (тут губернатор згадав рішення Рахівської міськради, яка оголосила вимогу відставки президента), ще щось і втекти. Хто хоче мітингувати і коло мікрофона висловлювати політичні прокламації, – будь ласка, у 2020 році будуть вибори, пробуйте. Я хочу, аби обласна рада плідно працювала, а органи правопорядку забезпечували охорону громадського порядку", – сказав, як відрізав, Москаль.

Тим часом депутати ухвалили звернення до керівництва держави щодо ухвалення закону, який, серед іншого, має заборонити використання балаклав під час громадських зібрань. На думку депутатів, такий закон врегулює порядок проведення мирних зібрань та передбачить заборону використання масок, інших засобів чи способів маскування з метою уникнення ідентифікації осіб, що беруть участь у таких заходах. "Просимо вас відреагувати на нагальну потребу суспільства шляхом невідкладного прийняття Закону України "Про мирні зібрання", який врегулює порядок проведення таких зібрань та передбачить заборону використання масок, інших засобів чи способів маскування з метою уникнення ідентифікації осіб, що беруть участь у таких заходах", – зазначається у зверненні депутатів.

З'явилось це звернення не, як кажуть, з конопель. Після "чорного" маршу активістів "Карпатської Січі" голова Закарпатської ОДА заборонив учасникам масових акцій закривати обличчя балаклавами. За словами Москаля, для справжніх патріотів немає жодного сенсу ховати обличчя на вулицях українських міст. "Це ненормальна ситуація, коли одні українці збираються на масові заходи й ховають свої обличчя від інших українців, прикриваючись при цьому патріотичними гаслами. Для справжніх патріотів немає жодного смислу ховати обличчя, це роблять хіба що злодії чи хулігани. Нормальні люди, тим більше патріоти, збираються на акції й проголошують свої лозунги з відкритими обличчями", – прокоментував розпорядження Москаль.

Слід зауважити, що той факт, що очільник області Москаль перетягнув на себе практично всю "ковдру" засідань облради, вже нікого не дивує. Більшість навіть не переймається питанням, а що робить в облраді, власне, її очільник - Михайло Рівіс. На кухнях закарпатці вже називають його "весільним генералом".

Фото: прес-служба облради, Володимир Бойко

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme