Чи загрожує львівський погром ромськими бунтами на Закарпатті

Ромська громада Закарпаття шокована і обурена подіями у Львові, де було розгромлено їхній табір і порізано кількох людей, а одного вбито. Роми запевняють: не дозволять спустити справу "на гальмах"

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Чи загрожує львівський погром ромськими…

Новина про погром ромського табору у Львові, вбивство молодого чоловіка та кількох поранених (у тому числі і неповнолітніх) набула на Закарпатті значного розголосу, бо постраждалі – закарпатці.

Одразу після появи звістки голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, коментуючи, не стримувався у висловах: "Той факт, що подібні напади на ромські табори відбуваються регулярно і в різних куточках країни, наводить паралелі з нацистською Німеччиною. Різниця між тодішньою Німеччиною й теперішньою Україною в тому, що в нас такі погроми влада не підбурює. Водночас правоохоронні органи бездіють, а певна частина суспільства сприймає ці факти з мовчазною згодою. І це дуже тривожний сигнал".

Сигнал тривожний, але Москаль, не зраджуючи власному стилю коментів, все ж трохи злукавив, кажучи, що поліція бездіє. У випадку з нападом на табір біля Львова, поліція діяла швидко. Нападників затримали по гарячих слідах. Затримано й організатора нападу. Після події поліція Львова взяла під охорону табір ромів, на який було скоєно напад. Так, одноразової реакції, якою б блискавичною вона не була, замало. Дуже скоро пристрасті вляжуться, а досудовий процес, власне, як і судовий, може затягнутися на невизначений період. На рахунок того, що частина суспільства сприймає ці факти з мовчазною згодою - з цим не погодитися важко.

Закарпатці у соцмережах розділилися: одні висловлювали співчуття ромській громаді, інші, згадуючи ромам усі їхні гріхи, - напади на людей, крадіжки, "приставучість" на вулицях тощо, - не дивувалися погромам. Як би там не було, але на акцію #ні_расизму, організовану під стінами Закарпатської ОДА у понеділок, прийшли тільки представники ромської народності і журналісти.

Голова "Об'єднання ромів Ужгорода", депутат Ужгородської міськради Мирослав Горват запевнив, що громада не дозволить спустити справу "на гальмах": "Ми, закарпатські роми, яких є 50% із всього ромського населення в Україні, просто так це не залишимо. Ми маємо рівні права і рівні можливості пересування по всій території України. Ми ж громадяни цієї держави, маємо право виїхати і у Львів, і у Тернопіль". За його словами, подібною акцією роми хочуть звернути увагу до жахливої трагедії, її розслідування. А ще - захиститися від подальшого ймовірного насильства.

"За нашими даними, близько тисячі людей ромської народності перебувають зараз за межами області. Спосіб заробітку у кожного різний: збір металобрухту, робота на сміттєзвалищах, будівництво тощо. Ми хочемо отримати підтримку місцевої влади, аби нам допомогли "достукатися" до Києва – звернути увагу на проблему, яка є з ромами сьогодні", - зазначив Горват.

В управлінні національностей та релігій Закарпатської ОДА, коментуючи погроми, припустили, що це - цілеспрямована акція, придумана наперед: "Це не один випадок. У багатьох містах України влаштовувалися погроми, подекуди кілька разів. На жаль, тепер кульмінація цих подій – уже є людські жертви", - зазначив начальник управління Йосип Резеш.

Він наголосив, що за результатами зустрічей з ромською громадою було прийнято рішення про звернення до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, голови Нацполіції Сергія Князева щодо взяття всіх цих подій під посилений контроль. "Закарпаття у такому питанні може показати позитивний приклад – при такому різноманітті національностей, що тут проживають, подібних конфліктів у нас немає. Потрібно об'єднати сили і громадським організаціям, які захищають інтереси ромів, і представникам влади для того, щоб ці справи були розслідувані, доведені до суду і щоб були покарані винні", - вважає Резеш.

Покарання винних - на совісті правоохоронних органів. Однак і ромам, після того, що сталося, варто не тільки згуртуватися, аби захищати "своїх", але і, очевидно, подумати, що робити, аби не бути "червоним плащем" для "нациків" чи будь-яких інших організацій. При всій повазі до ментальності, устоїв, традицій, правил життя, ромам вартувало б активніше бажати не тільки захисту своїх прав, але й намагатися інтегруватися в українське суспільство. Грантових програм, якими б ідеальними вони не були, та прагнення влади, яким би наполегливим воно не було, замало. І почати хоча б з того, що не порушувати прав і свобод інших та повідомляти правоохоронцям про порушення своїх. Практика свідчить, що роми, як правило, цього не роблять. Очевидно, не тільки тому, що не вірять у справедливість.

Щодо постраждалих у нападі на табір, то, як розповів Мирослав Горват, у Львові поранені отримують необхідне медичне обстеження. Родина загиблого 23-річного рома з Мукачівщини Давида Папа перебуває у Львові, для того, аби забрати тіло. Як тільки правоохоронні органи дозволять, його привезуть на Закарпаття, у село Баркасово. Роми обіцяють допомогти родині з похованням.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme