Прикрасити гугуцами, вербу у вогонь: Рецепти паски від закарпатських ґаздинь

Великодні приготування зібрали навколо себе найбагатші традиції та ритуали

Прикрасити гугуцами, вербу у вогонь: Рец…

Майже кожна господарка має власний сімейний рецепт приготування паски. Закарпатські газдині ж мають і свої секрети випікання пасок, і, звісно ж, свої забобони. Зазвичай їх передають у родинах з покоління в покоління, але у таку передсвяткову пору закарпатки люб'язно поділилися сімейними секретами з кореспондентом Depo.Закарпаття.

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 1

Пані Юлія Лендєл з села Брід, що на Іршавщині каже, у її сім'ї печуть паски кожен рік і будуть пекти завжди.

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 2

"У Великодню п’ятницю у нашій родині відігрівають кисле молоко. Готують сироватку. На сироватці роблять причину для паски. Як прийдуть з храму, поцілувавши Святу Плащаницю, моляться три рази, готують чистий посуд, просівають муку три рази. Готують все необхідне для приготування Великоднього хлібу: сироватку, дріжджі, цукор, сіль і замішують як на млинці. Присипають опару мукою і прикривають чистою скатертиною. Біля тіста кладуть три прутики освяченої верби. Все це стоїть до ранку суботи.

У Великодню суботу моляться "Отче наш" три рази і з добрим настроєм приступають до роботи. Перше - парять солодке молоко.

Для паски нам потрібно: 1 кг муки (3 рази просіяної); 25 г дріжджів; 1-2 яйця; 4 ложки жиру; 1 ложка олії; 1 ложка топленого масла; 2 ложки маргарину топленого у гарячому молоці; 100 г рису вареного на молоці; 1-2 ложки солі; 1 столова ложка цукру.

Всі  складові разом з опарою треба замісити, накрити чистою скатертиною, поставити біля тіста три прутики освяченої верби і залишити підкисати на дві години. Тим часом змастити посуд маргарином. Розкласти тісто у посуд заповнюючи його на три чверті. Залишити ще на дві години, а потім змастити жовтком. Перед тим, як випікати паску, освячені три прутики верби кидають у вогонь, промовляючи: "Щоб погане все розійшлося, як дим від верби". Велику паску випікають 1 годину й 20 хвилин, маленькі - 45 хвилин.

Тим часом газдиня готує місце, де буде складати паски. Дякує Богу, що дав силу спекти паски, просить, щоб у силі і благоденстві спожили її труд. Щоб родина у радості та здоров'ї провела Воскресіння Христове", - ділиться пані Юлія.

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 3

Молода господиня Оксана Скраль з Ільниці, що також на Іршавщині каже, що сакральна традиція випікання паски збирає до купи всіх жінок родини - від малої до старої.

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 4

"У суботу рано-ранком жінки у нашій оселі прокидаються, моляться, одягають чисте вбрання. Треба бути у доброму настрої, щоб паска вдалася.

Починаємо робити опару. Свіжі дріжджі (45 г) розчиняємо у 500 г теплого молока. Додаєм дві ложки цукру, п'ять столових ложок муки. Добре вимішуємо і накриваємо опару чистим рушником. Залишаємо у теплому місці на 30 хвилин.

У просіяну муку (2 кг) додаємо  1,25 л теплого молока, 100 г масла, шість столових ложок цукру, чотири чайні ложки солі, чотири ложки столової олії та п'ять жовтків. Все добре вимішуємо та місимо тісто, поки не буде пухким (30 хв.).

Підходити тісто має 2-2,5 години. Збиваємо тісто руками, якщо виходить за посуд. У приготований посуд розкладаємо поваляне тісто і змащуємо жовтками, хай кисне ще 1-1,5 години.

Випікаємо паски до готовності. Готові паски розкладаємо на накритий стіл, прикриваємо скатертиною і ставимо на паски освячену вербу".

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 5

Паски закарпатські господині прикрашають гугуцами – валиками з тіста різної товщини, з яких плетуть коси, роблять квіточки, листочки, хрестики. Тісто для прикрас замішують на муці, воді і солі.

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 6

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 7

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 8

Ділитися рецептом паски - один із важливих моментів передвеликодніх днів. Кажуть, якщо рецептом поділитися щиро, рік буде щирим, щедрим на теплі зустрічі, родинні радості та, головне, на Божу благодать і для тих, хто розповів секрети випічки, і для тих, хто ці секрети почув, зрозумів і скористався ними. Смачної вам паски!

Закарпатські господині діляться сакральними рецептами паски - фото 9

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme