Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО)

Цими вихідними на Іршавщині єдина в Європі діюча водяна кузня приймає гостей традиційного ковальського фестивалю "Гамора"

Як вода допомагає закарпатським ковалям…

Назва "гамора" походить від слова "гамор" - "молот" (нім. "hammer"). Існує ще одна версія походження назви - від прізвища власника, австрійського підприємця Гамора, пише Закарпаття.depo.ua. Ось ще яку цікаву інформацію ми зыбрали в мережі інтернет.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 1

Точна дата заснування кузні в Лисичеві невідома. У 1760-х на цьому місці діяла потужня паперова фабрика (папірня) графа Телекі. Тоді вперше було використано силу води, яка приводила в рух вісім валів.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 2

А з 1850-х років почала діяти водяна кузня - збереглися тогочасні дані про виготовлення в ній сільськогосподарського реманенту. Майстрами в ній тоді працювали словаки, які мали в Лисичеві своє поселення. Тому зрозуміло, що конструкція "гамори" є аналогічною до таких "гамор" в Німеччині та Словаччині, які, очевидно, були типовими для території Австро-Угорщини.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 3

Кузня працювала на повну потужність до 1990-х років, поки повінь 1998 року (та сама, що майже знищила Музей лісу і сплаву на Синевирі) не зруйнувала греблю, і кузня не зупинилася.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 4

Але після повені "гамору" взяли в довгострокову оренду підприємці, подружжя Віктора та Ольги Петровці. Власним коштом и силами вони збудували нову греблю, зробили капітальний ремонт будівлі самої кузні, зберігши первісний варіант її механізму.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 5

Тепер "гамора" стала унікальним об'єктом. Маючи статус музею і пам'ятки ковальського виробництва, вона водночас діє і як нормальна кузня, де виготовляються звичайний реманент для мешканців Лисичова та довколишніх сіл: лопати, мотики, рогачки для винограду, аршови (заступи).

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 6

Зрідка виготовляють підкови - на сувеніри для туристів. На реманент завжди є "черга" бажаючих, адже такі куті інструменти надзвичайно якісні і довго служать.

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 7

Отже, 27-28 червня в с. Лисичово Іршавського району відбудеться традиційний фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів "Гамора - 2015".

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 8

Як вода допомагає закарпатським ковалям кувати залізо, доки гаряче (ФОТО, ВІДЕО) - фото 9

У програмі фестивалю: майстер-класи ковалів, гончарів, бондарів, лозоплетіння; виступи кращих фольклорних колективів Іршавщини та гостей фестивалю; культурно-розважальна програма.

 

Більше про життя краю читайте на Закарпаття.depo.ua

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme