UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Вчені з’ясували, що забруднене повітря може викликати рак мозку

Злоякісні пухлини мозку зустрічаються досить рідко - приблизно в 20 разів рідше, ніж рак грудей або простати

Вчені з’ясували, що забруднене повітря м…

Вчені вперше пов'язали ризик розвитку раку мозку з забрудненням повітря ультрадисперсними частками (УДЧ). Основним джерелом такого забруднення є вихлопні гази автомобілів – в особливості ті, що працюють на дизельному паливі, пише ВВС, передає Depo.Закарпаття.

До такого висновку прийшли канадські медики за результатами дослідження. Вчені підкреслюють, що велика вибірка роботи (майже 2 млн осіб) переконливо доводить наявність залежності між концентрацією УДЧ і частотою виникнення раку мозку, проте це перше подібне дослідження, так що підтвердити причинно-наслідковий зв'язок можна буде лише за підсумками аналогічних результатів схожих робіт.

Злоякісні пухлини мозку зустрічаються досить рідко – приблизно в 20 разів рідше, ніж рак грудей або простати. УДЧ - це тверді частинки розміром менше 100 нанометрів, металеві або такі, що містять вуглець. Саме через свій надзвичайно малий розмір вони не просто легко вдихаються, але і скупчуються в легенях, звідки можуть бути захоплені кров'ю і потрапити в будь-які інші органи. Крім того, було доведено, що в мозок вони можуть проникати безпосередньо через нюховий нерв і накопичуватися там. Особливо гостро проблема стоїть у великих містах, де з забрудненням повітря вихлопними газами стикається практично кожен житель.

Канадські вчені проаналізували медичні історії 1,9 млн жителів двох найбільших мегаполісів країни, Торонто і Монреаля. За 15 років (1991-2016 роки) рак мозку був діагностований у 1400 пацієнтів. Дослідивши рівень забруднення повітря в різних районах, автори дослідження порівняли їх з частотою виникнення злоякісних пухлин у місцевих жителів. Враховувалася концентрація не тільки УДЧ, але і більш великих частинок (розміром до 2,5 мкм), а також діоксиду азоту (NO2).

Саме останні два компоненти вважаються найбільш небезпечними для здоров'я забруднювачами, однак їхній вміст у повітрі виявивя ніяк не пов'язаним з ризиком розвитку злоякісної пухлини в мозку. А ось по мірі збільшення концентрації УДЧ росли і показники захворюваності. Жителі районів із середнім рівнем забруднення (50 тис. частинок/см3) хворіли на рак мозку у півтора рази частіше, ніж ті, що жили в більш чистих від вихлопних газів кварталах (15 тис./см3). У мешканців найбільш забруднених районів (97 тис./см3) захворювання діагностували майже в 2,3 рази частіше.

Автори дослідження очікують, що аналогічні результати будуть отримані і в інших містах з високим рівнем забруднення вихлопними газами, оскільки "відомо, що УДЧ проникають в людський мозок, а у групі ризику знаходяться жителі міських регіонів по всьому світу".

Нагадаємо, вчені назвали ТОП-5 дуже калорійних продуктів, які життєво необхідні людині.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme