Вражаючий звук і кількасотрічні музичні інструменти: Чому Закарпаття називають органним краєм

Найбільша кількість органів в Закарпатті збереглась у реформатських храмах

Вражаючий звук і кількасотрічні музичні…

Закарпаття - унікальний регіон України, в якому органна культура не зазнала такої руйнації, як в Галичині чи в цілому на Правобережній та східній Україні. Найбільша кількість органів в Закарпатті збереглась у реформатських храмах, їх нараховується більше 40, трохи менше, 27 інструментів, збереглось у римо-католицьких храмах.

Кілька цікавих фактів про органне життя Закарпаття:

Найстаріший орган Закарпаття - орган невідомого майстра у храмі св. Фелікса на Тячівщині. Виготовлений інструмент у 1800 році. Клавіатура з горіхового дерева, клавіші покриті слоновою кісткою.

Єдиний світський орган розміщений в обласні філармонії. Його історія така: у 1946 році у будинку колишньої великої синагоги, побудови 1904 року, відкрився концертний зал. У 1974 році за ініціативою першого секретаря по ідеології обкому компартії на фірмі "Rieger-Kloss" з Чехословаччини був замовлений і побудований орган. Під час проектування органа його характеристики узгоджувались з акустикою концентного залу, інструмент обійшовся у $300 тис.

Орган, opus 3428, має 32 регістра, численні пристосування і копуляції клавіатур, різноманітні виконавські можливості. Орган піднятий над сценою філармонії на укріплених в стіні балках, звук органа рівномірно заповнює приміщення, не утворюючи акустичних вузлів і впадин.

Окрім світського, в Ужгороді можна послухати ще два церковні органи.

Парафіяльний костел св. Георгія мученика. Церковний орган, що знаходиться на хорах, був виготовлений братами Ригерами на фабриці "Rieger Testverek" з Ягендорфа (Jagendorf es Budapest, opus 882) у 1901 році.

Орган має 17 регістрів, 2 мануала і педаль, різні копуляції клавіатур і педалі. Усі регістри мають виключно лабіальні труби, трактура органа пневматична. Цей типово церковний недорогий орган продовжує грати, з його участю проходять богослужіння у костьолі.

Ужгородська реформатська церква. Орган, збудований Angster J. es Fia, Pecs, ор. у 1850 році.

Має 10 регістрів, один мануал (2 регістра) і педаль (8 регістрів), копуляцію педалі з мануалом та октавну копуляцію. Мануал має 54 клавіші, педаль - 26. Орган діючий, використовується під час богослужіння, але потребує настроювання.

Мукачево. Кафедральний костьол св. Мартина з Туру. Орган для костьолу, opus 1866, був збудований у 1913 році Отто Рігером з Будапешта.

Орган має 16 регістрів: 8 - у першому мануалі, 5 - у другому і три - у педалі. У боковій каплиці костьолу знаходиться інший, невеликий орган на 6 регістрів сучасного виготовлення та дизайну, отриманий у дар від однієї з угорських церковних громад. Орган має один регістр в педалі та п'ять - у мануалі.

Рівень фаховості українських органістів доволі високий, адже, перш ніж сісти за орган, музиканти стають професійними піаністами. Органістка Тетяна Тіщенко, викладач гри на фортепіано в Ужгородській дитячій музичній школі ім. Чайковського, концертмейстер розповідає: "Орган відкриває перед виконавцем великі можливості, якщо знати, як ними користуватися. І для органіста, і для будь-якого музиканта, важливо відчувати і любити музику. Потрібно бути закоханим у справу, якою ти займаєшся, інакше жоден слухач не зрозуміє, що хоче донести виконавець".

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme