Народитися у сорочці: Як вишиванка береже генетичний код закарпатців

У слові "сорочка" - закодована сукупність енергій, які творять довершену і гармонійну долю людини

Народитися у сорочці: Як вишиванка береж…

У третій четвер травня українці святкують День вишиванки. Вишиванка для закарпатця – це не тільки елемент одягу та атрибут патріотичного кітчу – це дещо більше: святе, духовне - генетична пам’ять, у якій зашифрований особливий код нації. 

Вишиванку одягали в особливих випадках, бо це була пам’ять про щось сакральне, особисте і глибоке. Прадідівський вислів "народитися у сорочці" означає бути щасливим у житті. У слові "сорочка" - закодована сукупність енергій, які творять довершену і гармонійну долю людини.

Символ кохання й вірності

Сорочка (особливо ж чоловіча) – символ кохання й вірності. У давньому замовлянні сказано: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був".  У деяких народних піснях образ не пояснюється, але його можна зрозуміти на основі символічних значень.

Наші бабусі знають чимало секретів давнього ремесла. Наприклад, фарбували нитки для вишивання колись лише природними барвниками. Брали те, що було під рукою: кору, коріння, листя і квіти. Для закріплення кольору нитки запікали у житньому тісті – так вони не втрачали забарвлення протягом десятиліть.

Спочатку на Закарпатті вишивали здебільшого серветки та скатертини. Згодом почала набирати обертів й вишиванка. Змінилося значення хатнього начиння: з суто декоративного естетичного воно трансформується в обрядове, оберегове, магічне.

Закарпатська вишивка – це дуже різнобарвна та густа вишивка – традиційними тут були більше десятка кольорів. Чи не кожне село тут мало свою "улюблену" гаму: від чорно-фіолетової та вишневої до зелено-голубої. Якщо червоний поєднувався з чорним – при цьому один колір обов`язково виділявся. Найпоширеніші техніки: низинка, кучерявий стіб, пряма та коса гладь. Основні фігури – ромб, який прикрашався іншими елементами – і так звані кривульки (зиґзаґ). Найдавніша закарпатська вишивка – це геометричні форми, а вже у ХХ столітті сюди проникають рослинні мотиви.

Як закарпатська вишиванка береже генетичний код краян - фото 2

Усього орнаментів на Закарпатті існувало чотири основні види: бойківський (найскромніший орнамент з геометричних фігур), гуцульський (найяскравіший та найбільш різноманітний), лемківський (витончені квіткові мотиви) та угорський (виключно рослинний). Століття тому за вишивкою на рукавах у жіночих сорочках визначали, з якого району чи села людина.

Особливості закарпатської вишиванки

Сьогодні традиції вишивки на Закарпатті найбільше збереглися у Рахівському районі, де переважну більшість населення складають гуцули. Тут вишивка ще й зараз є невід’ємним елементом побуту кожної родини. Напевно, це єдиний закарпатський регіон, в якому ще досі носять вишиваний народний строй. Одягають його на свята та щонеділі в церкву.

Вишивка на Рахівщині вирізняється своєю композиційною будовою. Її характерною особливістю є орнамент, який складається з геометричних фігур різної складності. В їхній основі, як правило, знаходиться ромб чи півромб, варіантність яких і створює різноманіття візерунку.

Традиційна вишиванка Рахівського району

Як закарпатська вишиванка береже генетичний код краян - фото 3

На Берегівщині, яку населяють переважно етнічні угорці, в повному обсязі використовуються традиційні угорські орнаменти і кольорові поєднання - бордового, червоного, темно-синього кольорів на білому фоні, рідше – жовтого з чорним та фіолетового. Типовим для Берегівського району є рослинний орнамент.

На Мукачівщині зустрічаються як рослинні, так і геометричні орнаменти. Також можна побачити геометричні орнаменти чи власне "мінти" (від угор. minta – взірець, приклад) із вкрапленням рослинних елементів. Мінтою називають орнамент не тільки на Мукачівщині, але й на Ужгородщині, Берегівщині та в інших куточках, де проживають етнічні угорці.

Традиційна вишиванка Іршавського району

Характерними є зображення "команички" (конюшини), дубового листа. Зустрічається візерунок "на дербанку" – зображення великих квітів, розміщених в ряд по краях виробів.

Традиційна вишиванка Виноградівського району

Серед технік вишивання переважали вирізування, двостороння гладь, хрестик, низина, або, як тут її ще називали, "перетинання" чи "протягування", та болгарський хрестик.

Як закарпатська вишиванка береже генетичний код краян - фото 4

Вишивка Ужгородського району, та, зрештою, й Перечинського, і частини Великоберезнянського зазнала впливу угорських та словацьких мотивів, особливо, що стосується кольорової палітри. Для угорської вишивки з цієї території типовим є поєднання червоно-жовтих, червоно-чорних, рожевих та зелених кольорів.

Заспульниця (закарпатська старовинна жіноча довга вишита сорочка) - традиційна вишиванка Хустського району

Для словацької вишивки характерні монохромні чорні, червоні, темно-сині, блакитні орнаменти та поєднання червоного з синім, червоного з чорним, червоного з зеленим, жовтого з зеленим, рідше жовтого з жовтогарячим чи фіолетовим.

Вишиванка в сучасному світі

У сучасного молодого покоління вишиванка асоціюється з літніми канікулами у селі. Це шепіт молитви перед сном, найсоковитіші яблука, збиті з дерева власноруч, бабусині пісні, тепло розпаленої печі. Це ті речі, які формують цінності, національну свідомість, гідність та елементарну порядність. 

Вишивка уже стала певним брендом. Популярним і, певною мірою, "попсовим". Але безумовно - дуже красивим. Аби не бути такими "як усі" у вишиваному русі, сьогодні є всі можливості: навчитися вишивати, дізнатися про особливості барвистого одягу пращурів і замовити у майстринь, дослідити неймовірні символи і значення малюнків. Усе це дозволяє створити вишивану сорочку, яка, крім національної ідентифікації, нестиме ще й свою, особисту, визначеність.

Вишиванки ХХ століття зберігають у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. Загалом в колекції музею понад 1000 вишитих сорочок.

Фото: Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme