Ужанський нацпарк: Чи доведеться Києву шукати керівника з-за меж Закарпаття

Останнім часом з’явилося чимало негативної інформації про події, пов’язані зі зміною керівництва Ужанського національного природного парку

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Ужанський нацпарк: Чи доведеться Києву ш…

В Ужанському нацпарку на Закарпатті гаряче: у Міністерстві енергетики та захисту довкілля не продовжили контракт зі "старим" керівником Віктором Бирковичем, кажуть, за систематичні порушення. "Мінекоенерго буде вжито всіх необхідних заходів для забезпечення порядку в Ужанському національному парку та недопущення знищення довкілля та розкрадання природних ресурсів", - заявили в Києві. Новопризначеного ж Василя Пацканя працівники парку не допускають до робочого місця.

Depo.Закарпаття вирішило згадати пару скандалів та конфліктів, через які довелося пройти парку і які наштовхували на невтішні думки: все вказувало на те, що державний контроль за нацпарками відсутній, що справжній керівник-господарник - рідкість, що побачити диких тварин, які вільно гуляють територією, яку охороняють, практично неможливо.

Скандальні вирубки та смертельні полювання

Віктора Бирковича директором Ужанського парку було призначено у 2014 році, і практично одразу почалися нарікання на його діяльність. Щонайперше – за організацію схеми із вирубки парку. Місцеві мешканці обурювалися нещадним нищенням лісу – з парку регулярно їхали машини, завантажені цінною деревиною. Шокуючі кадри вирубаних ділянок із впертою регулярністю публікували користувачі соцмереж. Так, до прикладу, автор одного з таких відео, повідомив, що просто біля потоку нарахував 90 "свіжих" букових пнів. На місце викликали поліцію, яка все задокументувала, але лісівника, відповідального за ділянку, так і не знайшли. За підрахунками, що збитки від одного такого зрубаного дерева складають щонайменше 7 тисяч гривень.

Активісти скаржились, що їхні неодноразові звернення до поліції залишались поза увагою правоохоронців. Інспектори з питань охорони природи також плутано пояснювали наявність зрубаних дерев та відсутність відповідного тавра на пнях. При цьому на всі закиди активістів, журналістів та місцевих депутатів керівництво нацпарку мало чітку відповідь і відповідний папірець – лісорубний квиток: всі рубки – частково санітарні, всі дозволи є. 

Очевидно, "під замовлення" у 2016 році Міністерствм екології та природних ресурсів України організувало перевірку щодо можливих порушень природоохоронного законодавства в національному природному парку "Ужанський", в тому числі щодо обґрунтованості здійснених санітарних та інших рубок. І комісія виявила не лише відносно дрібні та процедурні порушення, як то невідповідність Акту обстеження насаджень "Санітарним правилам в лісах України", входження до Комісії з обстеження представників місцевої (районної) влади, які не мають права втручатись в діяльність об'єкту загальнодержавного значення, плани відводів, що не відповідають фактичним рубкам тощо. Увагу звернули і на кричущі порушення.

В 2015 році НПП "Ужанський" отримав ліміт від Міністерства екології на рубки формування та оздоровлення лісів в обсязі 2 270 куб. м деревини. Проте під час перевірки було встановлено, що реальний обсяг цих рубок сягнув 10 017 куб. м деревини, що перевищує наданий ліміт більш ніж в 4 рази. Більше того, в першому півріччі 2016 року в Нацпарком було вирубано 589 "кубів" деревини без жодних дозволів та лімітів з боку Міністерства екології та природних ресурсів. Представники наукових й освітніх установ та громадських екологічних організацій звертались до Гройсмана та Семерака з вимогою звільнити з посади директора національного природного парку та провести аудит щодо нарахування збитків, нанесених державі через рубки поза лімітами, звернутись у правоохоронні органи щодо порушення кримінальної справи за фактами незаконних рубок. Та Київ на звернення не відреагував. 

З 2016 по 2018 рік Державною екологічною інспекцією України проведено три планові та шість позапланових перевірок, за результатами яких зафіксовано низку порушень на загальну суму 2 319 630 гривень. Зокрема, було виявлено незатверджені ліміти вирубування дерев, незаконні суцільні рубки, незаліснення щойно вирубаних ділянок та невідповідність площ та контурів ділянок.

Аналізуючи діяльність Бирковича, міністерська Комісія встановила, що в період з 2014 по 2018 роки він одночасно здійснював підприємницьку діяльність, а саме був одним із засновників та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "АБІЄС ІНВЕСТ", основним видом діяльності якого є лісопильне та стругальне виробництво. зауважимо, що в рік здійснення перевірки підприємство змінило керівника, уповноваженою особою стала дружина Віктора Бирковича – Ніна Биркович. Чи задекларував свою підприємницьку діяльність Віктор Биркович, взялося перевіряти НАЗК. Аналіз декларації за 2016 рік триває досі.

Також на дружину Віктора Бирковича зареєстроване і ТОВ "Віп-Резорт", що здійснює виготовлення виробів з деревини та сировини для плетіння. А ще – ТОВ "Канюк", також пов’язане із лісозаготівельним бізнесом та лісопильним і стругальним виробництвом деревини.

Однак вирубкою лісу скандали навколо Ужанського нацпарку не обмежуються. Серед найрезонансніших –  полювання, на якому застрелили людину. А ще можна згадати побиття представника "Об'єднаних правих Закарпаття", який приїхав фіксувати незаконну вирубку лісу. Зі слів активістів, задокументувавши факти рубки лісу з грубими порушеннями, вони викликали працівників поліції. Згодом на місце події стали прибувати місцеві чиновники та лісоруби – загалом там зібралося близько 30 агресивно налаштованих чоловіків, які так "поспілкувалися" з активістом, що тому довелося звертатися до лікарів. У квітні 2018 близько 15 людей напали на представників лісової команди WWF в Україні, WWF Німеччини, німецьких журналістів та експертів проекту "Лісова варта".

"Цей інцидент свідчить про серйозні проблеми в Ужанському нацпарку, як і з боротьбою проти нелегальних рубок, так і з безпекою відвідувачів парку, серед основних завдань якого є збереження природних екосистем, розвиток еко-туризму та рекреації. Ми звератимемося до глави поліції, прокуратури, НАБУ та президента, вимагатимемо негайного службового розслідування в Мінприроди",  – наголошував Роман Волосянчук, координатор лісового напрямку WWF в Україні. За фактом побиття у поліції було відкрите кримінальне провадження. 

Бій за посаду

Здавалося б, ситуація зрозуміла – Бирковича усунено від посади справедливо. Та з цим категорично не погоджується колектив Нацпарку. Так, у відповідній заяві працівники засуджують наклепницький, за ъхными словами, матеріал на сайті Міненергетики та захисту довкілля. "Колектив Ужанського національного природного парку засуджує брехливу інформацію про 2,5 млн збитків в Ужанському НПП через нібито незаконні рубки парку, яка з’явилась після виступів працівників парку в засобах масової інформації щодо свавілля, яке чинить некомпетентне керівництво Мінекоенерго на Ужанський НПП", – йдеться в заяві.

Від колективу дісталося не тільки Міністерству, отримав своє і новопризначений керівник парку. Заступниця Бирковича Марина Заяць заявила в поліцію про те, що Василь Пацкань її побив. Про цю подію вона повідомила і міністра енергетики та захисту довкілля і президента України.

Варто зауважити, що в поліції Закарпаття відреагували на сьогоднішню ситуацію, яка склалася навколо посади керівника Ужанського нацпарку. У пресслужбі управління, зокрема, повідомили, що за всіма зверненнями, що надійшли в поліцію від обох сторін конфлікту, розпочато досудове розслідування, відкрито три кримінальні провадження. Одне з них, за ст.125 Кримінального кодексу України (Умисне легке тілесне ушкодження), уже скеровано до суду. 

Зазначається також, що інші кримінальні провадження перебувають на стадії розслідування. Проводяться необхідні слідчі (розшукові) дії. Розслідування даних кримінальних проваджень перебуває на контролі керівництва головного управління Національної поліції в Закарпатській області. Щодо звернення новопризначеного керівника Ужанського національного парку Василя Пацкана про бездіяльність працівників поліції Великого Березного призначено службове розслідування, яке проводить ГУНП області.

Хочеться вірити не стільки в "полюбовне", як в законне вирішення конфлікту. Навряд чи стрежнем його є надмірна турбота про навколишнє середовище, тож є в чому розбиратися і правоохоронцям, і урядникам. 

Довідково: Ужанський національний природний парк – унікальний природний скарб світового масштабу, який дивовижно поєднує у собі незайману природу з багатством культурної спадщини. Парк є частиною першого в світі трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату "Східні Карпати", який включено до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

Під охороною в Ужанському НПП перебувають рідкісні для Центральної Європи букові праліси (понад 2500 га), що входять до Світової природної спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси Карпат і старовікові ліси Німеччини". Також тут трапляються поодинокі тисячолітні дуби, свідки тривалого освоєння регіону. Характерними для території парку є букові та ялицево-букові ліси, угруповання вільхи зеленої та субальпійські луки. На території парку виявлено майже 80 видів рослин й тварин, що входять до складу Червоної книги України (2009). На особливу увагу заслуговують південно-східнокарпатські ендемічні види, які зростають лише в Південних і Східних Карпатах і далі на захід не поширюються.

Більша частина території парку належить до етнічних земель лемків – невеликої етнічної групи українців, які з давніх-давен мешкають в горах. Для лемків, як субетносів, характерні оригінальний побут та дерев’яна архітектура. На території парку збереглися унікальні храми ХVІІ-ХVІІІ століття – пам’ятки дерев’яної архітектури. Територія парку є місцем падіння відомого кам’яного метеориту "Княгиня" (у 1866 році), що є найбільшим з-поміж знайдених в Європі метеоритів у новітній історії. Також чисельні військові кладовища та місця баталій першої й другої світових воєн додають інтересу до розвитку зеленого туризму.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme