Винне щастя: Як закарпатці щиро діляться шансом пізнати істину

Цими днями вино на Закарпатті ллється рікою: винороби щедро діляться ароматними результатами своєї праці

Винне щастя: Як закарпатці щиро діляться…

Закарпатці дуже люблять вино, а тому на його честь кілька разів на рік збираються винороби в Ужгородi, Мукачевi, Береговi й Виноградовi на винні фестивалі, аби показати свої найвишуканiшi творіння - бiлi й червонi, сухi та десертнi вина. Вино є "героєм" закарпатських легенд, анекдотів, видуманих та життєвих історій, пісень.

Цими днями вино на Закарпатті ллється рікою: у Мукачеві гучно проходить найбільший винний фест в Україні "Червене вино", а в Ужгороді винороби вихваляються винними виробами на фестивалі "Василля".

На Закарпатті багато порядних господарів вирощують виноград і роблять своє домашнє вино. А винні фестивалі - можливість продемонструвати своє творіння далеко за межами власного газдівства. На таких фестивалях один винороб може продати близько тисячі літрів вина: червоні, білі, рожеві, сухі, солодкі – на будь-який смак. За літр сухого вина газди просять 100 грн. Солодке у багатьох гривень на 10-20 дорожче, але сторгуватися можна.

Цьогоріч, зізнавалися кореспонденту Depo.Закарпаття учасники фестивалю в Ужгороді, торгівля напрочуд активна. "Дякувати Богу, турист іде, носом не крутить, пробує, купує, тьху-тьху", - стукає по дерев'яному прилавку винороб Василь із Мукачівщини, частуючи пару медовим глінтвейном. Пара - із Дніпра. Чоловік і жінка, задоволено дегустуючи вина, зізнаються, що придбали вже кілька пляшок у Мукачеві на "Червеному вині". "Закарпатського вина багато не буває", - зрезюмувала пара, турботливо пакуючи до сумки пляшку білого сухого.

І не дивно: пляшка справжнього закарпатського вина – чудовий сувенір або подарунок. Вино є головним гостинцем, який везуть із закарпатського краю у подарунок родичам та близьким як самі закарпатці, так і туристи.

Кілька слів про фестиваль "Червене вино" у Мукачеві. Організатори вперто кажуть, що це найбільший винний фестиваль в Україні. На півдні України це твердження заперечили б, але ніхто не міряв, а закарпатці воліють не їсти, аби тільки довести, що саме у них - найбільше, найширше, найчисленіше і так далі. Такі вони люди. Втішає, що роблять вони це не на словах і сказане доводять.

Так ось: фестиваль "Червене вино" в Мукачеві був започаткований 1996 року. У 2008 році гостями фестивалю були тодішній президент України Віктор Ющенко та президент Угорщини Ласло Шойом — відтак, подія широко висвітлювалась у загальнодержавних і міжнародних ЗМІ.

У 2010 році фестиваль відвідали понад 50 тисяч гостей, що дозволяє зараховувати його до числа наймасовіших винних фестивалів в Україні. Також у 2010 році закарпатський рок-гурт Rock-H вперше презентував на відкритті фестивалю свою пісню "Вінко червеноє", яка стала неофіційним гімном фестивалю.

Серед цьогорічних новинок фестивалю запровадження нової номінації вин - "Народний вибір". Родзинкою фестивалю стала і об'єднана локація крафтових продуктів закарпатських виробників "Закарпатський кошар". А ще відомий мукачівський сажотрус Берті Бачі представив червоне вино з Косина, виготовлене за старовинним рецептом.

За пляшку "червоного" доведеться викласти 200 гривень. Але хто придбає пляшку червоного отримає в подарунок поцілунок самого Берті Бачі. Також, покупців "на серенчу" (на вдачу - ред.) притрусять сажою, ну і звісно, дадуть потерти знаменитий ґудзик сажотруса.

вино - фото 10

Закарпатці п'ють вино майже щодня. Ніж пити воду сумнівної чистоти, винороби радять краще до їжі або разом з нею випити благородне чисте або змішане з водою вино. Традиція змішувати вино з мінеральною або содовою водою прийшла в кінці XIX століття. Це, так званий "закарпатський фрич". Залежно від пропорцій вина і води відомі різні види фричу. Основні з них:

- "малий фрич" - 100 мл вина та 100 мл газованої води,
- "класичний фрич", - 200 мл вина і 100 мл газованої води,
- "фрич-довгий крок" - складається з 100 мл вина і 200 мл води,
- "фрич-мер" - 150 мл вина і 100 мл газованої води,
- "фрич-господар" - 300 мл вина і 200 мл газованої води і подають в півлітровому пивному кухлі.

вино - фото 11

В Ужгороді на честь виноградарів відкрито міні-скульптурку, особливістю якої є те, що в ній вмонтований краник, з якого можна наливати вино. На здоров'я!

вино - фото 12

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme