Викрадення справи Тимошенко: Хто ще може опинитись на гачку ФСБ

З огляду на інформацію про вивезення до Криму, а, фактично, до Росії, кримінальних справ по Юлії Тимошенко, правоохоронні органи мають негайно провести інвентаризацію. Адже аналогічним чином міг зникнути компромат на інших впливових українських політиків і бізнесменів

Викрадення справи Тимошенко: Хто ще може…

Учора на ефірі одного з телеканалів начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк повідомив сенсацію: кримінальні провадження щодо колишнього прем'єр-міністра України, а нині лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко щодо нібито її причетності до вбивства бізнесмена Євгена Щербаня, розтрати "кіотських коштів", а також закупівлі сільських "швидких" були вивезені до Криму у лютому 2014 року. Буквально напередодні анексії півострову і тепер знаходяться в руках росіян. Причому, це стосується не лише матеріалів справ, які були у ГПУ, а й в СБУ. "Здійснювалося перевезення на літаку, який супроводжували представники СБУ. Там також був присутній один представник Генеральної прокуратури", - заявив начальник Департаменту спецрозслідувань, додавши, що за фактом крадіжки документів проводяться слідчі дії.

Справи по Юлії Тимошенко добре знайомі Горбатюку: саме він за часів Януковича вів два з трьох цих проваджень – по "кіотських грошах" та закупівлі "швидких". Зокрема, він підписував перше звинувачення у справі "кіотських коштів", але, за його словами, згодом, за результатами розслідування, відмовився підписувати оновлене обвинувачення через відсутність складу злочину. Аналогічна історія буцімто відбулася зі справою по "швидких". Одним словом, до переслідування Тимошенко він начебто і ні до чого.

Тут варто зробити невеликий екскурс в історію. Справу по "кіотську справу" було відкрито Генпрокуратурою у 2010 році. Тоді Юлію Володимирівну звинуватили в тому, що 320 млн євро, які Україна отримала від продажу квоти на викид парникових газів, у 2009 році були направлені в Пенсійний фонд, а не на висадку лісів, як того вимагав Кіотський протокол. Тоюто, не за прямим призначенням. У січні 2011 року було відкрито справу про закупівлю однієї тисячі автомобілів "Опель Комбо" для потреб сільської медицини. Тимошенко звинуватили у перевищенні службових повноважень, оскільки закупівлю цих машин не передбачав держбюджет 2009 року. А ще - у передвиборчому піарі на цих автівках.

У 2012-му, коли Тимошенко вже перебувала у Качанівській колонії по газовій справі, ГПУ відкрила справу про вбивство донецького олігарха Євгена Щербаня в 1996 році. Версія тодішнього слідства була наступною: Павло Лазаренко нібито замовив вбивство Щербаня, а Тимошенко перерахувала гроші за це.

Порушення цих справ було розцінене всередині України і за її межами як політичне переслідування Тимошенко. У 2013 році в Давосі Леонід Кучма заявив, що за часи його президентства підстав звинувачувати Тимошенко в участі в замовному вбивстві Щербаня не було. Щодо інших справ, то про їх надуманість неодноразово заявляли і політики, і експерти.

Показово, що жодна з цих справ за часів президентства Януковича так і не дійшла до суду, хоча деякі з них розслідувалися більше трьох років. Тому, вочевидь, в їх правдоподібність не вірили навіть у найближчому оточенні тодішнього президента. Утім, можна не сумніватися, що в матеріалах справ було чимало компромату на нинішню лідерку опозиції і багатьох інших діячів. І зараз цим компроматом володіють росіяни.

Вочевидь, на початку 2014 року, розуміючи крах влади Януковича, за допомогою цих кримінальних справ в Кремлі хотіли підвісити на гачок найбільш перспективну, як гадали, політичну фігуру – Юлію Тимошенко. Там очікували, що після Майдану саме вона – жертва режиму – стане президентом. І завдяки "гачкам" розраховували її шантажувати. Але результат президентських виборів був іншим.

Складно переоцінити потенційну небезпеку від оволодіння росіянами такого роду документами. Тут виникає закономірне питання: скільки ще подібних справ було викрадено і вивезено до Росії? У силових структурах мають негайно провести інвентаризацію резоннасних справ. Адже під ударом ризикує опинитися значна кількість наших політиків і бізнесменів, яких цими справами тримали на гачку за часів Януковича, а тепер цілком можуть залякувати "фсбшники". І це радше не діячі першої ланки, а колись чиновники середньої ланки, які зараз піднялися у табелі про ранги. Особливо небезпечною виглядає сфера ПЕК. Це - коник російських спецслужб, оскільки у корумпованих схемах навколо нафти і газу в Україні були замішані політики й підприємці у всі часи.

Фото УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme