Одержимий плебісцитом, або Як Москаль викурює з Балоги примару міні-ГЕС

Бажання побудувати на Латориці у Мукачеві міні-ГЕС та проведення з цього приводу громадських слухань не покидають міського голову Андрія Балогу

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Одержимий плебісцитом, або Як Москаль ви…

Здавалося, що весна минеться без теми будівництва міні-ГЕС у Мукачеві. Та не сталося. Минулого тижня мер Балога "кашлянув", чи то пак знову заговорив про плебісцит. І, чесно кажучи, виникає думка, що меру просто сподобалось це слово, бо влучно чи не зовсім, але дуже часто він його повторює.

А розпочалося все у 2016 році. Саме тоді на Мукачівському бізнес-форумі представили детальний план облаштування двох малих ГЕС на Латориці в межах міста. Зважаючи на ситуацію із подібним будівництвом в інших районах області, - а це спротив населення та судові рішення не на користь забудовників, - ідея з станціями у Мукачеві мала б скоріш вмерти, ніж жити, однак вона поки, як в анекдоті – вже в морзі, але ще жива.

Питання плебісциту виникло, а точніше, вибухнуло в січні 2018-го після появи інформації, що наприкінці минулого року у міськраді відбулися так звані громадські обговорення. Міська влада провела їх практично таємно від громади. Коли, хто і як оголошував про це дійство, знали лише обрані. Фахівці з регіонального екологічного об'єднання "Екосфера" наголошували, що подібні випадки фальсифікації громадських слухань були чи не в кожному районі, де хотіли будувати міні-ГЕС. Обурені мукачівці вийшли під стіни ратуші на акцію протесту, на якій збирали підписи проти будівництва гідроелектростанцій.

За день під петицією підписалося понад півтори тисячі мукачівців. У такий спосіб жителі міста натякнули міській владі, що час "зав'язувати" із "як сказав Балога". Балога натяк зрозумів: він зустрівся з активістами територіальної громади і саме тоді озвучив думку про плебісцит. к міський голова я ініціюватиму проведення плебісциту з цього питання. Все залежатиме виключно від думки громади – як мешканці Мукачева вирішать, так і буде", - запевняв Балога.

Не пройшло і чотирьох місяців, як питання про будівництво міні-ГЕС винирнуло знову. Знову заговорили про "містичні" громадські слухання, які наче тривали із 22 березня до 30 квітня. І вже, як мантру, мер повторив магічне: "Ініціюватиму проведення загальноміського плебісциту з цього важливого для міста питання. Все залежатиме виключно від думки громади – як мешканці Мукачева вирішать, так і буде прийнято рішення. Саме мукачівці через механізм плебісциту вирішуватимуть важливі для громади питання", - повторив Балога.

Традиційно на кожне згадування мера Мукачева про плебісцит реагує губернатор області Геннадій Москаль. Він без церемоній називає дії Балоги-молодшого профанацією та некомпетентністю, а його самого – "юним даруванням", "неуком", "аферистом" та "неошколованим" (по-закарпатськи, "неосвіченим", "необізнаним"). В цих словах або є доля істини, або Балога майстерно прикидається таким, бо, як державний муж він мав би знати, що порядок проведення громадських слухань уже прозписаний у законодавстві України. Так, 13 грудня 2017 року Кабінет міністрів України своєю постановою затвердив Порядок проведення громадських слухань у процесі впливу на довкілля. У ньому чітко сказано, що організатор громадських слухань визначається уповноваженим центральним або регіональним органом один раз на рік на конкурсній основі, що цей організатор має бути незалежним, об'єктивним, неупередженим і не мати потенційного конфлікту інтересів тощо.

Також Балога мав би знати, що мерія не може ініціювати плебісцит: "Закон про референдум" скасований, новий – не ухвалений, проведення плебісциту не передбачено "Законом про місцеве самоврядування в Україні", а сам плебісцит – це всенародне голосування з питань державної приналежності певної території чи політичної долі держави.

Та, як кажуть, закарпатці, то Мукачево, дєтка. Ймовірність прийняття рішення будувати міні-ГЕС залишається великою, бо хто б що не казав, а впливати на громаду "переконливим словом" Балога-молодший, а ще більше Балога-страший вміють. Особливо, якщо йдеться про додаткові прибутки. У даному випадку це вигода від так званого "зеленого тарифу": законодавство, ухвалене ще у 2008 році з метою підтримки альтернативної енергетики, передбачає, що електроенергію з малих ГЕС державний енергоринок має закуповувати в обов'язковому порядку і за вищими від традиційних енергопостачальників тарифами. Мукачівці мали б розуміти, що бодай якийсь зиск від гідроелектростанцій вони б мали, якби будували їх за кошт громади, але в даному випадку це чистої води бізнес-проект.

Однак і Москаль просто так здаватися не збирається. У разі прийняття рішення про дозвіл на будівництво міні-ГЕС він оскаржить його. І є всі передумови, що рішення в судовому порядку скасують, бо так уже було: у грудні минулого року Львіський апеляційний адмінсуд підтвердив законність розпоряджень Москаля про заборону будівництва міні-ГЕС на Хустщині.

Така ось одержимість в обох. Громаді ж, аби прийняти чийсь бік, варто б ввімкнути холодний розумі і здоровий глузд та вислухати експертів. Звісно ж, прихильники міні-ГЕС переконуватимуть в її доцільності. Власне, екологи також не є категоричними противниками будівництва малих ГЕС, але є затятими прихильниками того, аби все відбувалося відповідно до законодавства, особливо що стосується належного вивчення технічних характеристик та екологічних експертиз. Мукачеву, як одному із найвразливіших міст щодо можливих підтоплень (згадати хоча б катастрофічний паводок 1998 року, коли в місті були зруйновані сотні будинків, паводок 2001 року чи навіть останній паводок у грудні минулого року) у цьому питанні треба бути особливо прискіпливим.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme