Свято Стрітення: Що у це свято треба освятити і відчути

Існує безліч народних прикмет, вірувань і традицій на Стрітення - час першого відчуття весни 

Свято Стрітення: Що у це свято треба осв…

У день 15 лютого віряни відзначають велике свято Стрітення Господнього. У Святому Письмі сказано, що коли Ісусу виповнилося 40 днів, батьки Йосип і Марія віднесли його в храм, щоб присвятити Богові. Тоді в Єрусалимі проживав старець Симеон, який знав, що буде жити до тих пір, поки не побачить Спасителя. У той день Симеон прийшов у храм і побачив, що пророцтво збувається. Він узяв Ісуса на руки, а потім віддав його батькам і помер.

Свято Стрітення, в народі називають "Стрічання", "Громиця", "Зимобор".

На Стрітення, за народними уявленнями, зима іде туди, де було літо, а літо - де була зима. Дорогою вони зустрічаються і говорять між собою:

- Боже, поможи тобі, зимо! - каже літо.

- Дай, Боже, здоров'я! - відповідає зима.

- Бач, зимо, - дорікає літо, - що я наробило і напрацювало, ти поїла і попила!

За народним віруванням, літо зустрічається з зимою двічі на рік: на Стрітення - 15 лютого - та в день святої Анни - 22 грудня. В народі уявляли, що навесні Зима - стара баба, а Літо - молода дівчина.

На Стрітення Зиму веде попід руки старий дід Мороз, вона зігнулася, трясеться і ледве йде. Кожух на бабі Зимі полатаний, чоботи подерті, а в хустці на голові миші діри погризли, і з тих дір сиве волосся стирчить. В руках Зима несе надщерблений кошик з льодом, а через плечі у неї - порожнісінька торба.

У Літа вінок на голові, сорочка, квітами мережена, зелена плахта, - весела і вродлива дівчина. Літо несе в руках серп і сніп жита та пшениці.

При зустрічі стара Зима і молоде Літо сперечаються між собою - кому йти, а кому вертатися. Якщо до вечора стане тепліше - Літо пересперечало Зиму, а якщо холодніше - Зима.

У цей день в храмах потрібно запалювати громниці - спеціальні свічки, полум'я яких захищає від пожеж і нечистої сили у будинку людей. Також вважалося, що громниці полегшували страждання вмираючим людям.

Якщо на Стрітення освятити воду в церкві, то з її допомогою можна вилікувати безліч недуг. Коли святили в церкві воду, селяни набирали тієї води в нову - ще не вживану - посудину, приносили додому і пильно берегли. Цій воді приписувалась магічна сила. За народним уявленням, це - цілюща вода. Нею натирали хворі місця і вірили, що "поможе". Найкраще ця вода ніби помагала від "пристріту" - від хвороби, що її спричиняло "погане" око.

Колись, як чумак виходив у дорогу, господар давав йому хліб, сіль і кропив стрітенською водою волів, воза і самого чумака, примовляючи: "Боже тебе збережи!". Так само і батько відряджав сина на війну, скроплюючи стрітенською водою на щасливе повернення.

Господарі також ворожили на врожай, виставляючи на ніч тарілку з зерном на двір. Якщо ранком є роса - врожай, нема роси - немає врожаю.

Настають Стрітенські морози - вони вважаються останніми, і після них селяни вже не наважувалися пускатися в далеку дорогу на санях.

Особливо піклувалися в цей день про домашню птицю, худобу, зерно і плодові дерева. Не потрібно цього дня збиратися в далеку дорогу в цей день - можна загрузнути на першому перехресті.

Існує безліч народних прикмет, вірувань і традицій на Стрітення. 15 лютого - час першого відчуття весни - вона відчувалася в повітрі.

Народні прикмети на 15 лютого

Якщо сонце виглянуло з-за хмар - будуть відлиги, дні стануть ясними і сонячними, а також можна чекати багатого врожаю зернових культур

Якщо 15 лютого випав сніг - весна буде дощовою і холодною, а літо прийде нескоро

Хмарність - чекай похолодання. А вітер 15 лютого, навпаки, передбачає багатий урожай фруктів і є хорошим знаком

Багато зірок на Стрітення - прикмета того, що весна прийде нескоро

Великі бурульки висять на краю даху - буде багатий урожай кукурудзи

Тихий і сонячний день 15 лютого віщує врожай льону

Не потрібно збиратися в далеку дорогу в цей день - можна загрузнути в першій розпусниці

Відлига 15 лютого - прикмета, що позначає, що весна буде дощовою і сирий, а урожай буде небагатим

Заметіль на Стрітення - весна буде пізньою, і потрібно економити запаси корму

Якщо 15 лютого нагодувати вівсом домашню птицю, то вона буде виводити хороше потомство.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"