Як Замкові сходи "пережили" сусідський ремонт, рекорд, але не електриків

Питання про Замкові сходи в Ужгороді час від часу активно обговорюються, а самі сходи в цей час руйнуються

Як Замкові сходи "пережили" сусідський р…

В історичному центрі Ужгорода – на Замковій горі, яка колись була "серцем" міста –є приховане, усамітнене, але дуже особливе місце – Замкові сходи. Вони з'єднують дві вулиці, Підградську та Капітульну, на якій розташований Ужгородський замок. Вулиця Капітульна - найдавніша в Ужгороді. Свого часу вона називалась саме Замковою. У XVII ст. вона нараховувала близько десяти господарств. На початку ХІХ ст. за вулицею поступово закріпилася назва Капітульна, бо саме на ній розміщувалася кафедральна капітула – дорадчий орган єпископа, а за радянських часів її було перейменовано на вулицю Кремлівську.

Замкові сходи були побудовані у XVIII-XIX століттях. Вони використовувалися місцевими мешканцями для спуску із Замкової гори. Це завжди було відокремлене і затишне місце, яке вважалося чи не найромантичнішим куточком у центрі міста, який навіть називали "сходами для поцілунків". Сходи і справді розташовані дуже цікаво: повз них можна з легкістю пройти, не помітивши, але, якщо опинитися на них, то не хочеться, щоб вони закінчувалися: тут відкривається красивий вид на місто з незвичного ракурсу. Зворушливим було навіть те, що сходи, зведені століття тому, були не у найкращому стані і трохи занедбаними – капітального ремонту з часу побудови на них не проводили.

Кілька років тому до сходів вдалося привернути уваги доброї частини ужгородців: у травні 2015 року кожну сходинку зробили кольоровою. Одна з громадських організацій, залучивши студентів, вирішила "прикрасити" цікавинку міста і пофарбувала сходи у кольори веселки. Таким чином, за словами організаторів, вони намагалися звернути увагу місцевої влади на занедбаний і неприпустимий стан цього куточка в історичній частині міста. Більше того, організатори запевняли, що тепер Ужгород має ще одну туристичну родзинку-рекорд – найдовші в Україні кольорові сходи, і вже навіть розроблено туристичний маршрут, який їх в себе включає. Прозвітували, що пофарбовано було 95 сходинок, висота кожної – 18 см. Наводили приклади багатьох міст світу, де кольорові сходинки стали впізнаваним брендом і прикрасою.

Ця акція викликала чимало обговорень в соцмережах. Частина ужгородців була шокована – як можна без жодних дозволів втручатися і змінювати зовнішній вигляд історичної споруди у центрі міста, який і так потерпає від нефахового і брутального втручання підприємців з їхніми кричущими вивісками та місцевих мешканців зі їхнім особистим баченням "краси" тощо. Були і такі містяни, котрим кольорові сходи сподобались – мережа рясніла від світлин і селфі, зроблених на сходинках. А деякі у райдужних мотивах зуміли навіть розгледіти гей-пропаганду, адже веселкові кольори – символ ЛГБТ-руху.

Обговорення Замкових сходів набуло такого розголосу, що організаторам розмальовки довелося виправдовуватися: мовляв, якщо не подобається, то вони не підтримуватимуть колір сходів у належнному стані, а фарба облізе від часу і дощу. Так і сталося.

Проте свій ефект акція, все ж, мала – сходи стали популярними і цікавими навіть тим ужгородцям, які рідко бувають у центрі міста. Той, хто хотів скласти свою думку, приходив на Замкову гору, аби побачити все на власні очі. Ну, а екскурсоводам було що розповісти про веселковий рекорд.

Коли обговорення вщухло, а фарба почала потроху змиватися, Замкові сходи знову "нагадали" про себе. Цього разу проблема виявилася серйознішою: забудовник-сусід. У квітні 2016-го спеціальна комісія міськради на місці вивчала ситуацію із забудовою біля історико-архітектурної родзинки. Як з'ясувалося, вже кілька років приватний власник, який має будинок і земельну ділянку біля більш ніж столітніх сходів, проводив облаштування своєї території. Були скарги сусідів та мешканців міста на те, що чоловік вибирає з двору каміння і глину, складає їх на сходах, на Підградській висипає гори піску. Потім господар почав довбати камінь зі скелі Замкової гори, будувати будинок. Сусіди забили на сполох: схил не витримає, станеться зсув. Особливо небезпечною ситуація була і тому, що напроти новобудови – старовинний мур Замкової гори.

Комісія констатувала: документів на початок будівельних робіт немає, власнику вже виносили припис про припинення забудови. Проте такі "дрібнички" рідко зупиняли незрозумілі роботи у центрі Ужгорода - роботи біля сходів велися щодня.

Згодом один із ужгородців звернувся на урядову "гарячу лінію" щодо неправомірного вивезення глини та ґрунту забудовником з історичної частини міста на Замкових Сходах. Порушник при цьому підкопує гору, на якій розташовані греко-католицький собор, Ужгородський замок та інші споруди історичного центру. Було зафіксовано, що розбита залізобетонна конструкція, яка тримає раніше встановлену підпірну стінку, також забирають ґрунт з-під дерева, яке через це може впасти. З боку сходів роблять другий поверх житлового будинку. Фундаменти, стіни, монолітне залізобетонне перекриття забудовник робить на власний розсуд без проектної документації. Цим призводить до небезпеки сповзання ґрунту та руйнування конструкцій.

Забудовника було притягнуто до адміністративної відповідальності і накладено штраф в 6,8 тисяч гривень. Приписом відділу Державного архітектурно-будівельного контролю громадянина було зобов'язано будівельні роботи зупинити, розробити проектну документацію, пройти експертизу та задекларувати початок виконання будівельних робіт. При цьому зазначалося, що продовження будівництва без розробленого проекту може призвести до аварійної ситуації із сповзанням ґрунту значної частини історичної Замкової гори.

Та найгірше сходи постраждали від рук ужгородських електриків. Навесні 2017 року частину сходів просто зірвали і перекопали. "Постаралися" працівники Ужгородського МРЕМу: електрики протягували новий силовий кабель від підстанції. Так протягували, що фактично зруйнували покриття.

Картина відкрилася жахаюча. У міськраді хоч і зазначили, що цьогоріч на сходи чекає реконструкція, навіть передбачено гроші - понад півмільйона гривень, але роботи ще не розпочинали.

ФОТО: uzhgorod.in

Тоді у МРЕМі пообіцяли: після себе все повернуть на місце і сходи повернуться. Проте без суму після такого "ремонту" на сходи дивитися не можна. Присипані глиною, згори накидана плитка – саме такий вигляд має зараз "родзинка" історичного центру Ужгорода.

Під час останньої прес-конференції мер Ужгорода Богдан Андріїв запевнив, що працює підрядна організація, яка "поверне автентичність" сходам і найближчим часом вони будуть у належному вигляді. При цьому впевнено пообіцяв, що до вересня сходи відремонтують. Залишається сподівалися, що восени таких "краєвидів" вже не буде. Шкода от тільки, що туристам, які відвідають Ужгород влітку, в самий сезон, побачать не красу, а розруху.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme