ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять

Дійові особи вертепу в ці дні колядують, а "заколядовані" гроші на церкву віддають

Depo.
10 січня 2018 10:30
ФОТО: depo.ua

На Закарпатті колядують до Водохреща, тобто після Святвечора до 19 січня. Вісниками радісної новини народження Спасителя є Бетлегеми, пише Depo.Закарпаття.

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 1

Вертеп – таку назву має ціле село на Закарпатті. У ньому 465 мешканців, на трьох вулицях – понад півтори сотні будинків.Мешканці села з різдвяною назвою жартують: у вертепі народився не лише Ісус Христос, а й усі вони.

Русинський народний театр отримав свою назву від назви міста Віфлеєм, який на івриті також звучав як "Бейт-Лехем", на Закарпаття назва прийшла, скоріш за все з угорської – "Бетлегем".

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 2

Особливістю таких колективів є те, що всі "заколядовані" кошти Бетлегеми віддають на потреби місцевої церкви.

В Закарпатті, особливо в селах, ще збереглися традиції, коли дітлахи або й навіть старші мужчини збиралися в вертеп і ходили колядувати на все село.

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 3

Серед дійових осіб бетлегему - ангели, царі, чорти, дід, баба та інші. Костюми колядників, обрядові аксесуари також є важливими у дотриманні народних звичаїв.Зазвичай готується спеціальний сценарій, який починають підготовлювати за кілька тижнів до Різдва. Вертепники заходять до хати, спочатку повідомляють, що на світ зійшла весела новина, що діва Марія, на світ Божий сина Божого породила. Потім колядують багато колядок. Зароблені гроші, віддають в церкву.

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 4

Хлопці шкільного віку, зазвичай грають роль ангелів, які несуть "шопку" або макет храму. В основу такого макету, виготовленого з картону та оздобленого позолотою та блискітками, лягав образ місцевої церкви.

Як на Закарпатті чорти з янголами від хати до хати ходять - фото 5

Більше новин про життя Закарпаття читайте на Depo.Закарпаття