Вбивство замість охорони: Чи втихомиряться закарпатські лісничі-браконьєри

Шквал емоцій у мережі через вбивство червонокнижної рисі лісничим на Закарпатті привернув увагу правоохоронних структур до резонансної події

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Вбивство замість охорони: Чи втихомирять…

Закарпатську – і не тільки – фейсбук-спільноту збурило повідомлення про лісничого, який разом з сином холоднокровно вбив у карпатських лісах рись, яку занесено до Червоної книги України і, знову ж таки, червонокнижного тетерука.

У мережі з'явилися і світлини зі здобиччю так званих "мисливців" – їх у "Фейсбуці" розповсюдив депутат Рахівської райради Василь Шемота. Як йшлося в дописі, вбили рідкісну хижу кішку, яких в Карпатах лишилося з 350 особин, лісничий Устеріцького лісництва на Рахівщині Володимир Кабаль та його син. Слід додати, що лісничий Кабаль ще й очолює районне товариство мисливців "Говерла", а його син там є заступником.

Пост швидко набрав купу поширень і гнівних коментарів.

За іронією долі, майже у той же час прес-служба Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства поширила інформацію про те, що на Рахівщині та Тячівщині, у гірських районах Закарпаття, лісівники влаштували "полювання" на браконьєрів. Мовляв, за 9 місяців співробітники лісомисливських господарств провели 152 рейди за дотримання правил полювання, з них вісім - спільно з представниками правоохоронних органів. На порушників було складено аж чотири протоколи про адміністративні правопорушення та направлено їх на розгляд до правоохоронних органів. Браконьєрів серед самих лісничих під час цих "профілактичних заходів", вочевидь, помітити не вдалося.

Слід додати, що Василь Шемота, окрім того, що є депутатом райради, за даними деяких закарпатських ЗМІ, ще й працює у Карпатському біосферному заповіднику, де донедавна очолював мобільну групу по боротьбі з браконьєрством.

Але повернемося до батька й сина Кабалів. Їх випадково вистежили працівники лісництва, що межує із заповідником, та намагалися затримати. Шоковані лісівники у підозрюваних у браконьєрстві впізнали працівників лісової охорони цього ж заповідника.

На розголос у мережі досить оперативно відреагували у Держлісагентстві. Там повідомили, що структура ініціювала службове розслідування стосовно лісничого, про якого йдеться у публікації, і на цей час відсторонила його від виконання посадових обов'язків. Не забарилися з реакцією і правоохоронці: поліція Рахівського відділення відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного полювання на території району. Взялася розслідувати резонансну справу і прокуратура.

Публічно присоромив браконьєра Олег Ляшко, назвавши його "збоченцем": як з'ясувалося, Михайло Кабаль в 2015-му був обраний до місьради Ради від місцевої організації РПЛ.

У той час, як правоохоронці обіцяють покарати винних, у мережі також йде палке обговорення. Часто – нецензурне.

Цинічність, дикість і періодичне свавілля наче як "охоронців лісу" на Закарпатті насторожують і дедалі частіше стають причиною скандалів. Так, свого часу розголосу набула справа, коли на тій же рахівщині лісівники-браконьєри застрелили вагітних кабаних. А зовсім нещодавно у згаданому вище Карпатському біосферному заповіднику любителі похизуватися мисливськими трофеями вбили оленицю та червонокнижного бурого ведмедя.

Зазначимо, що рись в Україні зустрічається в Карпатах та на Поліссі. Згідно з "Червоною книгою", у першому регіоні чисельність її популяції оцінюють у 350-400 особин (тепер менше), у другому - до 80-90. Однією з причин зникнення виду є саме браконьєрський відстріл. І така ситуація не лише з цим видом.

Причина ж чудово проілюстрована саме закарпатським випадком: правоохоронці та ті, хто покликаний берегти ліси та їхню флору та фауну, часто не просто неналежно виконують свої обов'язки, а й є тими, хто, прикриваючись "корочками" та зв'язками, і веде цю криваву гру на винищення. І без жорстокої реакції з боку правоохоронних органів, влади, а не затягування і "запинання" справ, як це часто буває, подібні випадки, без сумніву, повторюватимуться надалі.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme