Використати шанс: Як ужгородці вчаться самостійно "ремонтувати" своє місто

Вже вдруге в Ужгороді провели "Майстерню міста" - кількаденний освітній фестиваль

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Використати шанс: Як ужгородці вчаться с…

Час від часу ужгородцям дають нагоду повчитися, як можна змінити місто, простір навколо себе і позитивно впливати на розвиток міста. Для Ужгорода, з його перманентними проблемами – безлад, безкінечні ремонтні роботи, погана інфраструктура тощо, - такі можливості є дуже актуальними. От тільки самі ужгородці, які чудово знають, як треба розвивати своє місто у "Фейсбуці", такі можливості часто ігнорують. Щоправда, не всі містяни залишаються тільки фейсбучними експертами, є і ті, що організовують, беруть участь, вчаться і, зрештою, втілюють свої ідеї у життя.

Так, вже другий рік поспіль, в Ужгороді працювала "Майстерня міста". У рамках масштабного урбаністичного фестивалю на набережній Незалежності упродовж п'яти днів відбувалися різноманітні майстер-класи, дискусії, обговорення про те, як зробити Ужгород кращим.

На освітньому фестивалі працювали кілька панелей: розвиток молодіжних рухів і підтримка молоді, Ужгород туристичний, збереження культурної та історичної спадщини міста, розвиток громадських просторів; сталий розвиток, ЕкоУжгород, культурне різноманіття міста. Також цього року вирішили більше заходів присвятити дітям. Тому організатори змістили час проведення "Майстерні міста" з кінця червня на початок – і відкрили фестиваль у День захисту дітей.

Урбаністичний фестиваль працює на волонтерських засадах, без використання бюджетних коштів було залучено громадськість, експертів до обговорення найрізноманітніших аспектів життя Ужгорода, для налагодження тіснішої комунікації між владою і громадськими активістами, з молоддю.

Те, що проводити такі освітні форуми в Ужгороді потрібно, свідчить і опитування, яке було проведено у рамках розробки Стратегії Ужгорода-2030 і представлено на "Майстерні". У кілька етапів у різних формах було опитано більше 500 ужгородців, у тому числі враховано громадську думку мешканців 18 мікрорайонів міста. За результатами анкетування, ужгородці надають перевагу розвитку прикордонної співпраці, туризму і рекреації. Серед ризиків для розвитку Ужгорода – зростання трудової міграції за кордон, особливо молоді, хаотична забудова, яка псує архітектурну спадщину. Порівняння відповідей в форматі "що було" і "що буде" засвідчило, що ужгородці вважають необхідним насамперед вирішувати питання логістики, в широкому сенсі, ефективного використання бюджету через конкретні проекти, надання якісних послуг мешканцям і гостям Ужгорода, впровадження інновацій, розвиток рекреації і туризму.

Проблеми і питання щодо розвитку міста, що турбують ужгородців, звісно, не нові. Це те, що з року в рік тільки накопичується і час від часу "вибухає" у місті акціями, мітингами та обуреннями. Тому публічні обговорення та освітні платформи мали би дати ужгородцям знання, що дозволили б вирішувати наболілі пункти. До прикладу, славнозвісна центральна площа Ужгорода Петефі, яка в же не перший рік на стадії ремонту – вже давно дратує ужгородців, які змушені бачити будівельний майданчик у самісінькому центрі, ходити по ньому, або ж намагатися уникати і не водити туди сюди своїх приїжджих друзів.

Так от, під час "Майстерні" у рамках неформальних розмов з представниками міськради, містяни могли з'ясувати, коли ж завершиться цей будівельний безлад і обговорити, як, зрештою, відома площа виглядатиме. Заступник міського голови Ігор Фартушок на зустрічі розповів, які саме світильники і лавки, які дерева будуть на пішохідній частині площі, де триває масштабна реконструкція. Говорилося і про перекриття проїзду для авто, елементи мощення, зливової вуличної каналізації, підсвітку оновлених фасадів, прикрашання наступного року квітами тощо. Залишилось сподіватися, що слова урядника таки потраплять Богу в уха, а він, зі свого боку вкладе їх у голови тим, від кого залежить реалізація задуманого. Обіцянками ж про краще завтра ужгородці вже наситились.

Та далі про "Майстерню". Під час іншої зустрічі, вже з іншим заступником, говорили про не менш наболіле питання – нові автобуси на вулицях Ужгорода. Уже незабаром транспорт великої пасажиромісткості почне курсувати, у тому числі виїде за новими маршрутами, що розвантажить дорожній рух. Немало говорилося і про перспективи оновлення пішохідного мосту, площі Театральної, набережної Незалежності, території біля обласного музично-драматичного театру, особливості відзначення восени 1125-річчя Ужгорода.

Головний посил подібних зустрічей - якщо ужгородці мають ідеї та пропозиції, питання, що їх турбують – вони можу спілкуватися про це і з органами влади. Адже часто ідеї та напрацювання небайдужих містян так і залишаються на рівні ідей, оскільки багатьох зупиняє "райдужна" перспектива оббивання порогів кабінетів влади.

Багато уваги приділялося екологічній тематиці. В останній день "Майстерні міста" під час незвичайного, наукового, пікніка, проводилися майстер-класи, навчання дітей, як і для чого сортувати сміття. Також було показували, як зібрати сонячний колектор, щоб не вийшло надто дорого тощо.

Можливостей для дискусій, здобуття знань і розробок у сфері міського простору, як виявляється, вистачає. Головне, аби ужгородці вміло цим користувалися і мали змогу реалізовувати ідеї, як зробити своє місто комфортнішим, безпечнішим, сучаснішим, кращим. Такі урбаністичні фестивалі - не вирішення проблем міста, а інструмент для цього. І знову ж таки: головне, щоб запал активних містян не зникав одразу після завершення форуму, а обіцянки "безкраваточних" чиновників щодо їхньої готовності співпрацювати - виконувалися.

ФОТО: Ужгородська міська рада

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme