Нещасний випадок: Чому сакурова столиця перекочувала з Ужгорода до Мукачева

Цьогоріч найкращим містом для милування сакурами Закарпаття визнано Мукачево

Щовесни до Закарпаття помилуватися рожевим ніжним цвітом японських вишень звідусіль приїздять десятки тисяч туристів. Як правило, до Ужгорода. Ужгородці зробили сакури своєю туристичною візитівкою і завжди ревно її оберігають. Тисячі містян та туристів із фотоапаратами, "рожеві" від кількості світлин і селфі з екзотичними деревами стрічки у соцмережах – ця картина завжди радує, хвилює, збуджує і надихає.

За пишним і фантастичним цвітінням, як правило, йшли у район Галагов у центрі Ужгорода. Саме сюди ще у 1923 році була завезена перша ужгородська сакура. Саме у цьому районі в час цвітіння просто так не погуляти: до кожного дерева, без перебільшення, вишиковувалися черги. Закарпатські гумористи жартували: щоб правильно сфотографуватися на фоні сакур, палку для селфі треба тримати в правій руці, а відбиватися від інших туристів – лівою.

Чи так буде і цього року – ужгородці вже сумніваються: влада міста минулого року вирішила зрубати кілька десятків сакур по всьому місту, і серед зрубаних – 12 сакур в Галагові, тих самих – най-най-найтуристичніших. Спеціальна комісія, до якої входили і науковці, порадила зрізати дерева, мовляв, екзоти старі і хворі. Їм було майже 100 років, хоча граничний вік сакур – 45.

Сакуру знищили грибки та комахи-шкідники, через це вони і всохли. У сусідніх країнах старі дерева не зрізують, а лікують. На це щороку виділяють сотні тисяч євро. В Ужгороді грошей на порятунок хворих сакур, звісно ж, не було. Та влада заспокоювала: на місці зрізаних рослин висадили понад 200 дерев, з яких понад 100 саджанців сакур, кілька десятків молодих дерев яблуні Недзвецького та сливи Піссарда. Та справа в тому, що ужгородців це не дуже тішить.

Ось сакура, яка ще минулого року вабила туристів.

Ужгород-сакури-2

Тепер там так:

p4280347_fit_content_width

Фото РroZak

Отже, весну Ужгород зустрічає без старих історичних дерев, із молоденькими сакурами, які, не виключено, що після "стресу" через пересадку ще не цвістимуть. А тим часом експерти кількох туристичних організацій Закарпаття, після узагальнення статистичної та експертної інформації найкращим містом для милування сакурами визнали Мукачево. Це, як кажуть закарпатці, не перше, але і не друге місто краю має, на думку фахівців, чим здивувати туристів. Тут можна сфотографуватися біля "шаленої сакури", яка першою розквітла у 2018 році в Закарпатті, доторкнутися до найстарішої сакури Закарпаття по вулиці Філатова, побачити найдовшу алею сакури, 1 км 300 метрів, по вулиці Ужгородській. Спостерігати за цвітінням сакури в Мукачеві можна і онлайн - нещодавно встановлено камеру біля однієї з найкращих сакур міста.

У "плюсах" Мукачево ще і з точки зору "розритості" міста. Справа в тому, що в Ужгороді зараз триває реконструкція двох площ – Привокзальної та однієї із найгарніших – площі Шандора Петефі у центрі міста. У сонячну погоду пройтися розритими площами ще так-сяк можна, але, якщо, не дай Боже, дощитиме, їх оминатимуть навіть найзагартованіші туристи.

Та здаватися ужгородці не збираються. Мера Ужгорода Богдана Андріїва, чи то "зачепило", що Ужгород втрачає статус "сакурової" столиці, чи то порадив хто, але у "Фейсбук" він переконує у зворотньому. Сухою, беземоційною мовою цифр, Андріїв навів той факт, що на початок 2017 року в обласному центрі було кілька тисяч сакур, з яких більше сотні найстаріших, посаджених у 20-30-ті роки ХХ ст. "Відповідно до чинного законодавства усереднена вікова межа експлуатації деревних і чагарникових рослин у зелених насадженнях населених пунктів становить для швидкоростучих дерев 45 років для вулиць, проїздів, площ та 70 років для скверів та парків. Таким чином найстаріші сакури на вулицях Ужгорода перевищили вікову межу більш ніж у два рази та згідно з усіма канонами догляду за зеленими насадженнями повинні були б бути давно заміненими. Зокрема такої практики дотримуються у всіх містах Європи", - пояснив мер, уточнивши, правда, що є винятки для дерев щодо вікового цензу, якщо вони становлять якусь історичну цінність і пов'язані з історичними подіями. Тих, хто мріє перенести столицю екзотичних дерев з Ужгорода, мер заспокоїв: "Ужгород був, є і ще довгі роки буде сакуровою столицею не тільки Закарпаття, але і всієї України".

Статус незмінної "сакурової" столиці Ужгород підтвердить і традиційним "Сакура-фестом", який стартує вже 18 квітня і триватиме до 6 травня. Програма фестивалю дуже насичена: винний фест та фестиваль театрального мистецтва, фестиваль сучасної духовної музики, спортивні змагання, танці, фестиваль вогню та шоу-програм і ще багато цікавого як дорослих, так і для малечі. Тож, Ужгород "рожевий" зовсім не втрачений для туристів. Зрештою, і ті площі рано чи пізно відремонтують, а сакури виростуть. Як кажуть невиправні оптимісти, чехи, коли висаджували сакури, думали за майбутнє, а ми зациклились на собі.

У "сакурні" дні закарпатці очікують у себе чимало гостей. Подивитися на рожеве диво щороку приїжджають десятки тисяч туристів з усієї України. Ось і цьогоріч купити квитки на потяг до Ужгорода вже практично неможливо. На наступні вихідні (13 – 15 і 20 – 22 квітня) майже всі місця з Києва до Ужгорода і в зворотному напрямку розпродані, залишилося всього кілька десятків квитків, більшість із яких СВ. Та й ті розкуплять за пару днів. З огляду на це обласна влада попросила "Укрзалізницю" ввести додатковий потяг "Київ – Ужгород" і в зворотному напрямку 13 – 15 і 20 – 22 квітня, який можна умовно назвати "Сакуровим рейсом". Багато українців вважають Закарпаття найкращим місцем для туризму в країні, а цвітіння сакури – це чудовий привід приїхати сюди. І, насправді, не важливо – Ужгород чи Мукачево. Сакурові площі та вулиці є і в інших містах – Хуст, Іршава, Виноградів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Мітки: #Мукачево