Орієнтуватися на розмір штанів, а не на вагу: Поради тренера, як відточити божественні форми

Свята закінчилися, тож час рятувати свої тіла: професійні рекомендації від закарпатського тренера згодяться

Орієнтуватися на розмір штанів, а не на…

Про здорове харчування, основні міфи у спорті та підготовку тіла до літа з професійним тренером говорила кореспондент Depo.Закарпаття.

За освітою Юрій Теличко – реабілітолог. Крім того, за плечима тренера десятки семінарів, курсів та великий досвід роботи у спортивній сфері. У дитинстві ні він, ні батьки навіть не думали, що життя хлопця буде так тісно пов'язане зі спортом. Юра був пухлим, повільним і слабким. Життя хлопця змінилося, коли він вирішив позбутися комплексів за допомогою спорту. Відтоді поняття "життя", "робота", "здоров'я", "любов" та "спорт" для Юрія - тотожні.

Зараз в Україні не є обов'язковим ліцензування тренерів. Тобто людина може прийти у зал і "напоротися" на профана?

Так, на жаль, така гірка правда. Жахливо, коли людина, яка чимось займається і навчає інших – некомпетентна на 100%. Тренер, масажист, реабілітолог – це без секунди лікар. Здоров'я – найголовніше, що у людини є, і тренер несе велику відповідальність. Якщо клуби дозволяють собі таких "фахівців" – це катастрофа.

– Напрошується питання: як визначити фаховість тренера?

На Закарпатті, як і всюди, дуже добре працює "сарафанне радіо". Бо в клубі, звичайно, будуть хвалити своїх тренерів. Питаєш знайомих, читаєш в інтернеті, спілкуєшся з потенційним тренером і робиш власні висновки. Наразі формула така. В Ужгороді дуже багато спортивних клубів і дуже мало спеціалістів, яким я, наприклад, міг би довірити свою дружину. "Змусь дурня молитися Богу – він розіб'є собі лоба": якщо людина не розуміє, що робити, і якщо їй попався лихо-наставник, результати можуть бути дуже поганими. Тому людина має і сама вчитися, аналізувати, читати та прислухатися до власного тіла.

– Може, краще без тренера в такому випадку?

В жодному разі. Всім новачкам я рекомендую брати тренера. Те, до чого людина дійде через півроку, тренер їй пояснить одразу. База має бути набута з досвідом. Починати треба з тренером, вдосконалюватися вже можна і самому. Єдине, треба ретельно підбирати собі наставника.

– Спортивні зали зараз переповнені тими, хто займається власним тілом тільки зимою-весною. Як думаєш, багато з них продовжать свою роботу над тілом?

Весна – це вибух гормонів. Красиві дівчата на вулиці – це додаткова мотивація. Так, є клієнти, які приходять перед весною і за декілька місяців намагаються зробити колосальні зміни зі своїм тілом. Але спорт і трансформація тіла – це процес не швидкий. Як правило, такі люди швидко розчаровуються. Мені їх шкода. Вони витрачають сили, час та фінанси, а результату нема.

– Тобто, щоб прийти у форму до літа, треба було починати вже "вчора"?

Зараз якраз ще є час, коли до літа можна встигнути досить багато. Головне – не ставити нереальних цілей. Треба тверезо оцінювати свої фізичні можливості та можливості трансформації тіла. Люди часто ставлять занадто високі планки і надто мало зусиль докладають, щоб дотягнутися до цієї планки. Також характер відіграє велику роль. Але спорт виховує характер, треба тільки набратися терпіння. Так само діє армія: вона формує внутрішній стержень, але досить жорсткими способами, а у спорті нема приниження, тільки задоволення.

– На щастя, як на мене, спорт зараз на піку своєї популярності.

У наш час гріх не займатися. Людині з середнім достатком доступно багато чого. Треба тільки бажання. Дуже важливо займатися з молодого віку – це ефективно. Наше покоління вже точно має привчати своїх дітей до фізичного розвитку. Звичайно, я не раджу абсолютно всім йти у зал і відчайдушно мучити тренажери та тягати залізо. Кожен має займатися тим, що йому в кайф. Важливо знайти для себе активне хобі – біг, лижі, велосипед, футбол, танці, але рухатися треба. Така людська природа. Рух – це життя. Ми маємо бути здорові та розумні.

– А кого тобі приємніше тренувати - жінок чи чоловіків? Яка між ними відмінність? Колись чула, що жінки більш витриваліші за характером, ніж "сильна" частина людства.

Так, бувають дівчата, які витримують більше, ніж чоловіки. Жінок важче виснажити. Це складна фізіологія і психологія. Особисто мені, в першу чергу, цікаво працювати з людьми цілеспрямованими, фанатами, які не бояться і не лінуються. Зазвичай там найбільший адреналін і найкращий результат. Я не люблю тягти людей за вуха. Не визнаю жалість. За що себе жаліти? За те, що їв гамбургери, пельмені, піци і запивав все "колою"? Треба вміти відповідати за свої вчинки, навіть стосовно свого тіла. Люди, які не бояться цього робити, – мої улюблені клієнти. І не важливо, чоловік це чи жінка.

– А чому на групові заняття ходять здебільшого жінки, а у "тренажерку" – чоловіки?

О, це моє болюче питання. Це неправильний стереотип, який треба ламати. Групові заняття почалися з жіночої аеробіки. В основному це робили для дівчат, які хотіли швидко схуднути. Зараз вже існує багато направлень групових, які не пов'язані просто з жіночим схудненням в тому форматі, як придумали раніше. Але все одно туди ходять у більшості жінки. Якщо це не бокс і не карате, то точно тільки жіноче. Але вже чоловіки потихеньку втягуються і розуміють, що групові заняття як для чоловіків, так і для жінок, можуть бути дуже ефективними. З іншої боку, жінки не ходять в "тренажерку", бо бояться "перекачатися". Це вже такий застарілий міф, що не хочеться навіть пояснювати. Жінки ні за що і ніяк не наберуть чоловічих форм без фармакології. Це важливо запам'ятати.

Як встигнути до літа прийти у форму - поради тренера - фото 3

– Ну ось, дійшли ми до спортивних міфів. Розвінчай ще кілька.

Ну перше – це дієти. Ніякі дієти не допомагають. Тобто людина, звичайно, скине вагу (м'язи, жир та воду), але як тільки почне харчуватися, як раніше, все повернеться дуже швидко (жир і вода, але вже без м'язів) і людина виглядатиме ще гірше. Тільки збалансоване харчування та невеликий дефіцит калорій. Після шести можна і треба їсти. Важливо робити це за три години до сну. І вечеряти треба легкою їжею. Пити на тренуванні можна і треба. Взагалі, треба багато пити. І це те, що не має викликати жодних питань. Ніколи. Фізичне навантаження ніяк не впливає на зріст. Викиньте це з голови. Людині з проблемними зонами не треба худнути – треба міняти будову тіла харчуванням та тренуваннями.

Важлива не вага, а об'єми. Коли людина займається спортом, кілограми можуть стояти на місці, або ж збільшуватися. Не треба лякатися. Це м'язи, вони важкі. Нас цікавлять об'єми – це втрачений жир. А м'язи тільки допомагають позбутися ненависного жиру. Треба орієнтуватися на розмір штанів, а не на ваги.

– Детальніше про харчування, будь ласка.

70% успіху – це харчування. Воно має бути збалансованим та здоровим. Треба полюбити прості продукти. Якщо людина все життя їсть ковбасу та смажені сосиски, зрозуміло, що салати і гречку вона одразу не полюбить. Півроку похарчуйтеся правильною їжею і жити без неї вже не зможете. Все це – звичка. Ми – це те, що ми їмо, – хоч банальна, але тверда істина. Якщо ми любимо солодке, такі у нас будуть і боки – тістечка та цукерки.

– Які продукти треба викинути з свого раціону?

Ну викинути, не викинути, а мінімізувати по максимуму – це факт. Перше – це білий цукор. Друге – біла мука. Третє – масло, яке було термічно оброблене. Четверте – фаст-фуди та те, що продається вже готове. П'яте – соуси та майонези: навіть нюхати не треба. Склад продуктів максимально має бути натуральним. Підсолоджувачі, розпушувачі, крохмалі модифіковані, "Е-шки" - все це зло. У супермаркетах десятою дорогою треба обходити дієтичні відділи. Все, де написано "фітнес продукт", якраз навпаки – зовсім не "фітнес". Це недобросовісний маркетинг та заробляння грошей. Мало не забув: ніяких йогуртів з додаванням фруктових наповнювачів – це не корисна і не дієтична їжа, запам'ятайте. Вчіться їсти домашню їжу, нехай і з контейнерів. Але це смачно, просто, дешево і здорово. Харчуватися правильно у кафе – неможливо.

Як встигнути до літа прийти у форму - поради тренера - фото 4

– Порадь основні правила людини на шляху до здорового та гарного тіла?

Перше – це питтєвий режим. Весь організм складається на 80% з рідини, якщо цей баланс порушити, летять всі системи. Друге – обов'язкові сніданки. Доки ми не поїли, організм спить. Організм спить, а ми його кудись тягнемо. Нам треба попити, вмитися і поїсти – золоті правила ранку. Третє – прийом їжі кожні 2-4 години. Четверте – продукти по калорійності мають бути розподілені: найкалорійніші – ранком, мінімально калорійні – ввечері. П'яте – спорт. Спорт – це тонус, добре самопочуття та витривалість. Шосте і дуже важливе – відпочинок. На тренуваннях ми тільки стимулюємо організм до змін. Але міняємо ми його тільки в той час, коли відпочиваємо. Тренування – це імпульс, відпочинок – це результат.

– А які основні вправи має робити і вміти кожен?

Станова тяга, жим лежачи та присідання. Всім треба робити. Це основні базові вправи, які розвивають все тіло. При правильному підході тільки з цими вправами можна зробити багато чого.

– Яка роль спортивного харчування у трансформації тіла?

Спортивне харчування – не панацея. Воно дає добрі зрушення і покращує результати. Але дуже уважно треба підходити до цього питання. Новачкам спортивне харчування не потрібне зовсім. Треба використовувати для початку власні ресурси. Багато хто п'є проносні чаї, сечогінні таблетки – все це дурня. Треба важко і довго працювати – це єдиний вірний шлях.

– А як мотивувати себе? Як зробити так, щоб обіцяний понеділок і нове життя таки настало?

Просто подивитися у дзеркало і запитати себе, а відповісти чесно: чи це те тіло, в якому я вартий прожити решту свого життя? Як правило, люди навіть з дуже високою самооцінкою хочуть змінюватися і вдосконалюватися. Сучасна людина, начитана і розумна, не може не прагнути до змін. Бувають тренування навіть у мене, коли я думаю: все, та на дідька воно мені здалося! Але проходить декілька хвилин, і я ловлю неймовірний кайф і гордість за себе. Коли людині навіть неймовірно важко і ліньки, але вона йде і займається – це свідчить, що вона справжній спортсмен. Це як коли алкоголік (хоч порівняння і не дуже) говорить: все, пити більше не буду, але через деякий час все рівно випиває. Так і спортсмени. Але це, звичайно, різні і протилежні залежності. Від спорту треба навчитися отримувати задоволення. Рік, півроку здорового способу життя –і ви не впізнаєте себе.

Замість постскриптума. Приємна новина від тренера. Всім, хто вже досяг бажаних результатів, або досяг чимало, Юра радить робити чіт-міли – харчові загрузки, коли можна їсти все, що хочеш, навіть шкідливе. Робити це можна раз на 7-10 днів і, бажано, до обіду.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme