"Золота угорська карта": Чи ховається політичний "джокер" за обшуками в угорських фондах

Вибори скінчилися, і політична боротьба перейшла з публічної площини у підкилимну. До закарпатців з білбордів більше не всміхаються кандидати з обіцянками. Проте для самих політиків зараз дуже гарячий період: вже 7 грудня на першу сесію зберуться новообрані депутати Закарпатської обласної ради. За дивним збігом, напередодні Закарпаття розгорівся політичний скандал, який уже набув статусу міжнародного

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Золота угорська карта": Чи ховається по…
Фото: Закарпатська ОДА

На початку тижня інформаційний простір сколихнула новина про обшуки у лідера закарпатських угорців Василя Брензовича. Лідера "Партії угорців України", депутата Верховної Ради минулих скликань та ще кількох фігурантів обшуків запідозрили у фіктивних угодах благодійного фонду "Еган Еде". У СБУ повідомили, що обшуки пройшли у рамках кримінального провадження щодо діяльності фонду, що начебто спрямована на порушення державного суверенітету України.

Служба безпеки України оприлюднила список речей, які знайшли після останніх обшуків. Це матеріали про "Велику Угорщину" та створення етнічної автономії на території Закарпаття. Також вилучили комп’ютери та засоби зв’язку, які ще потрібно дослідити на предмет проявів сепаратизму чи будь-якої підривної діяльності на шкоду Україні.

За словами першого заступника голови обласної ради VII скликання Йосипа Борто, який у раді представляє "КМКС" Партію угорців України", кримінальне провадження проти фонду було відкрито ще 2,5 року тому. Обшуки проводилися неодноразово, проте досі нічого незаконного не знаходили. Тож провадження "висіло" у повітрі весь цей час і дати рух йому захотіли саме після місцевих виборів.

Закарпатська "коаліціада"

Одним з перших, хто запідозрив політичний підтекст у обшуках, був депутат обласної ради від ВО "Батьківщина" Андрій Шекета. Він зазначив, що напередодні угорців запрошували на зустріч до голови ОДА, де обговорювався формат майбутньої коаліції в обласній раді.

Скріншот зі сторінки у Facebook Андрія Шекети.

Партія "Рідне Закарпаття" оприлюднила заяву, у якій нібито засудила, а нібито і не засудила дії українських правоохоронців, проте також "помахала пальчиком" і у бік угорців.

Скріншот зі сторінки у Facebook партії "Рідне Закарпаття"

Лідер закарпатської "Батьківщини" Олександр Кеменяш був значно різкіший у своїх твердженнях. Він припустив, що КМКС прийняла рішення, що не сподобалося владі. 

Скріншот зі сторінки у Facebook Олександра Кеменяша

Народний депутат України Віктор Балога дії спецслужб назвав злочином проти України, адже вони загрожують спокою в області. Депутат впевнений, що ситуацію з угорським сепаратизмом розхитують штучно.

Скріншот зі сторінки у Facebook Віктора Балоги

Реакції зводяться до одного ймовірного сценарію – нинішня влада начебто намагається змусити закарпатських угорців вступити у коаліцію в обласній раді. Попередньо називали дві партії, які можуть створити більшість  – це "Слуга народу", яка має 11 мандатів, та "Рідне Закарпаття" із 12 депутатами. Проте це тільки 23 голоси, а для більшості у раді, де загалом 64 депутати, потрібно більше. КМКС є третьою партією у раді за кількістю депутатів – їх 8. Їхні мандати дозволили б набрати 32 голоси в раді. Звісно, не тільки угорці отримали пропозиції приєднатися до коаліції. У той еже час видається, що для влади їхні 8 мандатів є критично важливими.

У свою чергу, голова ОДА Олексій Петров заявив про абсурдність заяв щодо політичного тиску на угорців з його боку і закликав правоохоронців вийти на брифінг і надати громадськості доказову базу їхніх дій. Зазначимо, що по ньому прицільно попрацювала ще й мережа популярних анонімних телеграм-каналів, які видають себе за поінформовані джерела, а по суті є лише зливними бачками, які часто залучаються до українських політрозборок або ж розповсюдження антиукраїнських вкидів.

Скріншот зі сторінки у Facebook Олексія Петрова

Незрозумілою поки є роль Олексія Петрова у скандальному процесі. Кабмін уже погодив його звільнення з посади голови ОДА і натомість на заміну підготував уже Анатолія Полоскова. Досі розпоряджень президента про це немає.

Саме Петрова "сватають" на посаду голови нової обласної ради. Проте це посада виборна, і за неї ще треба поборотися. У цій боротьбі вкрай важливим є створення міцної коаліції, яка віддасть за нього голоси. Поки ж Петров сидить на одному стільці і, начебто, намагається сісти на другий. Цей стілець не зовсім стійкий і досить сильно розхитався угорським питанням, яке отримало потужну підтримку в Угорщині і загрожує не тільки українському іміджу, а й українським євроінтеграційним сподіванням. 

Угорська інформаційна хвиля

Після інформації про обшуки "угорські" новини посипалися як із рогу достатку. Тільки от поки незрозуміло, хто цей потік спрямовує.

Угорська сторона різко відреагувала на обшуки. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто зробив заяву, у якій засудив такі дії правоохоронців, а посла України в Угорщині Любов Непоп викликали до МЗС Угорщини. У відповідь до МЗС України викликали посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто. Міністр закордонних справ України назвав заяви про "залякування угорців" безпідставною спекуляцією.

Угорці вкотре пригрозили блокуванням прагнень України на шляху до членства у НАТО. З української сторони у той самий день прозвучала заява про сподівання України отримати план дій членства у Північноатлантичному альянсі уже у 2021 році.

Доки "угорське питання" лунало на найвищому рівні, у закарпатських ЗМІ почало поширюватися відео на якому депутати Сюртинської сільської ОТГ під час першого засідання виконали угорський гімн. За перевірку цього факту взялася Служба безпеки України. Тим часом очільник ОТГ Арпад Пушкаш заявив, що вважає відео провокацією, мовляв, перед виконанням угорського гімну також депутати виконали й український.

Під вечір 1 грудня з’явилася заява міністра МВС Арсена Авакова, у якій він засудив вже інше відео. У записі,  зробленому від імені нібито "Правого сектору", чоловік на фоні таблички "Берегово" погрожує представникам угорської нацменшини. Зазначимо, що активно поширювати відео українські ЗМІ почали вже після заяви, хоча записане воно було кілька днів тому. За цей час ролик уже встигли вилучили з YouТube, та заява міністра його "оживила". Зі свого боку, у "Правому секторі" заявили, що не погрожували закарпатським угорцям. 

Вже під північ 1 грудня Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що хоче, аби на Закарпаття приїхала місія ОБСЄ. Причина – обшуки в угорських фондах.

Справа тільки набирає обертів, і тут уже не стоїть питання, чи впорається з нею колишній контррозвідник та нинішній голова ОДА Олексій Петров. Це уже не його рівень і компетенція. Конфлікт набув міжнародних масштабів, і зараз стає зрозуміло, що це не на користь країни – і активність згаданих вище проросійських телеграм-каналів, та й провокація з "Правим сектором", відомою страшилкою для запоребрикової аудиторії, це тільки підтверджує. Залишається питанням, хто дав поштовх цій потужній хвилі. Якщо її причиною стала банальна спроба загнати у коаліцію обласної ради партію угорців, то такі політики через свою короткозорість можуть дуже швидко закінчити політичну кар’єру. Їм "жити не дадуть" банально свої ж – ті, хто у закарпатській політиці давно, і звикли вправно варіювати між інтересами всіх етнічних груп, які живуть на Закарпатті.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme