"Прослухайте штормове попередження", або Чому повінь приходить неочікувано

У вихідні закарпатці не на жарт перелякалися - річки і потоки вийшли з берегів

"Прослухайте штормове попередження", або…

Це вже навіть не смішно: попри серйозну метеорологічну службу, купу синоптиків та прогнозистів, природні форс-мажори завжди приходять тоді, коли ми найменше на них чекаємо, пише Depo.Закарпаття.

У суботу, 21 листопада, ранок на Закарпатті розпочався з тривожних новин: в області паводок. Напередодні протягом двох днів йшли інтенсивні дощі. Цього вистачило, щоб у гірських районах різко підвищився рівень води в річках та потоках.

Найскладнішою ситуація була у Рахівському районі - ріка Тиса піднялася більше, ніж на 2 метри, через зсуви грунту у кількох місцях було перекрито дорогу. У самому Рахові Тиса перелилася через лівий берег і підтопила центральну автодорогу. З підтоплених будинків евакуювали дітей і "поселили" в дитяче відділення районної лікарні. У Кобилецькій Поляні підтопило електростанцію - без електрики лишилося близько 3 тисяч жителів.

Якби не рятувальники, паводок на Закарпатті наробив би більшої біди - фото 1

Вже за кілька годин з’явилися фото затопленого Хуста. На вулицях міста - суцільні потоки води. На Тячівщині маленький струмок затопив ціле село: вода була у хатах, на подвір’ях і текла вулицями. 

Якби не рятувальники, паводок на Закарпатті наробив би більшої біди - фото 2

Оперативна інформація від рятувальників оновлювалася кожні 2 години. Загалом цього дня повідомляли про понад 300 підтоплених дворогосподарств. Окрім Рахівського і Тячівського районів, постраждали також Міжгірський та Іршавський. 

Тим часом б’ють на сполох ужгородці та мешканці Мукачева. В Ужгороді за ніч рівень Ужа різко підвищився, ріка несе величезну кількість сміття, пластикових пляшок. У Мукачеві на Латориці зі сміття утворилися великі купи поблизу опор мостів.

Якби не рятувальники, паводок на Закарпатті наробив би більшої біди - фото 3

Ні в суботу, ні в неділю, 22 листопада, синоптики хорошої погоди не обіцяли, та в обласній адміністрації запевнили: необхідності в евакуації людей з підтоплених районів Закарпаття нема.

Губернатор Геннадій Москаль припустив, що на відновлення Закарпаття після паводку знадобиться щонайменше 2 млрд грн. Ці гроші потрібні, аби відбудувати дороги, домоволодіння закарпатців. Назвав Москаль і причину виникнення паводку: протипаводкова програма "Тиса" не фінансується вже третій рік. За його словами, за 2012 – 2014 роки за програмою залишилося 15 мільйонів гривень боргів.

"Я особисто неодноразово їздив у Кабмін і вибивав фінансування, завдяки чому уряд на сьогодні погасив заборгованість на 12,5 мільйонів. Решта боргу, сподіваюся, буде погашена ще до кінця цього року",  - пообіцав голова ОДА. 

Через паводок може постраждати зимовий туристичний сезон: селеві потоки зруйнували дорогу на популярний туристичний курорт Драгобрат.

Якби не рятувальники, паводок на Закарпатті наробив би більшої біди - фото 4

Постраждав від паводку і Національний парк Синевир на Міжгірщині. Внаслідок опадів рівень води у річці Теребля та її притоках підвищився до трьох метрів.

Під натиском негоди стався обвал бетонних конструкцій та частини покрівлі будівлі дільничної лікарні, яка зараз перебуває в аварійному стані.

Якби не рятувальники, паводок на Закарпатті наробив би більшої біди - фото 5

За інформацією обласної адміністрації, на ранок понеділка усе ще підтопленими залишаються десять приватних будинків на Міжгірщині й близько тридцяти – на Тячівщині. На щастя, вода переважно зайшла в підвали, а не в житлові приміщення.

Головний "водник" області, начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Володимир Чіпак у понеділок заявив, що на Закарпатті пошкоджено 2 км дамб і 1,5 км берегоукріплень.

Підтоплені райони відвідав Геннадій Москаль. Він зазначив, що берегоукріплення у Рахівському районі, збудовані після першого катастрофічного паводку 1998 року, не витримали напору води й були змиті в річку. Якби терміново не підключилися рятувальники й місцеві мешканці, котрі укріплювали береги за допомогою деревини, наслідки були б набагато гіршими – вода могла повністю зруйнувати автодорогу й підмити хати.

Чому повінь приходить неочікувано або Кому адресують штормові попередження - фото 6

Було б дивно, якби паводок не став приводом для політичних розбірок: хто винен і що робити? Опоненти один перед іншим звинувачують "когось", тільки не себе у тому, що сталося. Але, за великим рахунком, політика тут ні до чого. Питання в тому, чому штормові попередження часто не справджуються, а, отже, до них і не прислуховуються? Чому ми і далі хрестимося після того, як дамбу прорве? Чому протипаводкові гроші починаємо рахувати, коли щось завалиться чи затопиться? Вічні "чому?" і таке ж вічне мовчання... До наступного паводку.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme