Свято Водохреща: Не бійтеся води, пийте її і багато вмивайтеся

Хрещення Господнє – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща

Свято Водохреща: Не бійтеся води, пийте…

19 січня - одне з найважливіших церковних свят. У цей день християни згадують подію, описану в Біблії - Ісус Христос був хрещений у водах річки Йордан. Саме під час цього обряду відкрились небеса, і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, а з неба почувся голос: "Цей є Син Мій, в якому Моє благовоління". Це і було знамення про те, що Ісус дійсно є спасителем, якого всі чекали.

Опівночі перед Водохрещам вода в ріках, як вірили раніше, стає особливою. Були колись такі відважні любителі таємного, що ходили вночі на річку спостерігати це явище, але ріки в цей час, звичайно, покриті льодом, і що там під кригою робиться - невідомо. Та все ж набрана з річки опівночі перед Водохрещам вода, вірили люди, - цілюща. Вона зберігалась у "знаючих" селян за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби.

Ще за тиждень перед Водохрещам колись парубоча громада, а пізніше окремі господарі прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великий хрест, ставили його над ополонкою. Біля хреста будували - теж з льоду - престол.

Вранці у церкві відбувається Богослужіння. Потім народ іде процесією на річку до хреста. Кожен несе з собою пляшку або глечик на воду. Після недовгої відправи священик занурює в ополонку хрест. Коли вже воду освячено, люди підходять до ополонки і набирають у свій посуд води.

Від найдавніших часів християнська Церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Її бережуть цілий рік, називаючи "водичкою-йорданичкою". Ця вода має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі. Деякі священики навіть переконані, що не існує ліків кращих за святу воду. Незрозумілим залишається той факт, як свячена йорданська вода не псується, не смердить, і може довго зберігатися. Кажуть, що, може, срібло помагає, яке є на багатьох хрестах у священиків.

Потім в ополонці можна купатися, змиваючи гріхи і заряджаючись здоров'ям на рік. Раніше в ополонку стрибали в першу чергу ті, хто брав участь у святочних ворожіннях і вбирався в маскарадні костюми - адже все це, з точки зору християнства, гріх.

У народі вважалося, що в ополонку ("йордан") пірнає і йде назавжди вся нечисть, яка вільно розгулює по землі всі Святки.

Прикмети 19 січня:

Сни в Водохресну ніч вважалися віщими.

Великий сніг у цей день віщує хороший врожай. Ясний день, навпаки, обіцяв неврожайний рік і посушливе літо.

Якщо на Водохреща дерева вкриті інеєм, навесні намагалися сіяти озиму пшеницю в цей же день тижня – тоді врожай буде багатим.

Якщо в ніч на Водохреща видно повний місяць, то очікували повінь навесні.

Людину, яка охрестилася на Водохреща, супроводжуватиме щастя все життя.

Добрий знак – якщо у цей день обговорюють майбутнє весілля.

Взагалі будь-яка домовленість, що закінчується рукостисканням, у цей день обіцяє удачу і підтримку добрих сил. Навіть якщо не планували ніяких серйозних угод і контрактів, придумайте який-небудь договір з друзями. Удача адже ніколи не завадить.

Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході - добре вродить жито, на півдні - просо, на півночі - гречка.

Якщо цього дня ясна й холодна погода - на посушливе літо, похмура й сніжна - на рясний урожай.

Під час освячення води йде сніг - добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.

Якщо в цей день зоряна ніч - вродять горіхи і ягоди.

Йде лапатий сніг - на врожай.

Якщо похмуро - хліба буде вдосталь.

На Водохреща день теплий - буде хліб темний.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"