Янка Деревляного притулок: Де в Карпатах шукати ауру для пізнання самого себе

Одну з найпопулярніших вершин Великоберезнянщини гору Явірник туристи обирають не випадково

Янка Деревляного притулок: Де в Карпатах…

Гора Явірник на закарпатській Великоберезнянщині була популярною ще за часів Чехословаччини. Висота гори - 1017 метрів над рівнем моря, схили відносно не круті, тож маршрут до вершини нескладний та оптимальний для непідготовлених людей: такий собі формат на вихідні. Майже кожен місцевий зможе розповісти про Явірник, особливо ж про того, кого називають рятівником, господарем, охоронцем та і головною цікавинкою гори.

Художник, скульптор по дереву, монтажник бетонних конструкцій, коваль Іван Щур - в народі більше відомий як Янко Деревляний - людина особлива, і Явірник для нього - особливе місце. Гори - не лише відпочинок для Янка, але й додаткове джерело творчого натхнення. На вершині він знаходить неймовірну ауру для пізнання самого себе. Він знає про цю вершину майже все. Не лише тому, що більшу частину життя провів тут, виховав дітей і набув сотень друзів. А тому, що вершина несе духовне очищення, чистоту помислів і вчинків. Мабуть саме через це його називають господарем Явірника, людиною з неймовірною атмосферою та харизмою.

Янко практично оселився на Явірнику ще з 1970-х років, коли тут була радянська турбаза, на яку його запросили художником-оформлювачем. Цю базу ще у 1930-х роках облагороджували чехи і словаки. З першого дня свого перебування на вершині Янко багато змінив на цій локації: спроектував та побудував будиночки та вогнище, допомагали йому у цьому родина та друзі. Сьогодні тут у поблизу Великого Березного біля самісінької вершини гори створив цілком нетиповий туристичний притулок - будиночок і вбрання нагадують про героїв з Толкієна, життя в якому зближує із Буддою Ґаутамою.

Тут можна відпочити, перечекати дощ, перекусити, зігрітися, поспати, пограти на дивних інструментах, покадрувати пейзажі і, головне, поспілкуватися із живою легендою, бо Янко ще й великий філософ.

Змалку батько прищепив Янку шану і любов до цієї вершини, і ось вже майже 40 років вірний Явірнику. За цей час він зміг переконатися, що містичним чином гора випадкових людей не приймає. Пригадує, за "совєтів" через вершину проходило по 30 тисяч туристів на рік. Але лише одиниці змогли по-справжньому закохатися у Явірник. Здалеку чи з околиць, люди повертаються сюди за його енергетикою.

Останній ривок перед вершиною туристи охрестили "20 хвилинами кайфу". За їхніми переконанням, він полягає у найтяжчій ділянці, на якій потрібно максимально віддатися походу, напружити м'язи і досягнути кінцевої мети — вершини, на якій розташовано дивний притулок Янка Деревляного.

Кажуть, що більшість пар, які ночували в притулку, побралися, а хто обійняв сторічний бук на вершині - зачерпнув сили дітонародження. Янко переконаний, що дерева схожі на людей, і про одне з них каже, що то його прадід. Для чоловіка люди, дерево і ліс - сенс життя.

Цьогоріч місцевому "аборигену" та легендарній особистості навіть відкрили іменну міні-скульптурку.

ФОТО: Олександр Коробко, Олександр Богданов, Вольг Карпатский

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme