Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять

Дійові особи вертепу в ці дні колядують, а "заколядовані" гроші на церкву віддають

На Закарпатті колядують до Водохреща, тобто після Святвечора до 19 січня. Вісниками радісної новини народження Спасителя є Бетлегеми, пише Depo.Закарпаття.

Вертеп – таку назву має ціле село на Закарпатті. У ньому 465 мешканців, на трьох вулицях – понад півтори сотні будинків.Мешканці села з різдвяною назвою жартують: у вертепі народився не лише Ісус Христос, а й усі вони.

Русинський народний театр отримав свою назву від назви міста Віфлеєм, який на івриті також звучав як "Бейт-Лехем", на Закарпаття назва прийшла, скоріш за все з угорської – "Бетлегем".

Особливістю таких колективів є те, що всі "заколядовані" кошти Бетлегеми віддають на потреби місцевої церкви.

В Закарпатті, особливо в селах, ще збереглися традиції, коли дітлахи або й навіть старші мужчини збиралися в вертеп і ходили колядувати на все село.

Серед дійових осіб бетлегему - ангели, царі, чорти, дід, баба та інші. Костюми колядників, обрядові аксесуари також є важливими у дотриманні народних звичаїв.Зазвичай готується спеціальний сценарій, який починають підготовлювати за кілька тижнів до Різдва. Вертепники заходять до хати, спочатку повідомляють, що на світ зійшла весела новина, що діва Марія, на світ Божий сина Божого породила. Потім колядують багато колядок. Зароблені гроші, віддають в церкву.

Хлопці шкільного віку, зазвичай грають роль ангелів, які несуть "шопку" або макет храму. В основу такого макету, виготовленого з картону та оздобленого позолотою та блискітками, лягав образ місцевої церкви.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття