Смаки свята: Якими стравами "пахне" Закарпаття у дні католицького Різдва

На Закарпатті компактно проживають угорці, румуни, німці, словаки, тож 25 грудня для жителів області далеко не звичайний день календаря

Відзначати два Різдва для закарпатців давно не дивина. Це є нормальним явищем не тільки для змішаних сімей, але і для більшості жителів найзахіднішої області України: 90% закарпатців святкують Різдво двічі – 24-25 грудня та 6-7 січня. Справа в тому, що набожні закарпатці шанують традиції католиків чи протестантів, тож якщо і не сідають за святвечірній стіл 24 грудня, то обов'язково вітатимуть знайомих, ходитимуть у гості і, звісно ж, пригощатимуться різдвяними смаколиками. Більше того: за два тижні чимало із страв католицького Різдва займе гідне місце на святковому столі греко-католиків та православних. 

Звісно ж, святвечірній стіл накривають пісними стравами – їх, як правило, є 12. Але вже наступного дня закарпатські газдині не стримують себе у і щедро пригощають всілякими м'ясними блюдами. Depo.Закарпаття згадає кілька страв, якими область "пахне" у Різдвяні свята – і західного, і східного обряду. 

Бобальки - "кутя" від словаків 

На столі бобальки – упродовж усіх Різдвяних свят. Нагадують традиційну кутю, бо містить мак, мед, пшеницю у вигляді борошна. Але смак — інший. І технологія приготування трохи інша. Бобалькам, щоб ви знали, закарпатці приписують надприродні властивості. Вони є символом об’єднання роду. Здатні хвороби відганяти, надавати людині сили та зберігати мир у сім’ї. На них ворожать дівчата: кладуть бобальки перед котом,  чию він з’їсть, та упродовж року вийде заміж.

Приготувати їх можна так:  3 склянки борошна, 30 г дріжджів, 1/2 склянки цукру, дрібка солі, 3 ст. ложки олії, мед, мак, горіхи У теплій воді розчинити дріжджі. З частини борошна, дріжджів і теплої води приготувати опару. Коли вона збільшиться удвічі, додати решту борошна, долити теплої води з розчиненими в ній сіллю та цукром, трохи олії й замісити тісто. Накрити його й залишити в теплі на 1,5 – 2 години. Потім тісто ще раз вимісити, сформувати з нього тоненькі валики, порізати валики на квадратики, а з квадратиків сформувати долонями кульки-бобальки. Далі їх можна відварити у воді, відварити на пару, спекти у печі, як пироги, або спекти на пательні в олії до золотистого кольору. Після цього облити їх розігрітим медом і посипати горіхами або маком.

Голасли – страва від угорців

Угорці мають два національні конкуруючі між собою рецепти голасли - сеґедський голасли (із міста Сеґеда) і байоі голасли (із міста Байо). Вони трохи відрізняються за технологією приготування і обидва дуже смачні. Байоі голасли традиційно готується з коропів – дуже костистої риби, і кістки з філе не вибираються. тому його потрібно їсти обережно. Але завдяки цьому він має більш насичений смак і наваристість. Також завдяки паприці і співвідношенню "мало води на багато риби" цей голасли цілком можна легко перетворити на рибний попрікаш. Пропорції байоі голасли такі: На 1 кг риби йде 1 л води, 1 цибулина, 1 повна ложка паприки і 1 чілі-перець.

Готувати голасли треба так. На 5 л води: 2 великі коропи (загальна вага 5 кілограмів), 5 великих цибулин, грубозерниста сіль, 5 чілі перців, 5 столових ложок з верхом солодкої паприки, сіль.  Почистити рибу: тримаючи коропа за хвоста, починаючи від наближчих прихвостових лусочок, піддівати ніж так, щоб він потрапив між шкіру і луску. Луска не повинна відходити по одній, а має зніматися однорідним шаром, як друга шкіра, до самої голови. Біля голови зробити надріз. Добре вимити. Відрізати у коропів голови і хвости. Все кинути у казан, де кипить вода. Туди ж – чілі-перці. Посікти цибулю.

Порубати філе на великі кусні шириною 3-4 см, посипати крупною морською сіллю.  Додати в казан паприку.  Голасли має активно кипіти і активно пінитися. Оскільки при сильному кипінні риба схопиться швидше і не розпадеться, то зменшути вогонь і знімати піну не треба. Також те, що рідина активно кипить і сама по собі перемішується, дозволяє їй не пригорати.  Голасли готове через 15-20 хвилин. Класичний байоі голасли подають з відвареними тонкими лашками замість хліба.

Мітітєї – м'ясні ковбаски від румунів

Mititei означає "маленькі". Це невеличкі ковбаски без оболонки, виготовлені із суміші фаршу м'яса яловичини, свинини чи баранини з додаванням м'ясного розсолу чи води, часнику, чорного перцю, паприки, чебрецю, коріандру, соди, солі. 

Для рецепту потрібно: яловичина – 200 г, часник – 3 зубчики, перець мелений – за смаком, кмин – за смаком,  сода, сіль. До фаршу дадати дрібно порізану цибулю, часник, мелений перець, соду і мінеральну воду. Ретельно перемішати і відправити в холодильник на добу.  З фаршу сформувати невеликі коржики, посипати зеленню, додати дрібно нарізаний болгарський перець і тертий сир. Мокрими руками звернути коржики в рулет. Сформувати ковбаску. Обсмажити на невеликому вогні, перевертаючи, до рум'яного кольору. 

Кнедлики – оригінальна страва чеського походження

Кнедлики – це не просто їжа, це ціла філософія мирного, невойовничого життя. Як розповідає туризмозначець Федір Шандор, в одній з чеських газет 20-х років минулого століття навіть була опублікована цікава карикатура. На ній було зображено двох чехів на демонстрації з нагоди дня незалежності республіки. Перший – худий і нещасний – ніс транспарант з написом: "Свобода, рівність, братерство!". Другий – товстенький і задоволений життям – тримав у руках інше гасло: "Пиво, кнедлики, свинина!". Як собі гадаєте, котрий із них був розумніший? Закарпатці, знають. Тому й увійшло з давніх давен слово "кнедлі" в словниковий запас кулінарних термінів всякої порядної закарпатської сім’ї і стало "своїм". Кнедлик – це борошняний виріб, що за консистенцією нагадує розпарений білий хліб. Їсти кнедлики самі по собі не прийнято. Їх найчастіше подають на одній тарілці з сегединським гуляшем з квашеної капусти. Іноді з грибною підливкою.Також готують кнедлики з начинкою, солодкі й не солодкі.

Для приготування кнедликів надобляться: 500-550 г борошна,  250 мл теплого молока, 1 кавова ложка солі, 20 г свіжих або 1 столова ложка сухих дріжджів, 1 яйце. У теплому молоці розвести дріжджі, додати 50 г борошна замісити опару. Дати їй 15 хвилин, щоб підійшла.  У мисочку просіяти борошно і вилити в нього опару, додати сіль і яйце. Замісити м'яке тісто. Покласти його в тепле місце, поки не виросте вдвічі (на це піде приблизно 1,5 години). За цей час тісто один раз притиснути.  Викласти тісто на дошку, сформувати з нього рулети. У велику каструлю налити води наполовину, дати їй закипіти і спорудити в каструлі водяну баню (це може бути сито, або спеціальне приладдя для готування на парі. Також іноді використовують марлю, міцно прикручену до каструлі. Викладаємо кнедлі і накриваємо їх кришкою. Варити 20-25 хвилин.  Коли кнедлі вистигнуть, нарізатина скибки товщиною 1 см. Подавати с сегединським гуляшем або іншим соусом. Кнедлики можна приготувати самим, а можна купити їх у крамниці – тепер їх всюди повно.

Кіфлики за німецькими мотивами

Кумедне слово "кіфлики" походить від німецького назви рогаликів – kipferl. Найтрадиційніша начинка для кіфликів – густе сливове повидло, але часто можна зустріти кіфлики з вишнями, маком, горіхами, абрикосовим джемом. Різдвяна начинка – горіхова. Для тіста знадобиться: 450 г борошна, 200 г маргарину або вершкового масла, 170 г сметани 20%, 0,5 чайної ложки солі.  Для начинки: мелені грецькі горіхи – 200-250 г. білки курячі сирі – 3 шт., цукор – 1 ст. ложка.  

Замісити тісто. Поставити його в холодильник мінімум на 1 годину. За цей час приготувати начинку: подрібнити горіхи у блендері або в ступці до стану крихти. Збити білки з цукром в міцну піну і акуратно вмішати горіхи. Розділити тісто на вісім рівних частин. Кожну частину розкачати у коло і розріжте на сектора. Горіхову начинку тонким шаром розмазати по тісту і загорнути рогалик. Випікати при температурі 180-190 градусів близько 20 хвилин. Теплі кіфлики рясно посипати цукровою пудрою.

Звісно ж, це далеко навіть не десята частина страв, які є царями і царицями Різдвяних столів закарпатців. І це якраз той випадок, коли краще один раз спробувати, аніж сто разів про них почути.

За матеріалами: kolyba, morkva, poradnyk, cookery.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття