Сажотруси, леквар і нічні концерти серед гір: Чим дивуватиме Закарпаття до осені

Половина літа вже минула, тому варто вже планувати вікенди і відпустки, аби встигнути набратися нових вражень

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Сажотруси, леквар і нічні концерти серед…

Для того, щоб не змарнувати літні вихідні дні, які залишилися у цьому році, відкрити щось нове для себе, як у плані культурному, так і гастрономічному, варто відвідати Закарпаття. Попри традиційний набір: чани, мінеральні води, вино, бринза, гірські пейзажі, у найзахіднішій області можна натрапити на зовсім унікальні речі і заходи, яких більше немає ніде.

До прикладу, мало хто знає, але на Закарпатті є свій "флот". І щороку, влітку, судна флоту беруть участь в Ужгородській регаті. Щоправда, влітку річку Уж можна перейти пішки, але це тільки додає колориту заходу.

Участь в регаті беруть саморобні судна, плоти, човни, дошки, ванни... Словом, все що може пропливти відстань між мостами в Ужгороді. Стартуватимуть учасники з пляжу біля Підзамкового мосту (правий берег), фініш — перед мостом Масарика. Участі можуть брати будь-які не моторні плавальні засоби. Організатор виступають за саморобні конструкції, оригінальний декор і костюми.

Бувало, що "моряки" буквально проносили свій корабель. Це розважальний і веселий захід. Учасники тут проявляють свою фантазію і які тільки кораблі не підкорювали Уж. Головна умова - до фінішу команда має дістатися у повному складі. Цьогоріч "Ужгородська регата" відбудеться 30 липня.

Уже скоро, 4-6 серпня, відбудеться чи не найочікуваніший літній захід - Wild Wild FEST. Цьогоріч він відбудеться вже втретє, щоразу це - дуже видовищна і масова подія. Wild Wild FEST - перший музично-велосипедний український фестиваль. Він відбувається у селі Лумшори, буквально серед гір, поруч з водопаспадами і потічками. Подібних фестивалів до цього на Закарпатті не було.

Протягом трьох днів можна активно проводити час: велосипедні маршрути, сходження на полонини, лісові прогулянки, відпочинок у чанах (у Лумшорах чани - у багатьох садибах). На території фестивалю - кілька локацій з їжею, наметові містечка, території для різних майстер-класів і кілька сцен.

Музичні гурти і виконавці - на будь-який смак. Вечірні концерти збирають найбільше слухачів і перетворюються на гуляння до ранку. Атмосфера на фестивалі сприяє максимальному відпочинку, тим паче, що мобільний зв'язок тут працює погано. І у цьому випадку - це жирний плюс.

Дуже душевний і зворушливий захід відбудеться у Мукачеві 27 липня - Парад сажотрусів. Справа в тому, що у цю дату святкує день народження мукачівський улюбленець - сажотрус Берталон Товт, якого мукачівці знають, як Берті-бачі. Йому в місті навіть пам'ятник поставили за життя.

Парад цьогоріч відбудеться вдруге. Це локальне і "домаешнє" свято, але безумосно цікаве. Тима паче, що Берті-бачі не відмовить і з параду можна буде привезти багато світлин з колоритним і унікальним сажотрусом. А ще можна загадати бажання, тримаючись за гудзик. Кажуть, "магія" сажотрусів працює і бажання обов'язково здійсниться.

Багато хто їде на Закарпаття за новими гастрономічними враженнями. Тут з цього зробили справжній "марафон" фестивалів, які присвячують місцевим смаколикам і просто продуктам, які закарпатці люблять. Вирізняється серед "смачних" фестивалів - Свято леквару. Його цього року запланували на кінець літа і відбудеться він 26 серпня у селі Геча Берегівського району.

Леквар - традиційне закарпатське сливове повидло. За традицією, раз на рік для варіння леквару збирається вся родина. До цього ретельно готуються. Господар у саду вириває яму і встановлює туди велетенський казан. У нього засипають очищені від кісточок відбірні сливи. Під казаном розводять вогонь, а закипілу сливову масу безперервно помішують спеціальним дерев'яним пристроєм до повного її загустіння.

Як правило, процес цей займає 7-8 годин. Так от: на фестивалі можна побачити весь процес. Розпочинається захід о 7 годині ранку з миття слив і встановлення котлів.

А вже протягом дня - свято для шлунку: тут відбувається дегустують і продають страви з лекваром - гомбовці з сливами, калачі, вареники, вертуни з лекварем, фанки тощо. Звісно, головний напій - сливянка. Крім частування на самому фестивалі, можна зробити запаси леквару - у глиняних горщиках леквар може зберігатися й 10 років.

За "класичними" Закарпаттям треба їхати на фестиваль "На Синевир трембіти кличуть". Біля гірського озера збираються закарпатскі колективи і "запалюють" сцену і натовп народними мотивами. Це все вигдлядає дуже автентично, адже музики грають на чудернацьких інструментах, пісні співають неповторними діалектами і "фіглюють" (жартують) по-закарпатськи.

Фестиваль на Синевирі певний час не проводився через брак коштів. инулого року ого вдрожили, зібравши прихильників закарпатського колориту. Тоді гості фестивалю пройшли в урочистій ході 800-метровим шляхом угору до озера Синевир. Саме воно є головним місцем проведення розваг і головною окрасою свята. Минулого року захід організували наприкінці серпня. Дату цьогорічного організатори поки не повідомляли, але стежити за анонсами фестивалю варто - свято запам'ятовується надовго.

Хоча цьогорічний ліній сезон поки примхливий, з дощами, непередбачуваністю погоди, це не причина відмовляти собі у задоволенні відкривати нові локації західного регіону. Навіть вікенд, проведений поза домом, нові люди і смаки можуть зробити це літо яскравим і теплим.

ФОТО: Facebook-сторінки Wild Wild FEST, Ужгородська регата, Парад сажотрусів, з відкритих джерел

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme