Як закарпатці "змушують" туристів смачно гладшати

Користуються попитом на Закарпатті тематичні туристичні марштрути, в першу чергу - гастрономічні

Мар'яна Романова

Восени на Закарпатті – чергова хвиля напливу туристів. Побачити осінь у Карпатах і атмосферних містечках, які наче створені для цієї пори – справжнє задоволення для мандрівників. Якщо з поступовим (а іноді й різким) похолоданням охочих мандрувати виключно гірськими місцинами меншає, то туристів, які хочуть поринути у закарпатську атмосферу з її ароматами, смаками і гастрономією - хоч відбавляй. Тут закарпатці раді старатися. Для своїх і приїжджих місцеві умільці разом з фахівцями туризму розробляють відповідні гастрономічні маршрути.

Тож турист має вибір, яким шляхом йти на Закарпаття: кавовим, винним, сирним, або ж ще якимось "смачним".

Подібні маршрути можна планувати самим, а можна звернутися до туроператорів, які розробили і пропонують своїм клієнтам кількаденні гастрономічні мандрівки. Єдиний мінус – можна захопитися такими подорожами і привезти на згадку кілька зайвих кілограмів "спогадів".

Отож, прихильникам кави, затишного кавування та атмосферних закладів варто обрати кавовий маршрут. В Ужгороді у рамках екскурсій містом гостям вже пропонували пройтися кавовими місцями. Над презентацією маршруту працюють ґрунтовно і до кінця року мають представити повноцінний "кавовий шлях".

За словами голови Регіональної туристичної організації Закарпаття Федора Шандора, на сьогодні у списку маршруту нараховується 112 кав'ярень, з них 31 рекомендована, є список із 50 різновидів кави, які пропонуються у місті. Починаючи від доппіо, тріпполо, пікколо, рістретто до компави, медового рафа. Маршрут існує, його можна побачити за спеціальними наліпками, де рекомендована кава туристам. До сьогоднішнього дня його презентували у рамках відкритих екскурсій як елемент гастрономічного туризму.

До кави на сніданок смакують різноманітні сири, які виготовляють на Закарпатті. Сирне виробництво в області розвивається, а за справжніми молочними продуктами, зробленими на місцевих невеличких підприємствах, шикуються черги. Закарпатські сири здобули популярність не тільки у місцевих - їх продають і в інших українських містах. Сама грудка сиру з Закарпаття стала вже своєрідним сувеніром, який везуть близьким. Сирний маршрут Закарпаття можна сформувати самостійно, включаючи перевірені "на смак" господарства.

Фахівці туристичної галузі рекомендують любителям вишуканих смаків, обираючи сирні маршрути, обов'язково скуштувати смаколики у таких місцях: відома Селиська сироварня на Хустщині - сир тут виробляють з екологічно чистого закарпатського молока, яке беруть у місцевого населення. Обрали швейцарську технологію виготовлення. На підприємстві проводять екскурсії та дегустації. Поїхати звідти, не придбавши собі бодай шматок, вдається не кожному.

За традиційною бринзою, сиром з овечого молока, треба їхати у Хуст. Тут виробники об'єдналися у асоціацію – єдине професійне об'єднання вівчарів, створене виключно за ініціативи виробників і без підтримки влади та грантів. У місцевому виробництві сиру є одна особливість: воно сезонне. Відвідати місце виробництва сиру можна у теплий період року, за попереднім замовленням. Тим, хто більше любить сир з козячого молока, також знайдеться, чим поласувати.

Виготовляють на Закарпатті сир і з буйволячого молока – у Виноградівському районі можна побачити, як його створюють і продегустувати. Це далеко не повний перелік сирних точок, які можна внести у свій гастрономічний маршрут.

Сирний туристичний маршрут Закарпаття, розроблений фахівцями, має протяжність 100 км. Він пролягає Хустським, Рахівським, Міжгірським та Тячівським районами і включає відвідування полонин, пасовищ, сироварень, ресторанів, також фестивалів, що пропонують послуги дегустації традиційного закарпатського сиру.

Після закарпатської кави і ситної дегустації сиру варто влаштувати собі більш розслаблений маршрут. Вино – ще одна особливість регіону, тому оминути увагою такий продукт у розробленні програм для туристів було неможливо.

"Закарпатський туристичний винний шлях" об'єднав 12 винних підвалів та дегустаційних залів виноробів, де приймають відвідувачів з метою популяризації закарпатських вин. Чи не у кожному з них пропонують близько десяти видів вина, серед яких відомі марочні вина та нові.

Популярними у прихильників відпочинку з келихами вина є триденні екскурсії з відвідуванням винних підвалів Ужгородського, Мукачівського та Берегівського районів. У цих районах багата історія виноробства. Та рецепти вивідати навряд чи вдасться, адже винороби мусять мати свої секрети, аби робити своє, впізнаване вино. Маршрут туру пролягає через стародавні закарпатські фортеці та інші цікаві місця Закарпаття.

Для тих туристів, хто не хоче відділяти ці гастрономічні задоволення, а об'єднати все в одне, туристичні шляхи переплітаються. Турфірми розробляють мандрівки, у яких поєднується все: дегустації елю у кельтському дворі, відвідини медових крамничок, об'їзд сирних господарств і, звісно, винних підвалів.

Таке різнобарв'я смаків, яке нині пропонує Закарпаття, вже має свої плоди: за даними департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА, у 2017-ому році Закарпаття відвідало вже більше мільйона туристів. Найбільше гостей приїжджає з Києва, Одеси, Черкас, Полтави і Донецька. Гурманам залишається тільки знайти вільний час і поповнити цю статиску.

Використані матеріали з "Турінформ Закарпаття", transcarpathiatour.com.ua, "УжІнформ".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття