Як Моцарт, Глюк і їжачки наближають Ужгород до Європи

Ужгород, хоч і найменший обласний центр України, зате має найбільшу колекцію міні-скульптур

Жодна екскурсія в Ужгороді не оминає міні-скульптури, що гармонійно вписались у ландшафт міста. Depo.Закарпаття пропонує коротку, але незабутню фотоекскурсію міні-скульптурами. І не сумнівайтеся - їх треба бачити наживо.

Нині місто має такі маленькі пам'ятники: сім'я їжачків, вузлик, зав'язаний у пам'ять про легендарного силача із Закарпаття Івана Фірцака, Швейк, Свободка, кубик Рубика, Ференц Ліст, помічник святого Миколая, "Карпатія", Джон Лорд, Андрій Варгол, сержант Михайло Штранк, рибки, присвячені малому Ужу, Моцарт, Гаррі Гудіні, опришок Микола Шугай, Енді Ворхол, Ейвелева вежа, Майкл Стренк, художник Глюк, манекен-піс, скульптура виноробству.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 1

Автор ужгородських скульптурок Михайло Колодко вважає їх дієвими складовими налагодження культурної комунікації між Ужгородом та Європою.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 2

Улюбленою міні-скульптурою серед краян та туристів є Свободка. Офіційно вона носить назву "Маяк Ungvar" і присвячується закарпатському флоту. Це найменша статуя Свободи у світі і одночасно найменший діючий маяк.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 3

Вояк Швейк, який відомий багатьом поціновувачам гумору Ярослава Гашека у всьому світі. Місце на перилах було обране не випадково: саме там вони пробиті кулями воєнного часу. Маленький Швейк тримає в руках кнедлика і, притримуючи шапку, дивиться вздовж річки.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 4

“Вузлик на пам’ять” - тут поставлять міні-пам’ятник, присвячений силачу Кротону. 1928 року цей закарпатець, справжнє імя якого Іван Фірцак, був визнаний найсильнішою людиною планети, і саме про нього цього року виходить повнометражний український фільм “Іван Сила”.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 5

Їглаївських їжачків встановили на честь Днів чеської культури у 2013 році, бо символізують вони чудове пиво "Єжик", що його варять в чеській Їглаві – місті-побратимові Ужгорода

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 6

Карпатія - це єдиний корабель, що відгукнувся на сигнал SOS Титаніка та першим підібрав пасажирів лайнера з рятувальних човнів. Пам’ятник також має невеличкий секрет: всередині нього можна помістити свічку, запаливши вогні якої, буде видно світіння ілюмінаторів маленького пароплаву.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 7

Моцарт хоч і був австрійцем, та під час його життя Закарпаття входило до Австро-Угорської імперії, тож на день народження великого музиканта, у січні 2015 року, вирішено було встановити йому пам’ятник.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 8

Маленький пам’ятник Ференцу Лісту, який відкрили в травні 2012 року біля ужгородської Філармонії, пережив чи не найбільше пригод серед усіх сьогоднішніх учасників статті. Влітку, після сильної грози, гілка каштану впала на перила, розламавши їх на кілька частин: і та частина, на якій “сидів” угорський композитор, загадково зникла. Втім, незабаром скульптура була знайдена. На цьому нещастя не закінчились: у грудні невідомі пофарбували шматок труби у жовтий колір, а в перші дні 2013 року Ліста знову вкрали. За кілька днів комунальники знайшли скульптуру на березі річки і встановили її на місце.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 9

Гаррі Гудіні. Незважаючи на те, що відомий ілюзіоніст народився в Будапешті, він має українське коріння, як не дивно: його бабця походить із закарпатського села Сторожниця.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 10

Скульптура маленького Миколайчика стала першою серед подібних собі, і була відкрита на перилах центральної площі Ужгорода ще в 2010 році.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 11

Ейфелеву вежу було встановлено влітку 2015 року на честь Днів французької культури в Україні.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 12

Технічно можна вважати, що це і не міні-скульптура, бо виконана вона в натуральну величину. В 2014 році таким чином відзначили 40-річчя винаходу угорським архітектором Ерньо Рубіком супер-популярної головоломки.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 13

Закарпатський опришок у вишиванці і з карабіном примостився біля входу до кафе. Микола Шугай став легендою після того, як його змалював у своєму романі чеський письменник Іван Ольбрахт.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 14

Завдяки відомому арабському мандрівнику Мухаммеду аль-Ідрісі з'явилася перша згадка про Ужгород

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 15

Сумний та невеселий клавішник гурту Deep Purple Джон Лорд в окулярах та навушниках. Він повернувся спиною до вулиці Корзо, бо свого часу був невдоволений архітектурним ансамблем Ужгорода.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 16

Сержант американської армії русинського походження зі Словаччини Майкл Стренк відомий тим, що він входив до групи солдатів, які піднімали прапор на Іодзімі.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 17

Гаврило Глюк – відомий закарпатський художник зображений у своєму авто ГАЗ-67, на якому він їздив у гори малювати картини. Він, начебто, ще у місті, але думками вже далеко від Ужгорода – там, де живуть і працюють герої його картин.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 18

"Малий Уж". Колись тут текла однойменна річечка, притока Ужа, аж поки у першій половині 20 століття її не прибрали під землю.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 19

Енді Ворхол власною персоною. Чому Ворхол? Бо він походить з родини лемків, що колись емігрували у США.

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 20

Міні-скульптуру виноробству встановили під час святкування Дня міста на честь кращих виноробів України - закарпатських

Як Моцарт, Глюк та їжачки культурно єднають Україну та Європу - фото 21

Перший і найменший “маннекен піс”у Східній Європі. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття