Як за чварами міськради та провайдерів Ужгород залишився без відеонагляду

Ужгородську міськраду звинуватили у рейдерському захопленні майна інтернет-провайдера. Мерія наводить вагомі контраргументи на свій захист

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Як за чварами міськради та провайдерів У…

Ужгород залишився без відеоспостереження. Це, безумовно, не дуже тішить, зважаючи на часті випадки вандалізму в місті, та й загалом на рівень зменшення злочинності відеонагляд теж позитивно впливає. Принаймні, для поліції у розслідуванні справ записи з камер – річ необхідна. Але в Ужгороді зараз такої можливості немає. І причина цього банальна - гроші.

У місті розгорівся скандал: міськраду звинуватили у рейдерському захоплені майна інтернет-провайдера. У свою чергу, міськрада каже, що інтернет-провайдер "ТрансКом" з такими заявами просто не хоче втрачати ласий шматок бюджетних коштів. Взаємні звинувачення переросли у публічний скандал.

Ще п'ять років тому ТОВ "ТрансКом" стало одним із виконавцем програми системи відеоспостестереження в Ужгороді. А 30 червня цього року договір про надання підключень відеокамер Ужгородської міської ради до інтернету через мережу товариства "ТрансКом" закінчився. З ним закінчився і доступ правоохоронних органів до записів з відеокамер.

"Міськрада оголосила тендер на прокладання власної мережі, замовником було допущено чимало помилок, відповідно, кілька разів вносилися зміни, - розповідає директор ТОВ "ТрансКом" Анжела Пучкова. – Ми вважаємо, що це оголошення робилося під одного конкретного виконавця. Ми також звернулися до мера міста з повідомленням про те, що ми демонтуємо камери зі своєї мережі та попросили призначити уповноваженого, який забере ці камери. Натомість до товариства надійшов лист з вимогою надати ключі до комутаційних боксів, які "належать громаді".

Але, за словами Пучкової, Ужгородська міська рада не передавала "ТрансКому" жодних боксів. А працівники міськради втрутилися в роботу майна підприємства, вилучили певні предмети, які зовсім не належать міській раді.

Адвокат нтернет-провайдера Олександр Пересоляк додає, що міська рада втрутилися у приватну мережу інтенет-провайдера "ТрансКом" без жодного рішення суду. Це, за словами адвоката, має ознаки шахрайства, бо доступ до майна здійснювали з обманом і зловживанням владою, це дві статті кримінального кодексу. З невідомих причин за заявою приватної фірми кримінальне впровадження не розпочалося, а за заявою мерії розпочалося. Крім того, міська рада наче як не оплатила послуги "ТрансКому" за кілька років роботи, з 2012 року, про що є і відповідне рішення суду. Більше того, підприємству начебто пропонувалося робити певні корупційні внески, але коли провайдер відмовився, то почалися проблеми з договорами і проплатами. Тож представники провайдера вважають це рейдерським захопленням мережі.

Разом з тим, у мерії запевняють: справжня причина таких звинувачень у тому, що з відмовою Ужгородської міської ради від послуг провайдера останній втрачає майже мільйон гривень на рік.

В Ужгородській міськраді кажуть, що мерія мала на балансі відеокамери та сервери, однак не мала власної мережі. Тому послуги з обслуговування відеокамер та серверів надавало, зокрема, ТОВ "Транском". Щороку, як зазначив начальник управління правового забезпечення Ужгородської міської ради Віталій Пекар, це виливалося у значні суми бюджетних коштів.

"До прикладу, з липня 2015 року, відколи запроваджена "Програма впровадження системи відеоспостереження в м.Ужгород", і до кінця того ж року підприємство виставляло рахунки за розміщення серверів та доступ до Інтернету на рівні 9 тис. грн щомісяця. Уже в І кварталі 2016-го сума зросла до майже 17 тис. грн щомісяця, у ІІ-ІV кварталах – до 22 тисяч гривень у місяць.

Із початку 2017 року за ці ж послуги вартість в І кварталі вже становила понад 28 тис.грн, в ІІ кварталі – 48 тисяч гривень за місяць. Але якщо була необхідність працівникам міськради чи поліції переглянути запис із камер, треба було додатково платити ще з розрахунку 70 гривень за годину", - каже Пекар.

Згодом, за його словами, від "ТрансКому" надійшов і лист із ще одною вимогою: кожна зі структур, яким для роботи потрібен доступ до архівних записів відеокамер (поліція, СБУ тощо) та Ужгородська міська рада повинні сплачувати щомісяця 6 300 гривень, а загалом за рік – 378 тисяч гривень. Це нібито абонентська плата.

"Навіть якби до кінця року підприємство не змінювало розцінки на свої послуги, з міського бюджету потрібно було б витратити майже 996 тисяч гривень", - зазначив чиновник.

Оскільки такі розцінки у мерії вважають надто високими, було ухвалене рішення про побудову власної мережі. До цієї мережі, а також до всіх даних із відеокамер, як обіцяють чиновники, матимуть вільний цілодобовий доступ і правоохоронці.

Відкриті торги провели через систему ProZorro, вартість побудови мережі –553 440 грн. ТОВ "Транском" також взяло участь у тендері. Як результат: обслуговуватимуть у подальшому мережу, сервери та відеокамери працівники відділу програмного та комп'ютерного забезпечення міської ради та комунальне підприємство "Центр інформаційних технологій міста", завдяки чому близько 540 тисяч гривень на рік, які б отримав провайдер, буде зекономлено.

Оскільки камери і обладнання до них закуповувалися виконавчим комітетом і використовувалися ТОВ "Транском" для забезпечення діяльності системи відеоспостереження, на все майно заведено інвентарні номери, пояснює влада міста. Тому міськрада відкидає звинувачення у рейдерстві.

Також, як запевняють представники мерії, провайдер зобов'язувався повернути після закінчення договору сервери. Однак їх не повернули. Усі прохання, листи виконкому про повернення майна громади компанія залишила без уваги. Мотивація неповернення - борг за попередні роки. У міській раді визнають: заборгованість є, але не виконкому Ужгородської міської ради, а окремої юридичної особи - комунального підприємства "Ужпарквідео".

12 липня цього року на засіданні виконкому ухвалене рішення, за яким департамент міського господарства має внести зміни до Програми фінансової підтримки комунальних підприємств в частині виділення коштів для погашення боргу за ухвалою Господарського суду Закарпатської області. У той же час, виконавчий комітет Ужгородської міської ради звернувся до правоохоронних органів, і вже порушене кримінальне провадження за ч.1 ст.191 Кримінального кодексу (привласнення майна). Також звернулися з позовною заявою до Господарського суду Закарпатської області. 19 липня цього року порушено провадження у справі, слухання призначено на 3 серпня 2017 року.

А поки триватиме судова тяганина і взаємні звинувачення, ужгородцям залишається лише чекати на таке необхідне відеоспостереження. При цьому, по суті, містянам байдуже: побудують для цього нову мережу, чи обійдуться старою. Аби у місті навели лад, перестали нищити майно і лавочки з мостів викидати.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme