Сент-Міклош: Як на Закарпатті, завдяки патріотизму, відроджується замок кохання

Чинадіївський замок перетворився у справжній осередок мистецтва та культури. За рік Сент-Міклош відвідують близько 50 тисяч туристів

Сент-Міклош:  Як на Закарпатті, завдяки…

Про замок "Сент-Міклош" XV століття, який розташований у с. Чинадієво біля Мукачева, оповідають, що в його стінах знайшли замурований людський скелет. Схоже, в середньовіччі люди думали, що замурована в замкових стінах людина стає покровителем-охоронцем фортеці і не вважали цю справу вбивством. Але набагато романтичніша історія замку пов’язана із закоханими – графом Імре Текелі та княгинею Ілоною Зріні. Саме тут вони вперше зустрілися та покохали один одного. Принаймні, так кажуть легенди, завдяки яким фортецю й охрестили "замком кохання".

Твердиня активно відроджується та приймає гостей не сама по собі. Колись занедбаній історичній будівлі знову стати Замком Кохання допомогло безмежне бажання закарпатського художника, композитора і поета Йосипа Бартоша відродити замок. У 2001 році твердиню було віддано у концесію художнику. Він разом із дружиною Тетяною та однодумцями фактично врятував Сент-Міклош від руйнації.

За роки роботи, завдяки новим господарям та праці волонтерів, Чинадіївський замок змінюється на очах: стіни, стелі, івікна, кімнати, потаємні переходи – все крок за кроком, без поспіху відновлюється, набираючи втрачені обриси. І ось Сент-Міклош уже перетворився у справжній осередок мистецтва та культури. Тепер за рік замок відвідують більше 50 тисяч туристів. Кілька років поспіль у замку часто відбуваються міжнародні та місцеві мистецькі заходи. 

Читайте по темі: Лицарі й троянди: Як замок на Закарпатті став твердинею мужності й любові

"Сент-Міклош" постійно змінював власників — коли земля, на якій він стоїть, переходила в нові руки, до замку в’їжджав й новий володар. Тривалий час тут панували угорські аристократи, доля фортеці тісно переплетена з долею замку "Паланок". Поселення Сент-Міклош (Святий Миколай) відомо з XIII століття і поруч розташований Веревецький перевал (Руські ворота), через який угорці переходили Карпати, сприяв його стратегічному зміцненню. 

У XIV столітті барон Перені починає зведення кам’яного з двома вежами, бійницями і стінами в один метр фортифікаційної споруди. Придбавши за 22 тисячі форинтів недобудований острог, князь Міхай Телегді його зміцнив і упорядкував. Мешканці замку — родина аристократів, покоїться в склепах церкви Святого Миколая, у якої було сполучення з замком підземними ходами. З 1670 року власником резиденції стає сім’я Ракоці.

У замку діє виставка картин. Екскурсоводи розказують туристам історію кохання угорської княгині Ілони Зріні й на 14 років молодшого графа Імре Текелі, які зустрічалися тут і були розлучені. 

Просторе приміщення з великими вікнами на другому поверсі замку – спальня Ілони Зріні – княгині хорватського походження, національної героїні угорської історії, матері Ференца ІІ Ракоці. Саме тут проходили найпрекрасніші і незабутні моменти в історії кохання Ілони з вождем каруців Імре Текелі. Вся Західна Європа, затамувавши подих, стежила за тим, що відбувалося на другому поверсі замку.

Перекази донесли до наших днів найромантичніші сторінки хроніки палацу, які пов’язані з дружиною трансільванського князя Ференца I Ракоці легендарною Ілоною Зріні. Depo.Закарпаття зібрало для читачів 9 епізодів із життя прекрасної Ілони.

"Батько" замку, за великим рахунком, не любить, коли про нього розповідають, як і не хоче багато реклами замку.  Каже, що не переносить випадкових людей. На рекламу не дав жодної копійки. "Я не комерсант. Митець. Чиню, як говорить серце, бо я патріот свого краю і не можу інакше. А ви патріоти?", – запитує Йосип відвідувачів і щиро дякує всім, хто прийшов у замок не тому, що модно, а для того, щоб дізнатися історію Закарпаття.

Грошей, до речі, за вхід до замку не беруть…

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme