UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Ведмеді, олені, рисі і діти: Кого підстрелили закарпатські мисливці і браконьєри в 2017-му

У 2017 році на Закарпатті було чимало гучних "браконьєрських" справ

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Ведмеді, олені, рисі і діти: Кого підстр…

Днями у Закарпатській області розгорівся черговий скандал з мисливцями: у Ясінянському держлісгоспі у Чорній Тисі мисливці вполювали шістьох вовків. Фото потрапило у мережу і вже традиційно викликало суперечки між користувачами: хтось вважає такі розваги дикунством, хтось – абсолютно нормальною справою і навіть необхідністю.

Допис про вбивство вовків згодом було видалено. Але у ДП "Ясінянське ЛМГ" ситуацію таки прокоментували: мовляв, вовки мають право існувати у складі фауни та є невід'ємним компонентом лісових екосистем. Але вовк - це насамперед хижак. Час від часу виникає ситуація, коли велика кількість дорослих сформованих хижаків здатні наносити величезну шкоду мисливському та сільському господарствам, а інколи навіть є загрозою для життя людей. Тому полювання, на якому було вбито шість особин вовків, – це захід з регулювання чисельності хижаків. Як запевнили у мисливському господарстві, загрози цілковитого знищення популяції вовка в Україні та на Закарпатті, зокрема, немає і не може бути.

Через вбитих вовків на Закарпатті сваряться не вперше: 5 листопада мисливцям вдалось вистежити та вполювати двох вовків: самку вагою 35 кг та самця вагою 42 кг. Тоді також зраділи не всі. Противників вбивства хижаків знайшлось явно більше, ніж тих, хто підтримав мисливців.

Але якщо вбивство вовків ще якось намагаються виправдати, то деякі дії мисливців вражають усіх. Любителі полювання, часто, нехтуючи законом, полюють на рідкісних тварин. А іноді від таких полювань страждають і люди.

Із останнього шокуючого: 17 грудня прикордонники загону "Гута", що на Ужгородщині, повідомили, що до них звернулися двоє мисливців, котрі розповіли про нещасний випадок під час полювання. Один з мисливців, перебуваючи на мисливській спостережній вишці, побачивши щось у приціл свого карабіну, здійснив постріл у бік мішені і влучив у пенсіонера-мисливця, з котрим разом полювали. Від отриманих травм чоловік помер на місці.

Загиблим виявився 76-річний мешканець обласного центру, пенсіонер, а мисливцем, котрий стріляв – 45-річний житель села Минай, що на Ужгородщині. У обох чоловіків наявні дозволи на зброю та полювання. Зараз у справі триває слідство.

Навесні стався ще один випадок ,коли під час полювання постраждали не тільки тварини. Так, 28 травня в поліцію надійшло повідомлення від лікаря приймального відділення Хустської районної лікарні про те, що карета швидкої медичної допомоги доставила до них пораненого хлопчика. Потерпілим виявився 9-річний мешканець с. Поточок Хустського району. У дитини лікарі діагностували вогнепальне наскрізне поранення лівого передпліччя. Воно виявилося не тяжким, і після надання медичної допомоги юного пацієнта відпустили додому.

Хлопчик пояснив, що його поранили в лісі поблизу села, де він збирав гриби. Дитина бачила в лісі чоловіка з рушницею. Особу ймовірного стрільця поліція встановила. Ним виявився 47-річний житель с. Поточок. Чоловік займався в лісі незаконним полюванням, здійснив постріл із ареєстрованої мисливської рушниці й випадково влучив у хлопчика, що збирав неподалік гриби. Хоча сам підозрюваний все заперечував, мовляв, пострілів не здійснював.

І про мисливців-браконьєрів. Таких на Закарпатті немало. Чи не найгучнішим "браконьєрським" скандалом став випадок вбивства рідкісної хижої кішки - рисі, яких в Карпатах лишилося з 350 особин. "Мисливцями" виявилися лісничий Устеріцького лісництва на Рахівщині Володимир Кабаль та його син. Лісничий Кабаль ще й очолює районне товариство мисливців "Говерла", а його син там є заступником.

Пост про вбивство у "Фейсбуці" швидко набрав купу поширень і гнівних коментарів. У Держлісагентстві повідомили, що структура ініціювала службове розслідування стосовно лісничого, про якого йдеться у публікації, і на цей час відсторонила його від виконання посадових обов'язків. Не забарилися з реакцією і правоохоронці: поліція Рахівського відділення відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного полювання на території району. Взялася розслідувати резонансну справу і прокуратура.

Майже у той самий час прес-служба Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства поширила інформацію про те, що на Рахівщині та Тячівщині, у гірських районах Закарпаття, лісівники влаштували "полювання" на браконьєрів. Мовляв, за 9 місяців співробітники лісомисливських господарств провели 152 рейди за дотримання правил полювання, з них вісім - спільно з представниками правоохоронних органів. На порушників було складено аж чотири протоколи про адміністративні правопорушення та направлено їх на розгляд до правоохоронних органів. Браконьєрів серед самих лісничих під час цих "профілактичних заходів", вочевидь, помітити не вдалося.

Ще один випадок безчинства "охоронців лісу" - лісників Карпатського заповідника підозрюють у вполюванні червонокнижних тварин. Оленицю та червонокнижного бурого ведмедя вполювали браконьєри на території Карпатського біосферного заповідника.

Поліція охорони зупинила "УАЗ", навантажений дровами, під якими були підозрілі поліетиленові пакети. Правоохоронці хотіли перевірити авто, однак водій натиснув на газ і почав втікати у бік КПП Карпатського біосферного заповідника. Поліція вирушила за втікачами, однак дорогою ті почали викидати з машини дрова, перешкоджаючи переслідувачам, і таким чином заїхали на КПП заповідника.

На місце події приїхала слідчо-оперативна група, яка оглянула машину і навколишню територію. У лісі були знайдені капкан і кульок з м'ясом, схожим на ведмежатину, а також голова і шкура оленя.

Шкода, заподіяна внаслідок незаконного добування оленя благородного, була оцінена в 16 500 гривень. За фактом незаконного полювання правоохоронці відкрили кримінальне провадження та провели службове розслідування в Карпатському біосферному заповіднику. На час його проведення п'ятьох працівників заповідника відсторонено від роботи. Крім того, двох працівників заповідника, яких підозрювали у незаконному полюванні, звільнено з роботи за неналежне виконання своіх посадових обов'язків, ще трьом оголошено догани.

Загалом браконьєри часто обирають дуже мальовничі місця для полювання – природні парки і заповідники. Випадки браконьєрства були і в Національному природному парку "Синевир". У липні тут було виявлено мешканців села Негровець, що підозрюються в браконьєрстві.

У багажнику автомобіля одного з чоловіків знайшли тушу косулі. А на території дворогосподарства цієї особи в грядці з картоплею виявлено та вилучено незареєстровану двоствольну гладкоцівкову мисливську рушницю, з якої ймовірно було підстрелено косулю. Чоловік пояснити, звідки у нього рушниця, не зміг.

Зважаючи на кількість випадків браконьєрства, порушення з боку мисливців і самих "охоронців лісу", виникає питання: а чи достатнє покарання передбачне за такі порушення?

Закарпатські лісівники попереджають: перебування в мисливських угіддях зі зброєю в закриті для полювання строки, а також без дозволу на право добування мисливських ресурсів - незаконне. Розмір плати за незаконне знищення тварин становить: за лося – від 20 тис. до 80 тис. грн; за оленя європейського – від 15 тис. до 60 тис. грн; за оленя плямистого – від 10 тис. до 50 тис. грн; за лань – від 10 тис. до 40 тис. грн; за козулю та муфлона – від 8 тис. до 32 тис. грн; за бобра – від 2,6 тис. до 10 тис. грн; за зайця-русака – від 500 до 8 тис. грн; за бабака та куницю – від 1,5 тис. до 6 тис. грн; за лебедя – від 1 тис. до 4 тис. грн; за галагазів, гусей, кекликів, куріпок сірих, фазанів – від 500 до 2 тис. грн.

Крім відшкодування збитків, за браконьєрство передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Та, як показує практика, жодні цифри і штрафи, попри їхнє зростання, не стримують любителів полювання, і "жага" крові все ж перемагає. Та й самі робітники заповідників цьому, на жаль, досить часто сприяють.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme