Як засекречена радіолокаційна станція в Карпатах стала туристичною принадою

Станція пропрацювала 29 років. З 1960 року по 1989

Таємничі білі куполи у безлюдному куточку Карпат - на вершині гори Томнатик, - це колись унікальна радіолокаційна станція "П-40", якій військові дали позивний "Памір", пише Depo.Закарпаття з посиланням на "24 канал".

Знайти станцію непросто, бо стратегічний об'єкт заховали у практично безлюдному місці на горі Томнатик, майже на кордоні з Румунією. Тому найчастіше сюди приїздять на позашляховиках або мотоциклах.

Головним завданням персоналу було стежити за повітряним простором. Військові на станції визначали висоту літального засобу та кут польоту. Антени вмикались почергово, згідно зі спеціальним графіком Міністерства оборони.

Персонал станції виявляв усі цілі й передати інформацію далі в Чернівецький командний пункт, а звідти - одразу до Львова. І якщо траплялися підозрілі чи несанкціоновані гості, то Львів повідомляв Київ. І тоді в столиці приймалося рішення, як саме знищити об’єкт - ракетою чи винищувачем.

Одну з антен на станції, з позивним "П-14 Лєна", взагалі вважали чудом техніки, яке випередило час. Вона могла працювати як при температурі - 30°C, так і при + 50°C і не боялася поривів вітру 30 кілометрів на годину.

При цьому моніторинг вівся цілодобово. Не було такого літака, який би міг пролетіти непоміченим через радянський кордон.

Але на початку 1990-их станцію закрили, тож гігантські куполи перетворилися на укриття для туристів або місце ночівлі для овечих отар.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття