Навіщо голова Закарпатської облради обмовився про громадянську війну

Голова Закарпатської облради Михайло Рівіс вважає війну на Донбасі громадянською, а не російсько-українською

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Навіщо голова Закарпатської облради обмо…

Складається враження, що Михайло Рівіс на посаді голови облради запам'ятається не стільки справами, скільки гучними обмовками. Днями очільник Закарпаття вчергове підтвердив припущення.

АТОвці і волонтери прийшли до голови облради Михайла Рівіса з‘ясувати, чому він ігнорує їхні законні права та інтереси. Зокрема, їх не задовольнила відповідь на лист-звернення про покращення соціально-побутових умов потреб закарпатських бійців. За словами АТОвців, те, що вони отримали, нагадувало формальну відписку про співпрацю обласної ради з бійцями АТО та звіт про існуючу програму "Турбота". Жодних пропозицій від обласної влади щодо покращення соціально-побутових умов потреб закарпатських бійців у відповіді не було.

Рівіса довго чекали в приймальні і "ходоки" вже припускали, що урядник може не прийти. На цей випадок у них був план дій.

"Якщо не прийде, може більше на роботу не виходити взагалі, ініціюємо його переобрання по апробованій схемі на Хустщині, де внаслідок владного перевороту через псевдосесію змінили голову і заступника райради", - розповів секретар Спілки ветеранів АТО Закарпаття Віталій Грегор.

Хустський "сценарій" переобрання голови активісти обрали не випадково. У липні там дійсно стався владний переворот: на сесії Хустської райради, скликаної групою депутатів всупереч процедурі та законодавству України, депутати достроково позбавили повноважень голову райради Олександра Пацкана (брата народного депутата України Валерія Пацкана) та його заступника Івана Рогача. Організатором перевороту називали нардепа Валерія Лунченка, а Михайло Рівіс – його давній друг, людина так званого Хустського клану, до якого входять, окрім інших, і екс-гендиректор "Хліб Інвестбуду" і Державної продовольчо-зернової корпорації Роберт Бровді.

Та повернемось до подій в кабінеті голови облради. Зустріч АТОвців з Рівісом таки відбулася. Очільник пообіцяв особисто зайнятися питаннями, зазначенними в листі, і 21 вересня винести їх на розгляд депутатів облради, які зберуться на чергову сесію.

І все б закінчилося добре, якби під час розмови не трапилась та сама обмовка. Емоційно пояснюючи активістам, чому не всі їхні прохання можна задовольнити, Рівіс назвав російську агресію на Сході країни громадянською війною. Більше того, підкреслив, що він це "говорить всюди", хай навіть "багатьом не подобається". А на репліку одного з учасників зустрічі, що у нас – повномасштабна війна з Росією, чиновник просто відмахнувся. Це зачепило і обурило АТОвців неабияк.

Пізніше речниця облради Вікторія Сенгетовська, коментуючи Depo.Закарпаття ситуацію, передала коментар "шефа".

"Це була обмовка. Я одразу після цього виправився", — сказав Рівіс.

Уважно переглянувши відео, про обмовку можна посперечатися, хоча серед представників влади є ті, хто повністю підтримує Рівіса і не розуміє, чому він виправдовувався. Так, у розмові "не на диктофон" один із них переконував, що Рівіс сказав те, про що всі знають і розуміють, але сказати не те, що бояться, а не хочуть, бо все рівно "не проб'є".

"Ось дружина Тігіпка також сказала, що у нас громадянська війна, а потім виправдовувалася. Всі "наверху" так вважають, просто не називають речі своїми іменами. Чому ветеранів війни називають "ветеранами АТО", а не російсько-української війни? Бо ніхто не визнав, що це саме така війна. Чому добровольців воювати так мало? Бо треба йти вбивати брата чи батька", - аргументував урядник свою позицію питаннями-відповідями.

Правда, розмову закінчив фразою: "А обмовитися може будь-хто. Керівники – також люди".

У тому, що обмовитися може будь-хто, сумнівів нема. Але якщо обмовляється "великий чоловік" та ще й не один раз, та ще й на серйозні теми, виникає резонне питання: це навмисний крок, брак політичного досвіду чи невинна омана?

А серйозні обмовки у голови облради вже були. Так, у жовтні минулого року Рівіс, висловивши незадоволення розподілом коштів на розвиток дорожньої інфраструктури між регіонами, сказав буквально наступне: "Я розумію це так: якщо уряд хоче бачити Закарпаття у складі України, то вони повинні не забувати, що наш край існує…".

Всі зрозуміли фразу однозначно, але, як з'ясувалося пізніше, голова облради знову мав на увазі не те, що почули інші. За словами Рівіса, він абсолютно не виступав за відділення від України, а мав на увазі те, що в області, яка позиціонує себе, як туристична, закрився аеропорт, а з доріг більш-менш нормальної залишається тільки траса Київ - Чоп. Всі інші в такому стані, що ними їздити неможливо. Людям простіше дістатися до європейських столиць дорогою, яка примикає до Закарпаття, ніж пересуватися по області. "Виходить, що регіон економічно і транспортно відрізається від України", - сказав Рівіс.

Про те, що про сепаратизм в його словах не йшлося, голова облради говорив і на черговій сесії. "Мені дуже неприємно, що з інтерв'ю була вирвана фраза, яка очорнила не лише мене, але й усіх наших депутатів. Наголошую, тут, у сесійній залі, нема жодного сепаратиста. Люди, обрані народом, хочуть дише процвітання і миру нашому краю. Я бачу розвиток Закарпаття лише у межах України. Я публічно заявляю про це. Я бажаю лише миру, тому не хочу своєму краю того, що трапилося на Сході України. Але я бажаю своєму краю і процвітання", - емоційно наголосив Рівіс.

Після того, як у ЗМІ пішла хвиля повідомлень із закидами щодо закарпатського сепаратизму, першим на захист Рівіса виступив Геннадій Москаль. Коментуючи слова голови, він заявив, що на Закарпатті немає сепаратизму чи антиукраїнських настроїв. "Нестабільний фінансовий стан в області провокує постійний відтік кваліфікованих кадрів за кордон, деякі медичні та освітянські заклади в прикордонних районах знаходяться на межі закриття через брак спеціалістів. Тому слова голови облради мають не політичне, а економічне підґрунтя. Це спроба звернути увагу на реальний фінансовий стан області, який дійсно бажає бути набагато кращим", - зазначив Москаль.

Очікували реакцію Москаля і на "громадянську війну", та її не було. Ось і гадають тепер, чому "малиш", який додає Рівісу драйву, не прийшов на допомогу. (Згадався пост Рівіса у "Фейсбук", в якому він поділився результатами тесту "Какой из друзей делает твой мир светлее". Таким другом для Рівіса виявився Москаль. "Малыш, ты озаряешь мой мир как никто другой", - йшлося в результатах тесту. Рівіс додав: "Драйву додає то точно".)

І наостанок: важко передбачити, якими ще обмовками "порадує" голова Закарпатської облради. Та, щоб припущення мали простір для фантазій, нагадаємо про ТОП-14 цитат Михайла Рівіса. Є, де розійтись.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme