UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Жити в Європі: З чого закарпатські студенти починають "вливатися" в ЄС

Словаччина надає українським студентам не тільки студентську візу, а й вид на проживання

Жити в Європі: З чого закарпатські студе…

Із настанням безвізу охочих отримати "закордонну" освіту побільшало врази. Та чи все так просто, як здається на перший погляд? Кореспондент Depo.Закарпаття вирішив на "власній шкурі" випробувати, що воно таке – навчатися за кордоном, і вступив до одного із університетів Словаччини, щоб здобути ступінь магістра.

Вибір впав на Братиславу - охайне, чисте й затишне місто, здатне прихистити кожного, хто до нього завітає. Його маленькі вулички зачаровують, а краєвиди, що відкриваються з місцевих висот, і зовсім віднімають мову. Та, для студентів перебування в чужій країні одним спогляданням нехай навіть дуже гарних краєвидів, не обмежується.

Словаччина надає українським студентам не тільки студентську візу, стипендію при хороших результатах у навчанні, безкоштовні квитки на всі поїзди в межах Словаччини, знижки в 50% на автобусний транспорт. Є можливість отримати вид на проживання, а це, окрім інших переваг (працевлаштування, соціальні допомоги), - безперешкодне переміщення всіма країнами ЄС і необмежене перебування на території будь-якої держави.

Отримати вид на проживання хоче, звісно, більшість студентів. Та, якби ж безвізовий режим вирішував всі проблеми, а біометричний паспорт автоматично робив тебе громадянином тієї країни, в якій ти проживаєш! Насправді все не так, то варто облишити мрії й повернутися до суворої реальності.

Легалізація проживання у Словаччині - це страшний сон наяву для того, хто зіткнувся з цим питанням. Для того, аби отримати "посвідку" на постійне або ж тимчасове проживання, насамперед, потрібно зібрати цілу низку справок, довідок, документів. Коли ця епопея закінчиться, починається інша - подати зібрану кіпу до відповідного державного органу.

Не важливо, хто і для чого прийшов до "Oddelenie cudyineckej polície" (Департамент іноземної поліції) – студент, заробітчанин, вчитель чи директор компанії - без черги сюди не потрапить ніхто. А вона розпочинається задовго до відкриття відділення, бо реєстраційних номерів, за якими кожен заходить до приміщення, може і не вистачити.

Зайняти чергу не так легко, і найчастіше бажаючі приходять до будівлі поліції звечора або ж ще далеко до світанку. Аби все пройшло гладко, треба записатися до так званого "списку живої черги". Цей список – такий собі головний документ. Його розпочинає найспритніший, тобто той, хто прийшов першим. Потрапляння до списку дає впевненість у спокійному подальшому просуванні: вперед ніхто не вклиниться. А якщо й спробує, то голодні й вимучені безсонною нічкою "очікувальники", враз вирішать проблему. Крім того, на допомогу завжди прийде "справедливий поліцейський" з власним списком, до якого паралельно з "основним" також вносить прізвища "новеньких".

Аби перебути нічку перед іноземною поліцією, варто запастися їжею, теплим одягом і чимось таким, що послугує ліжком, бо ні стільців, ні лавиць біля відділення немає. Книга, ноутбук чи мобільний телефон значно полегшать ночівлю.

Знання словацької мови, хоча б на елементарному рівні, тут дуже важливе. Інакше доведеться шукати перекладача, а ця послуга не з дешевих.

Та всі нічні перипетії скрасить сама процедура оформлення заявки на посвідку, бо вона триває не більше 10 хвилин. Правда, за ще однієї умови: з документами все має бути гаразд, Будь-яке відхилення, або ж відсутність якоїсь довідки (нехай навіть найдрібнішої), або ж їхній термін добіг кінця - це означає, що безсонна нічка було марною і доведеться знову починати все спочатку. Жодні вмовляння на словаків не діють.

Звісно ж, можна провчитися і без цієї посвідки, (у черзі за нею стоїть більше вчителів, лікарів, підприємців), але ж ті, хто обирає навчання за кордоном, очевидно, розраховують на більші можливості. З посвідкою студенту набагато легше влаштуватися на тимчасову роботу, а це, як-не-як, в середньому 100-150 євро щомісячно. Сума не така вже й мала, аби відчувати себе "людиною". Через два роки навчання можна серйозно задуматися про продовження кар'єри за кордоном. І цьому також сприяє вид на проживання.

Та й, зрештою, пересуватися Євросоюзом без обмежень часом і територією за півціни - аргумент вагомий. Принаймні, саме так обіцяють словаки, надаючи ці можливості. Чи так воно, у наступних матеріалах студента від Depo.Закарпаття.

ФОТО: Facebook/Department Of Alien Police Bratislava

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook