SaveNabka: Чому ужгородці повстали проти ремонту символа міста

Невблаганний будівельно-ремонтний марафон, який в останні роки видозмінює Ужгород, дістався до набережної Незалежності - рідної для багатьох містян "набки"

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
SaveNabka: Чому ужгородці повстали проти…

Частина ужгородців, серед яких – авторитетні історики, митці, громадські активісти, б'є на сполох: у міста хочуть забрати його символ – центральну набережну.

Набережна Незалежності з липовою алеєю є впізнаваним, популярним у мандрівників та улюбленим для багатьох місцевих місцем – затишне і красиве місце у самому центрі Ужгорода. В останні роки будівельні і ремонтні роботи в центрі Ужгорода – не рідкість. Реконструкції і ремонти затягуються, строки завершення зриваються, а якість виконання, як і втручання в загальний вигляд міста, обурюють ужгородців. Тому повідомлення, що реконструкція дістанеться і до набережної Незалежності багатьох насторожила, а згодом і не на жарт розсердила.

А почалося все з візиту в Ужгород прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана навесні 2018 року. Тоді, серед іншого, глава уряду прогулявся набережною Незалежності, йому розповіли про архітектурний комплекс "Малий Ґалаґов", до якого входить і набережна. Цей район – надбання, яке залишили архітектори чеського модернізму, унікальна пам'ятка не тільки Ужгорода й Закарпаття, а й всієї України. Зараз йде активна кампанія щодо подання заявки на внесення району "Малий Ґалаґов" до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Андріїв розповів прем'єру, що є наміри провести капремонт набережної, уже готовий і проект, однак бракує фінансів, щоб його реалізувати. Згодом, у липні, мер Ужгород радісно повідомив: "Є хороша новина за наслідками візиту в Ужгород прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. Я просив його, і от уже є Постанова Кабміну про виділення на ремонт набережної Незалежності в Ужгороді 21 мільйона гривень".

Вже тоді новина викликала невелике збентеження – так, набережну, можливо, і треба трохи п"ідрихтувати", але на що ж піде 21 мільйон? Днями мерія "відкрила карти", оприлюднивши проект реконструкції. Ремонтні роботи розпочнуть уже найближчим часом. Проектом передбачено, зокрема, облаштувати покриття алеї з гранітної плитки, основну дорогу вкриють асфальтобетоном (з облаштуванням велодоріжки та трьох велопарковок). Також замінять лавиці, сміттєві урни та світлові опори зі світильниками.

Побачивши проект, чимала частина ужгородців жахнулася: в майбутній оновленій місцині вони не впізнали "своєї" набережної. Місце, яке для городян є фактично сакральним, де виросло не одне покоління ужгородців (набережна завжди була точкою для місцевих тусівок), реконструкція, судячи зі світлин, змінить повністю.

"Міська рада планує поховати набережну під могилою з "натурального" каменю, який символічно дуже схожий на поліровані поверхні надгробків. Цей матеріал, що вже пройшов тест на недовговічність, мінімум зелені, ще залишиться зрубати липи, щоб відкатити на висадженні нових, - і все, автентика втрачена, плюс задихайся, місто... Шах і мат, Ужгород. Забудьте про ЮНЕСКО, забудьте про genius loci", - висловила свою думку з приводу реконструкції художниця і урбаністка Ліна Дегтярьова. Назвавши майбутню реконструкцію "хардкором в стилі спальних районів пост-радянських міст" і зауваживши, що прем'єр-міністр хотів зробити подарунок місту, а вийшло, що подарунок цей – одній-єдиній людині, меру.

На її думку, на набережну достатньо привнести інклюзивність на алеї та велодоріжки на асфальтній поверхні. Все інше можна лише підтримувати і відновлювати. Асфальтне покриття треба оновити, проте бруківка на алеї вся в нормальному стані. А її відновлення – це нераціональне використання бюджетних коштів, як і заміна нинішніх нових лавиць (встановлених недавно) на ще новіші.

Обурення містян переросло у акцію SaveNabka. У мережі - сотні коментарів і закликів не чіпати набережну Незалежності. Чи не найбільше непокоїть доля лип, адже на фото проекту реконструкції зелені зовсім мало. А липова алея, яка росте на набережні – чи не найвідоміший символ Ужгорода і привід для гордості.

Більше того, у спільноті Save Uzhhorod, яка опікується збереженням архітектури міста, оприлюднили інформацію, що тендер з вибору підрядника для проведення робіт вже відбувся. Переможцем тендеру виявилась компанія "КБК" з Києва, яка, за словами автора допису, "роками ремонтує" Капушанську вулицю та площу Петефі в Ужгороді. Але найголовніше те, що проект не погоджено органами охорони культурної спадщини.

Новина про реконструкцію набула такого резонансу, що вже за кілька днів мер Богдан Андріїв виступив у прямому ефірі, де зазначив: липи рубати ніхто не буде, автентичні бордюри на набережній збережуть. Роботи розпочнуться вже от-от, тому що до Нового року треба встигнути освоїти гроші з Києва, інакше доведеться повертати. А цього, очевидно, місцевим чиновникам робити зовсім не хочеться. А головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський під час зустрічі з ужгородцями запевнив, що проект реконструкції ні з ким погоджувати не треба, адже реконструкція нібито не видозмінить вигляд набережної суттєво.

Скільки лип буде пошкоджено під час реконструкції (у деяких коренева система піднята над рівнем бруківки, що суттєво ускладнить роботу ремонтникам), скільки автентичних елементів буде втрачено і наскільки якісною буде така кваплива видозміна – поки невідомо. Міська влада налаштована рішуче, часу на реалізацію грошей стає все менше, позаяк активісти і небайдужі шукають способи чиновникам завадити.

Ужгородці не вірять у позитивні зміни, тому що мають чимало невдалих, кричущих і руйнівних прикладів "оновлення" міста. Тим більше, що в цьому випадку зачепили ще й дуже важливе місце для всіх, хто хоч трохи любить Ужгород.

Читайте також: Протистояння "новому": Чому Ужгород втрачає шанс на порятунок історичної спадщини

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme