Спалах дифтерії в Ужгороді: Чому закарпатці не поспішають вакцинуватися

Кілька днів тому стало відомо про випадок захворювання на дифтерію в Ужгороді. Кількість хворих та тих, у кого підозрюють небезпечне захворювання, зростає
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Спалах дифтерії в Ужгороді: Чому закарпа…

Останні новини змушують ужгородців нервувати – в Ужгороді офіційно зафіксовано та підтверджено випадки дифтерії. Перший випадок захворювання виявили у студента-іноземця 5-го курсу УжНУ. Хлопець прийшов до лікаря із скаргами на біль в горлі та високу температуру, а вже під час обстеження у нього виявили дифтерійну паличку. Випадок стався ще 17 жовтня. Одразу після цього медики почали оглядати всіх контактних осіб, студентів, педагогів. Хворі, у яких виявляли захворювання носоглотки, були відправлені на обстеження.

Надвечір, 22 жовтня, стало відомо про нові випадки захворювання. Сімейний лікар Віктор Петров повідомив, що відправив на госпіталізацію ще двох осіб з дифтерією. Наступного дня інформація підтвердилася. "Ми провели огляд двох хворих, які вчора поступили до обласної клінічної інфекційної лікарні – у них діагностована дифтерія мигдаликів, легкий перебіг. Стан усіх задовільний, але сам факт, що це дифтерія, дуже насторожує", – розповів директор Обласної клінічної інфекційної лікарні Михайло Поляк.

Більше того, лікарі дають невтішні прогнози. Під час профілактичного обстеження студентів, які контактували із захворілими, виявлено ще 12 носіїв токсигенного штаму збудника дифтерії: "Ми не знаємо, чи це носії, чи це дійсно хворі. Але це дуже небезпечно. Це все студенти-іноземці", – каже Поляк.

Чому про болячку не варто забувати

Про дифтерію в Ужгороді трохи підзабули – останній випадок було зафіксовано майже 10 років тому. З того часу місцевих більше хвилювали спалахи кору чи навіть поліомієліту. "Дифтерія має свою циклічність – 7-10 років. А, власне, в Ужгороді востаннє випадки цього захворювання фіксувалися в 2009-2010 роках", – розповідає лікар-епідеміолог Любов Данич.

Оскільки дифтерія була відносно давно, ймовірно, велика кількість людей вважала, що і вакцинуватися не дуже й то треба. За 9 місяців цього року було вакциновано лише 48% закарпатців. Для того ж, щоб скласти суспільний імунітет, треба мати не менше 95% вакцинованих. "Наголошуємо, що щепитися треба і дітям, і дорослим, вакцина є одною з обов’язкових. Радимо довго не роздумувати і щепитися, адже багато хто не знає, чи щеплений він взагалі, чи пройшов він ревакцинацію, а вакцина у достатній кількості з’явилася у нас лише впродовж останніх двох років. Просимо звернутися до своїх дільничних, сімейних лікарів чи педіатрів і пройти щеплення", – наголосив головний інфекціоніст області Михайло Поляк.

І в Ужгородському і у Мукачівському відділах охорони здоров’я підтверджують: вакцини є у достатній кількості. Усе, що потрібно – звернутися до лікаря і зробити щеплення абсолютно безкоштовно. До прикладу, у Мукачеві рівень вакцинації від дифтерії досить високий – щеплення від цієї недуги мають більшість місцевих жителів, кажуть у комунальному підприємстві "Медичний центр "Сім’я". Понад 70% тих, хто має щеплення, – це малюки до року, рік і старше – позапланові щеплення у 56,6%, старші 2 років – у 57,7%, плановою ревакцинацією у 18 місяців охоплено понад 80% дітей, ревакцинацією у 6 років – 57,4% , АДПМ (щеплення від дефтерії і правця) в 16 років – 83,5% та більше 60% –доросле населення. Але все-таки ці показники не дотягують до необхідних 95% щеплених.

Вакцина, яку використовують медики, сертифікована, індійського виробництва, з нею лікарі працюють уже три роки і за цей час, кажуть, жодних ускладнень внаслідок щеплення ще ні в кого не виникало.

Альтернатива безкоштовним вакцинам

В Ужгороді у приватних клініках є також протидифтерійні вакцини французького та бельгійського виробництва. За них, звісно, доведеться заплатити. Ціни різняться, бо все залежить від кількох чинників. До прикладу, бельгійська трикомпонентна вакцина (дифтерія, правець, кашлюк) коштуватиме від 680 грн. В ціну входить огляд лікаря і, власне, щеплення.

А ось шестикомпонентні (дифтерія, правець, кашлюк, гепатит, поліомієліт, ХІБ-інфекція) вакцини будуть дорожчі – від 1200 до 1570 грн. Але лікарі наголошують, що різниця між європейськими та індійськими вакцинами хіба в тому, що останніми можна скористатися безкоштовно.

Чим небезпечна дифтерія

Лікарі вкотре наголошують: вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих – єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень. Від дифтерії і правця людина має отримати шість доз вакцини у дитинстві відповідно до Календаря щеплень, у дорослому віці вакцинуватися потрібно кожні 10 років.

Дифтерія небезпечна тим, що може вражати внутрішні органи. Підступна хвороба розвивається швидко і на початку не має специфічних ознак – симптоми дифтерії нагадують ангіну, та наслідки можуть бути фатальними. Це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, внаслідок  чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

Внаслідок дифтерії може виникнути блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м'яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

Щепити так щепити

Зважаючи на ситуацію, що склалася в Ужгороді, медики будуть ставити питання щодо щеплення всіх іноземців, які навчаються в Ужгороді. "Оскільки всі хворі студенти Ужгородського національного університету і виш розташований на території Ужгорода, то саме ужгородська міська рада має на протиепідемічній комісії ухвалювати рішення про запровадження тих чи інших обмежувальних заходів", – наголосив Поляк.

Управління охорони здоров’я Ужгородської міської ради ініціювало засідання міської протиепідемічної комісії на четвер, 24 жовтня. Тоді і заплановано заслухати інформацію про епідситуацію із захворюваннями на дифтерію у місті, затвердити протиепідемічні заходи та план профілактичних заходів в осередку дифтерії з метою недопущення ускладнень епідситуації з дифтерії у місті.

А щодо лікування тих, хто вже підхопив небезпечний недуг, то зараз в Ужгороді є вісім доз протидифтерійної сироватки, тож хворі, госпіталізовані тут, не потребують сироватки. Та медики перестрахувалися і вже звернулися до МОЗ. "Сироватки є в кожній області, і я думаю, МОЗ вирішить питання, щоб поповнити наш запас", – заспокоює Поляк.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme