Три унікальні місця у Карпатах, до яких важко, але варто добратися

Якщо ви любите природу, активний відпочинок і туризм, то Карпатський біосферний заповідник саме для вас

Основними туристичними принадами заповідника є унікальні природні об’єкти, захопливі краєвиди та неповторна атмосфера краю. Depo.Закарпаття пропонує три унікальні маршрути заповідником.

Екостежка до печери Молочний камінь починається в селі Велика Уголька. Вона проходить через незайманий буковий праліс, внесений до світової спадщини ЮНЕСКО (в Україні лише чотири таких об'єкти).

Це справді унікальне місце. Сюди важко дістатися, під'їзна дорога дуже погана, і протягом року на стежку виходить лише декілька тисяч туристів. Перепад висот - 400 метрів. В доісторичні часи печеру населяли печерні ведмеді, а сьогодні вона слугує домівкою для кажанів та специфічних сліпих мешканців підземель – троглобіонтів. Тут добре представлені гарні натічні утворення, сформовані кальцитом, що за формою нагадують органні труби. 

Для огляду печери обов'язково візьміть ліхтарик, без нього ви не побачите потоки з вапняку, що дали назву печері. У печері є секретний хід, який не так просто знайти: він веде на другий поверх і закінчується ще однією кімнатою, але туди ми не намагалися пробратися. Загальна довжина печери - 92 метри. Якщо ви фотограф, візьміть із собою кольорові ліхтарі - в печері можуть вийти дуже цікаві фотографії.

Маршрут позначений кількома табличками, так що заблукати важко. Втім, треба врахувати, що ніякої туристичної інфраструктури, крім інформаційної, на стежці й поряд з нею немає. Повна прогулянка забере не менше 4 годин, так що варто взяти воду та бутерброди. Хоча воду можна буде набрати й дорогою у струмках. Ще важливий момент - на більшій частині маршруту не буде мобільного зв'язку.

Карстовий міст - кам’яна арка – грандіозне диво природи в урочищі Чурь Угольсько-Широколужанського массиву біля села Мала Уголька. Свого часу він справив велике враження на послів російського царя Івана Грозного, які відвідали ці місця 1552 pоку, повертаючись з Константинополя в Москву.

Це справді унікальне місце. Сюди важко дістатися, під'їзна дорога дуже погана, і протягом року на стежку виходить порівняно мало туристів. Сам карстовий міст, який знаходиться наприкінці маршруту, на думку вчених, утворився ще в той час, коли Карпати були морським дном.

Екостежка на скелю Соколине бердо (гніздо) знаходиться у Карпатському біосферному заповіднику. Це стежка в лісі вздовж струмка Кузій. Маршрут складається з двох ділянок. Перша досить проста, прогулянкова, підійде всім. Друга - це власне сам підйом серпантином на Соколине бердо.

По дорозі можна побачити невеликий водоспад і дві шахти (штольні). Їх зробили геологи, коли розвідували породи в цих горах. Нижня - завдовжки 33 метри, верхня - 400. Обидві шахти закриті решітками, підпірки всередині повністю прогнили, так що краще не намагатися туди ввійти. Іноді в них бувають летючі миші.

Перепад висот маршруту - 300 метрів. Кінцева точка маршруту нагорі нічим не примітна. Якщо дійти тільки до неї, то ніяких пейзажів там не побачиш. Пейзажі буде видно лише з кам'яної скелі, на яку ще потрібно залізти.

Враховуючи, що початок маршруту знаходиться у 100 метрах від румунського кордону, наявність паспорта в цьому районі обов'язкова. Крім того, треба стежити за мобільним зв'язком: він може переключитись у роумінг.

І для тих, хто хоче знати більше: Карпатський біосферний заповідник створено у 1968 році, а з 1992 року входить до мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Предметом діяльності є охорона природних комплексів, організація і проведення наукових досліджень і моніторингу, екологічне виховання населення та розвиток екотуризму. Він охоплює всі природно-кліматичні пояси Карпат – від рівнини до альпійського поясу в межах висот 180-2061 метpів над рівнем моря і досить повно репрезентує ландшафтне та біогеографічне різноманіття українських Карпат.

На території Карпатського біосферного заповідника представлені недоторкані лісові та високогірні лучні екосистеми. В межах заповідника знаходиться гора Говерла (тут сходяться межі заповідника і Карпатського національного природного парку) та інші найвищі вершини Українських Карпат (Петрос, Бребенескул, Ребра, Гутин-Томнатик, Поп Іван Мармароський, Близниці, тощо), географічний Центр Європи, найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, Долина нарцисів, найбільші карстові печери Українських Карпат. Тут зростають едельвейс та "червона рута", охороняються великі популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів

Фото: Yuriy Buriak

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття