Всесвітній день без тютюну: Чому треба відмовитися від цигарок саме в цю мить

Усі знають, що паління – шкідливе, але ця шкода "віддалена", тому багато хто думає, що може й "пронесе". У цьому криється небезпека

Всесвітній день без тютюну: Чому треба в…

Потрібно запам'ятати назавжди: куріння вбиває. І чим швидше вдасться позбутися цієї звички – тим краще. 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну. В цей день можна зробити перший крок у боротьбі із "тягою до цигарки" - спробувати не палити протягом доби.

Згідно з даними ВООЗ, щорічно від наслідків паління вмирає близько шести мільйонів людей. Якщо не активізувати зусилля, то до 2030 року цей показник перевищить вісім мільйонів смертей в рік. Вживання тютюну є загрозою для будь-якої людини, незалежно від її віку, культури або освіти.

Медики закликають країни надавати першочергове значення зусиллям по боротьбі з тютюнопалінням на найближчі 15 років.

Смертність від раку легенів у курців у 20 разів вища, ніж у тих, хто не палить. У курців у 13 разів частіше діагностують стенокардію, в 10 разів частіше – виразку шлунку.

"Особливо небезпечним паління є для молодого організму, який погано бореться з токсичними речовинами. Всеукраїнські та обласні долідження підтверджують, що 30% підлітків, хоча б раз пробували палити. А от щодня палить 3% юнаків (учні 9-10 класів) і 1% дівчат. Курять інколи: 7% дівчат і 15% хлопців. Вперше цигарку пробують у віці 10-12 років. Це молодший підлітковий вік і складний період у фізіологічному, псигологічному і соціальному планах. Це все пов'язано з емоційною нестійкістю і бажанням експериментів. Так і починають курити", - розповідає завідувачка Центру практичної психології, соціальної роботи та корекційної освіти Закарпатського інституту післядипломної освіти Валентина Шевчук.

Фахівці кажуть, що лише 7% курців вдається самостійно кинули палити. Решті потрібна кваліфікована допомога.

"Для того, що кинути палити, перш за все, потрібна мотивація. Якщо вона відсутня - результату не буде. Часто сигарета є своєрідним механізмом для соціального життя: допомагає підтримати розмову, обговорити певні питання під час перекуру, познайомитися з людьми, тому у кожному конретному випадку все залежить від людини - чому вона палить і як їй з цим покінчити", - каже лікар-психолог Закарпатського обласного наркологічного диспансеру.

З кожним роком все більше країн приєднується до боротьби з палінням і відзначають Всесвітній день без тютюну.

Для тих, хто вирішив покінчити з цигарками, потрібно обрати свій спосіб. Комусь вдається розпрощатися з куривом одразу вольовим рішенням, комусь – потрібна допомога фахівців і нікотинозамісна терапія.

Одним із популярних способів кинути палити є метод усвідомлення проблеми. Тут потрібно виконувати кілька правил і поступових кроків:

Насамперед, потрібно призначити день і годину, коли кидати курити, і дотримуватися цього. Не можна афішувати своє бажання позбутися цигарок. Це має бути подарунком самому собі і не варто чекати підтримки і похвали, а покладатися виключно на себе.

Відмовляючись від сигарет, треба пам'ятати, що цей вибір правильний, і його потрібно робити кожний день. Тобто, якщо людина викурювала 20 цигарок – їй 20 разів доведеться нагадувати собі про шкоду паління і переваги безтютюнового життя.

Не варто відмовлятися від паління "на все життя", треба боротися з ним зараз, в цю хвилину, а з часом потяг до диму буде зменшуватися.

Треба носити з собою сигарети і запальничку, як нагадування, що відмова від паління – це усвідомлений вибір. Така усвідомлена відмова від сигарет буде більш ефективною, ніж вимушена, коли нема права вибору.

Кожного разу, говорячи цигаркам "ні", варто згадувати про переваги свого рішення і думати про те, якої шкоди вдалося уникнути.

Не можна підміняти цигарки іншими шкідливими звичками – льодяниками, збільшенням вживання алкоголю, частими прийомами їжі або лузанням насіння.

Не можна змінювати звичний спосіб життя. Треба відмовитися від паління, а інші здорові звички (спорт, правильне харчування) вводити поступово, у випадку, якщо їх не було до того.

У жодному разі не потрібно піддаватися спокусі "останньої затяжки". Також варто бути готовим до неприємних відчуттів, які виникнуть після відмови від цигарок – протягом 48-72 годин можливі лихоманка, кашель тощо. Це потрібно перетерпіти.

І, насамкінець, трохи втішної статистики: у 2017 році в Україні поширеність куріння серед дорослих становила 23,7%, тоді, як у 2013 році – 26,2%. Відбулося суттєве зниженні поширеності куріння серед молодих людей 18-30 років: із 37% до 26,7%.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme