ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чи створять угорці на Закарпатті "йоббіцьку" народну республіку

За підтримки Росії та відсутності різкої реакції з боку української влади Угорська праворадикальна партія не соромиться визнавати анексію Криму та активно виступає за приєднання Закарпаття до Угорщини
Depo.
6 квітня 2015 18:18
ФОТО: depo.ua
Чи створять угорці на Закарпатті  "йоббіцьку" народну республіку
Чи створять угорці на Закарпатті "йоббіцьку" народну республіку

На пленарному засіданні Європейського парламенту 27 березня представниця угорських проросійських радикалів Христина Морваї у своєму виступі вкотре згадала Закарпаття та закарпатських угорців. Дуже емоційно, майже на надриві вона переконувала депутатів у тому, що Україна дискримінує угорців і не служить їхнім інтересам.

"Чимало людей на Закарпатті змушені жити на один євро в день", - скаржилася проросійська депутатка, наполягаючи, що знедоленим треба надати фінансову підтримку. Але не Україні загалом (депутати від "Йоббік" не голосували за те, аби виділити фінансову допомогу Україні), а лише закарпатським угорцям.

Дещо раніше Христина Морваї так само гаряче звинувачувала українську владу у примусовій мобілізації населення. "Призов навіть одного угорця - надто багато, це порушення людської гідності. Груба дискримінація. Це не війна угорців", - наголошувала вона.

Майже так само - "Це не наша війна" - журналісти угорського видання "Origo.hu" назвали один з репортажів про Закарпаття. Угорські медіа-працівники передали ситуацію на Закарпатті трьома словами: "страх, безвихідь і криза". Нібито “бідність наближається - ціна на цукор за тиждень виросла вдвічі, бракує солі і борошна, а місцеві жителі вже чекають, коли ціни на пальне на АЗС почнуть вказувати у доларах”. І звинувачують у всьому, звісно, владу. Загалом, картинку журналісти намалювали у найкращих традиціях російських колег: солдати – голі й босі, без зброї, чоловіки ховаються від воєнкомів, в той час як ті полюють на них мало не зі зброєю.

На чиє замовлення зроблено цілу низку подібних репортажів, здогадатися не важко: партія "Йоббік" постійно нагадує про себе у той чи інший спосіб. Так, у лютому на сайті "Аlfahir.hu" Угорська праворадикальна партія опублікувала відкритого листа до народу України, де також висловила міркування з приводу воєнних дій на території України. Зокрема, Йоббік подякував солдатам за те, що вони борються за свободу, і попросив, щоб захищалися в першу чергу угорці, русини та представники інших національностей, яких "українська влада гнобить десятиліттями, а тепер хочуть пожертвувати ними, як гарматним м᾽ясом, і таким чином змінити етнічні пропорції в деяких областях України".

Звертаючись до українців, "Йоббік" наголоcив на тому, що "нікому не подобається такий уряд, який прийшов до влади внаслідок фінансування та путчу влаштованого США і винятково виконує накази своїх годувальників. Нікому не подобається такий уряд, який підбурює власні народи один проти одного, і знищує все, бо це диктує їхній владний інтерес".

При цьому слід зазначити, що сепаратисти з русинів і угорців сформували у складі так званої ДНР цілий батальйон під назвою "Легіон святого Іштвана" (святий Іштван – перший король Угорського королівства). На сторінці цього збройного формування у мережі "ВКонтакте" написано, що вони запрошують сміливих людей допомогти Новоросії, Малоросії й... Закарпаттю.

Угорська проросійська пропаганда демонструє неабияку наполегливість, аби переконати закарпатців у тому, що їм потрібна автономія, котра начебто буде запорукою від війни та злиднів. Між тим, у політичній програмі партії "Йоббік" задекларований наступний бажаний ними крок такої "автономії" - повернення території Закарпаття до складу Угорщини та створення угорсько-русинської автономії.

Візити угорських націоналістів до Закарпаття помітно почастішали з 2010 року. У Берегові кілька років навіть працював офіс партії – під виглядом приймальні депутата Європарламенту від "Йоббік" Бейли Ковача, яка офіційно значилася як благодійний фондом. Після того, як пан Ковач відзначився спостерігачем на референдумі у Криму, його звинуватили у шпигунстві на користь Росії. І в жовтні 2014 року обласна прокуратура припинила діяльність фонду європарламентаря. Суд вирішив, що діяльність фонду була спрямована на втручання у внутрішні справи України та посягання на її територіальну цілісність.

Події на Півдні та Сході країни нарешті привернули увагу відповідних органів до тих, хто рве Україну ще й з Заходу. Так, на додачу до ліквідованої "приймальні" Ковача,у грудні минулого року СБУ заборонила в'їзд до України на 5 років одному з лідерів партії Іштвану Саваї. Із такою ж ситуацією зіткнувся ще один член партії "Йоббік" Лорант Гегедюш.

Слід визнати, що проблема русинського сепаратизму не є вигадкою. Вона достатньо складна і багатошарова, аби заслуговувати на на окрему публікацію. Втім, можна впевнено сказати: з такими "русинськими друзями", як угорський "Йоббік", сподіватися на те, що карту автономізації і, відповідно, розхитування політичної ситуації в Україні буде заховано під сукно, не варто.