"Фішечки" закарпатської політики: Що стоїть за відставкою голови Берегівської РДА Вантюха

На Закарпатті Берегівська райрада висловила недовіру голові райдержадміністрації Ігорю Вантюху. Вперше в Україні з часу обрання Зеленського, голові РДА, котрого призначає президент, вказали на двері двома третинами голосів (в інших регіонах хоч і були подібні спроби, але простою більшістю голосів, що не має юридичних наслідків)

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Фішечки" закарпатської політики: Що сто…
Ініціатором недовіри голові Берегівської РДА Ігорю Вантюху стала партія "Слуга народу". Фото із Фейсбуку І.Вантюха

А найцікавіше, що локомотивом цієї недовіри стала президентська партія "Слуга народу".

Причиною став не якийсь корупційний скандал, як, наприклад, із головою Харківської облради, недовіра Вантюху взагалі не пов’язана з його роботою. Чи підняв би він Берегівщину до недосяжних висот, чи повністю завалив би роботу – немає жодного значення. Просто так вийшло, що в новій конфігурації владної більшості на Закарпатті Вантюх став чужорідним тілом, якого конче треба позбутися.

Особливий округ на специфічному Закарпатті

Недовіра стала логічним продовженням переформатування більшості в Закарпатській обласній раді 29 липня, про що Depo.Закарпаття детально розповідало.

Місцевий політичний проєкт "Рідне Закарпаття" із найближчого соратника "Слуг" перетворився на найзапеклішого ворога, тому його разом із сателітами – "Європейською солідарністю" та "Батьківщиною" – вигнали з влади. Однак на Берегівщині цей загальнообласний конфлікт обріс і суто місцевими непорозуміннями, які виникли на парламентських виборах 2019-го та місцевих виборах 2020-го.

73-й мажоритарний округ дуже специфічний навіть, перепрошуємо за тавтологію, для специфічного Закарпаття. Він об’єднує Берегівщину й Виноградівщину, де мешкає значна частина етнічних угорців, тому закарпатські угорці давно вважають його стратегічним. На всіх парламентських виборах, що проводилися за змішаною системою, кандидат від угорців або перемагав на цьому окрузі як мажоритарник, або проходив у Верховну Раду за списком провладної партії (наприклад, "Партії регіонів" чи "Блоку Петра Порошенка"). Під час останньої парламентської кампанії в липні 2019-го виборча боротьба для угорців набула принципового значення й безкомпромісного характеру, адже ні "Слуги", ні якась інша загальноукраїнська партія, не погодилася взяти їхнього кандидата в список. Тому перед закарпатськими угорцями вперше за багато років замайоріла дуже невесела перспектива взагалі не потрапити у Верховну Раду. Так воно, зрештою, і сталося.

Крім кандидата від Партії угорців України "КМКС" Василя Брензовича на окрузі було ще кілька важковаговиків: молодший брат Віктора Балоги, тоді ще діючий нардеп Павло Балога, кандидат від "Слуг", місцевий підприємець Іван Маргітич (маловідомий, але завдяки "зеленій" хвилі, що накрила тоді країну, в парламент від "Слуг" пройшли і більші ноунейми), а також місцевий підприємець Владіслав Поляк, котрого недруги називають контрабандистом. Поляк, разом зі ще трьома кандидадами-мажоритарниками від Закарпаття – Валерієм Лунченком, Василем Петьовкою та Робертом Горватом – ішли у Верховну Раду спільною четвіркою, саме вони на місцевих виборах наступного 2020 року створили локальну партію "Рідне Закарпаття".

Вплинути на вибори у 73 окрузі могла і активна робота підрозділу боротьби з економічними злочинами УЗЕ, який усіляко пресував деяких учасників передвиборчих перегонів, викликаючи на допити, висуваючи підозри, через що ті не могли повноцінно вести кампанію. Але звісно те, що ці люди були політичними конкурентами Поляка, могло виявитися і збігом обставин… Самого ж Поляка конкуренти звинуватили в масовому підкупі виборців, озвучена ціна на голос становила від 500 до 1000 гривень.

Забігаючи наперед, зауважимо, що за Поляка проголосувала навіть частина етнічних угорців. Згодом чільні представники угорської меншини кулуарно обурювалися тим фактом, що, попри постійну допомогу угорського уряду закарпатським угорцям (безповоротні субвенції на ведення бізнесу, щомісячні виплати педагогам, медикам тощо), частина їх "банально продалася якомусь контрабандисту за тисячу гривень!"

Коли не працюють нормальні закони, починають діяти закони джунглів

"Нестандартні" виборчі процеси відбувалися за повної бездіяльності виконавчої влади. Тодішній голова ОДА Бондаренко дивився на все, що відбувається, нібито не маючи уявлення, що йому слід робити на цій посаді.

Однак, як це часто буває, коли не працюють нормальні закони, починають діяти закони джунглів. За 10 днів до виборів, 11 липня, в Ужгороді скоїли замах на начальника обласного підрозділу поліції УЗЕ Іванківа. Кілер обстріляв його машину, сам начальник УЗЕ в результаті не постраждав, однак куля поранила випадкову перехожу.

За два місяці, у вересні 2019-го, виконавців піймали (організатором замаху виявився колишній працівник поліції). Особу замовника не озвучили, проте все вказує, що він із числа конкурентів Поляка по 73-му мажоритарному округу. Обшуки в цій резонансній справі проводили, в тому числі, й у тодішніх нардепів, котрі за результатами кампанії-2019 не потрапили у Верховну Раду.

Міністр Аваков на спеціально скликаному брифінгу в МВС назвав замах на начальника УЗЕ "спрямованою акцією зі спроби зупинити ефективно діючий підрозділ поліції, який бореться з контрабандними проявами".

Як кажуть на Закарпатті в таких випадках: "Ага, иппен так і було!"

Зрештою Поляк переміг із великим відривом, набравши майже 40 відсотків голосів. Кандидат від угорців Брензович став другим (26,2%), представник "Слуг" Маргітич – третім (12,3%), молодший Балога – четвертим (10,6%).

Одразу після перемоги Поляк разом із Лунченком, Петьовкою та Горватом увійшов у провладну групу "Довіра", тому жодних претензій з боку влади до нього не було. Нардеп фактично контролював рідний Виноградівський район, у серпні 2020-го його людину Ігоря Вантюха Зеленський призначив головою Виноградівської РДА.

Як МЗС України допомогло угорській партії перемогти на Берегівщині

Далі були місцеві вибори-2020, де закарпатські Виноградівщина й Берегівщина прогриміли на всю Україну через угорське питання. Наївні угорці, побачивши, як демонстративно плюють на закон їхні конкуренти під час парламентської й місцевої кампаній, вирішили, що їм теж можна. І взялися відкрито агітувати за партію угорців КМКС та її кандидатів через угорські медіа (які закарпатські угорці дивляться більше, ніж українські).

Реакція офіційного Києва була "блискавичною, жорсткою й розгромною". "…Офіційний Будапешт нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України і завдав підступного удару послідовним зусиллям України конструктивно вирішити наявні в українсько-угорських відносинах проблеми, – заявило МЗС України. – Констатуємо ігнорування Будапештом неодноразових закликів Києва припинити нехтувати принципами верховенства права і добросусідських відносин та з повагою ставитися до законів України". Далі Посла Угорщини України викликали в МЗС, вручили ноту протесту й навіть заборонили в’їзд в Україну двом угорським високопосадовцям.

І ніхто не звернув увагу на одну дрібницю – що реакція офіційного Києва була хоч і цілком виправданою, але дуже невчасною. Жорстку заяву МЗС України опублікувало в день виборів, 25 жовтня, коли ще працювали виборчі дільниці.

Її миттєво розтиражували як українські, так і угорські центральні ЗМІ. І це тільки мобілізувало закарпатських угорців прийти на вибори й проголосувати за свою партію. Навіть ті з угорців, хто не планував іти на вибори, тепер пішли на дільниці й проголосували за КМКС, бо "наших б’ють, то треба захищати". Фактично МЗС України допомогло партії угорців КМКС набрати найбільше голосів у Берегівській районній раді. Наші дипломати завжди відзначалися "високим професіоналізмом", вони завжди "на крок попереду".

Голову ОДА Полоскова також можуть звільнити

Голова Закарпатської ОДА Полосков (на фото праворуч) також у зоні ризику на звільнення. Фото із Фейсбуку І.Вантюха

Голові ОДА приготуватися на вихід

Зате на повідомлення про мережі скупки голосів, які залишилися ще з минулої парламентської кампанії, не звернули увагу ні МЗС, ні МВС, ні СБУ, ні РНБО… Жодних офіційних заяв про масовий підкуп і зневагу до законів України не було.

Новий голова ОДА Петров мовчки спостерігав за "нестандартними" виборчими процесами і в результаті рідні йому "Слуги" зайняли на Берегівщині тільки третє місце, "Рідне Закарпаття" стало другим, а перемогла, як уже згадувалося, угорська КМКС. Саме бездіяльність Петрова під час місцевої кампанії на Закарпатті допомогла "Рідному Закарпаттю" стати переможцем по області й отримати найбільше депутатів у обласній раді.

У Берегівській райраді поведінку "РЗ" на виборах не вибачили. Десятьох їхніх депутатів витіснили в опозицію, причому одиночну, оскільки сателіти "РЗ" – "Європейська солідарність" і "Батьківщина" – в раду взагалі не потрапили. А головою райради вибрали представника КМКС, за котрого голосували всі, крім "Рідного Закарпаття". Утім, ця партія все-таки отримала сатисфакцію, адже тоді вона ще була стратегічним союзником "Слуг". Людину нардепа Поляка Ігоря Вантюха у березні цього року президент Зеленський призначив на вакантну посаду голови РДА об’єднаного Берегівського району.

А далі дружба між стратегічними союзниками на Закарпатті посипалася, і зараз Петров, котрий зусиллями "Рідного Закарпаття" став головою обласної ради, б’є "Рідне Закарпаття" руками "префекта області від президента" Миколи Тищенка, а також Балоги, ОПЗЖ, "За майбутнє" та КМКС.

"Рідне Закарпаття" в цьому протистоянні виглядає геть безпорадним і просто виконує роль хлопчиків для биття. Потужного даху вже немає, та й самі засновники цієї локальної партії погрузли в скандалах. ЗМІ періодично звинувачують їх у причетності до контрабандних потоків (парламентські фотографи навіть фіксували відповідне листування під час сесій). А представник Берегівщини у Верховній Раді Поляк до того ж став першим в історії України нардепом, котрого судять за кнопкодавство.

Ось чому відставка людини Поляка, голови Берегівської РДА Вантюха, відбулася не без певної зловтіхи. Із усього депутатського складу райради, який нараховує 42 голоси, на сесію прийшли 38 депутатів, 29-ро з котрих проголосували за недовіру (дві третини складу ради – 28 голосів). Проти Вантюха голосували всі фракції крім "Рідного Закарпаття".

Тепер у президента юридично немає іншої альтернативи, крім звільнення Вантюха. Адже п.8 ст.9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" однозначно гласить, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються президентом України в разі висловлення недовіри двома третинами від складу відповідної ради.

Вантюх, звичайно, не перша й не остання жертва нової владної більшості на Закарпатті. Поляка однозначно спробують "посунути від кордону", а іншим представникам "РЗ" на районному чи обласному рівні теж слід готуватися на вихід. У тому числі голові ОДА Полоскову. Очевидно, відставку голови ОДА поки відклали. Зате коли Закарпаття накриє нова хвиля коронавірусу, його зроблять винуватим за провал вакцинації (сьогодні все вказує, що вона дійсно буде провалена), навішають різних собак і звільнять. Таким чином нова владна більшість вб’є одразу трьох зайців: знайде крайнього за провал антикоронавірусної кампанії, переведе на нього обурення людей і позбудеться ще одного чужорідного тіла.

Читайте також: Нова конфігурація в Закарпатській облраді: Як боротьба за потоки перетворює союзників у найзапекліших ворогів

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme