Явка, локальні політпроєкти та угорські партії: Чим на місцевих виборах збентежили закарпатці

Млявою та нецікавою назвали експерти виборчу кампанію на Закарпатті. Результати ж народного волевиявлення когось здивували, когось розчарували, когось підбадьорили
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Явка, локальні політпроєкти та угорські…

Поки офіційних даних щодо результатів виборів на Закарпатті нема, тож експерти обережно коментують дані екзит-полів та паралельних підрахунків. Тим не менш, закарпатці вміють давати привід для жвавого обговорення, тож деякі висновки вже можна зробити.

Явка

Низька активність виборців є типовим явищем для Закарпаття. Зазвичай, це пояснюють великою кількістю заробітчан, які і за кращих часів не поспішають жертвувати роботою заради голосування, а в період пандемії і поготів.

Цьогоріч, як і прогнозували експерти, явка теж була низькою – 41,9%, це на 8% менше, аніж у 2015-му. Але навіть за такого низького показника закарпатці здивували: 41, 9% – це вище за середній показник по регіонах в Україні.

Локальні політичні проєкти

За паралельними підрахунками до облради проходять вісім політичних партій:  Рідне Закарпаття – 18,2%, Слуга народу – 17,6%, Батьківщина – 12,8%, Команда Андрія Балоги – 11%, КМКС – 10,4%, Європейська солідарність – 9,2%, За майбутнє – 9,3%, ОПЗЖ – 7,7%.

попередні результати виборів до Закарпатської облради

Варто зауважити, що різні соціологічні опитування, проведені у серпні-вересні, давали прохідні відсотки 5-6 політичним силам на чолі з "Слугою народу" та ОПЗЖ. У деяких дослідженнях до облради не потрапляли переважно місцеві партії – дві так звані "угорські" та новостворені "Рідне Закарпаття" і "Команда Андрія Балоги".

Найбільш наближеним до результатів 25 жовтня стало дослідження, проведене соціологічним центром "Громадська думка" з 27 вересня по 3 жовтня. Згідно з ним, до Закарпатської обласної ради проходили представники 9 партій: "Рідне Закарпаття" отримала би 17,7%, за "Слугу народу" віддали би голоси 13,7% виборців, за партію "Батьківщина" – 6,9%; "Опозиційна платформа – За життя" – 6,8%; "Наш Край" – 6,3%; "Європейська солідарність" – 5,9%. "Команда Андрія Балоги" – 5,4%. "КМКС "Партію угорців України" – 5,2%.

Результати голосування 25 жовтня, звісно, потішили КАБ та КМКС, але, попри перше місце, трохи розчарували "Рідне Закарпаття" – воно розраховувало на значно більше. Ідейні натхненники створення цієї партії, народні депутати, члени парламентської групи "Довіра" Роберт Горват, Василь Петьовка, Валерій Лунченко, та Владислав Поляк, формуючи команди кандидатів до рад усіх рівнів, зробили серйозну заявку стати однією з найпотужніших політичних сил на Закарпатті.

Зважаючи на те, що кожен нардеп має свою чималу територію впливу, зібрати навколо себе потрібних людей було не так уже і важко. Інша справа – розкрутити "з нуля" бренд "Рідне Закарпаття", зробити так, щоб він асоціювався з нардепами та їхньою командою і навпаки. На цю роботу було кинуто чимало ресурсу: закарпатці любувались білбордами, вивчали агітлистівки, читали газети, слухали рекламу на радіо, дивились на телебаченні та в соцмережах. Діяльність партійців була широкомасштабною і глибоко потужною.

Саме "Рідному Закарпаттю" політологи та соціологи прогнозували найбільше мандатів. Так воно, зрештою, і сталося, але партійці, вочевидь, розраховували на іншу кількість мандатів і, зокрема, в облраді – хотілося "рідної" більшості. Поки ж розклади такі:

кількість представників партій у Закарпатській облраді

Експерти не поспішають коментувати майбутні групування в новій облраді, але про деякі розклади можна вже говорити. Так, скоріш за все гуртуватимуться  "Слуга Народу" та "Рідне Закарпаття", які набирають близько 36% (23 місця із 64). Цього недостатньо для формування більшості, тож питання про ситуативне братання з іншими фракціями так чи інакше поставатиме. Золоту акцію знову матиме партія угорців КМКС з понад 10%. ОПЗЖ з 7,7% також може вплинути на остаточну політичну конфігурацію Закарпатської облради.

"Угорські" партії

Результат (за даними екзит-полу) Партії угорців України (КМКС) став несподіваним – як для експертів, так і, очевидно, для виборців та навіть для самих угорців. Нагадаємо, що під час передвиборчої кампанії соціологи та політологи прогнозували "угорським" партіям невтішні цифри та говорили про ризик зовсім не потрапити до складу облради.

"155-тисячне угорське населення може бути не представленим в обласній раді, оскільки лідерам угорських партій не вдалося домовитись про спільні дії", – припускав закарпатський соціолог Федір Шандор.

Таку думку поділяв і керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ Дмитро Тужанський. "Чи вони подолають п’ятивідсотковий бар’єр та увійдуть в обласну раду, поки велике питання. Є велика загроза, що їхнє представництво не просто скоротиться, вони можуть не увійти у ради багатьох рівнів", – прокоментував Тужанський, додаючи, що у разі фіаско Будапешт буде скаржитися на те, що українська держава не створила належних умов для забезпечення представництва угорців у органах місцевого самоврядування. 

Та голосування засвідчило, що представництво угорців буде, і не тільки в облраді. Так, чинний мер Берегова Золтан Бабяк повідомив про результати виборів у Берегівській ОТГ. За його даними, він отримав підтримку 10 109 виборців, що складає 72%. У новоствореній Берегівській ОТГ потужно буде представлена не тальки КМКС  – 5101 голосів (36,35%), але і Закарпатська обласна організація Демократичної партії угорців України – 2793 (19,90%). Остання, до речі, хоч і не висувала своїх кандидатів до облради, матиме там захисників своїх інтересів, оскільки за 10 днів до виборів підписала з партією "Слуга народу" меморандум про співпрацю у післявиборчий період. Також угорські партії мають хороші результати в ОТГ, де більшість складають угорці.

Що стосується ситуації із агітацією з боку угорських посадовців в день виборів, то, на думку, експертів, на результати голосування заклики Будапешта мають незначний вплив.  "На мою думку, вся ця агітація з боку угорських топ-посадовців дуже умовно впливає на кінцевий результат. Можливо, більше на мобілізацію виборців. Значно більший наслідок це має якраз стосовно двосторонніх відносин, і він гнітючий і руйнівний. На жаль, до цього все йшло", – прокоментував Дмитро Тужанський в інтерв’ю "Радіо Свобода".

І про слуг

Вся відповідальність за результати партії "Слуга народу" на місцевих виборах важким тягарем лягла на немісцевого голову Закарпатської ОДА Олексія Петрова, який очолив список партії до облради. Він це добре розумів, а тому, взявши відпустку (аби не допікали використанням адмінресурсу), не покладаючи рук, налагоджував зв'язки з місцевою політичною та бізнесовою елітою, перетягаючи на свій бік авторитетних людей. 

Петров, як ніхто інший може похвалитися зашкальною присутністю в інфопросторі. Фото та відео з різних сіл і міст області заполонили соцмережу: головний слуга Закарпаття брав участь у всіляких акціях на кшталт "прибираємо сміття", "бігаємо", "починаємо важливе будівництво", "відкриваємо спортмайданчик", "ремонтуємо дорогу", "любуємось красою гір" і так далі. Багато хто з місцевих активістів відзначали, що медійному висвітленню своєї діяльності Петров приділяв значно більше уваги, ніж самій діяльності.

Якщо говорити про результати, то, ситуація в ОТГ, сільських, рай- та міськрадах стане зрозумілою пізніше – тривають підрахунки. Що ж до облради, то, очевидно, що "Слуги народу", як і "Рідне Закарпаття" також розраховували на більший результат. Про це свідчить хоча б допис в соцмережі нардепа від "Слуг" Михайла Лаби за кілька днів до дня голосування. Нардеп опублікував результат незалежного опитування, який нібито свідчив, що кандидати від "Слуга Народу" лідирують.

результати опитування про голосування до Закарпатської облради

Так, виборці мали "клюнути" на відомих закарпатців, яких у команді Петрова зібралось чимало і на яких, власне, робили ставку значно більшу, аніж на партійний бренд. Можливо, саме ці люди і стали причиною, як вважає дехто, таки дуже високого результату "Слуг". Так чи інакше, Петров дякує закарпатцям за довіру. Він і справді зробив, все, що міг.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme