Реформа Квіташвілі чи Коли в Україні зникнуть державні лікарні

Depo.ua дізнався думку експертів про плани МОЗ України зробити бюджетні клініки державними або комунальними підприємствами

Реформа Квіташвілі чи Коли в Україні зни…

Днями міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі презентував законопроект "Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я".

За його словами, цей законопроект передбачає докорінні зміни у статусі й механізмах фінансування лікарень.

"Запропоновано дві великі зміни: зміна правового статусу закладів охорони здоров'я та надання їм автономії в управлінні, а також зміни у фінансуванні системи охорони здоров'я ", - повідомив Квіташвілі.

За його словами, передбачається перехід від бюджетної установи до форми державного підприємства, комунального підприємства, господарського товариства або інших організаційно-правових форм згідно чинного законодавства. При цьому вони залишаться у власності держави.

Переваги від цієї реформи, запевнив голова МОЗ, отримають пацієнти, медичний персонал і держава. Чи згодні з Квіташвілі лікарі та активісти?

ДЛЯ ЧЕСНИХ ЛІКАРІВ ЦЕ БУДЕ КЛАСНИЙ КРОК

Реформа Квіташвілі чи Коли в Україні зникнуть державні лікарні - фото 1

Ольга Стефанишина, виконавчий директор в ГО "Пацієнти України"

Цей крок треба зробити, щоб лікарні і лікарі стали автономними і розпоряджалися коштами клініки на свій розсуд.

Це важливий момент, тому що зараз наша система передбачає радянську форму управління, коли лікар не може розпоряджатися бюджетом своєї лікарні і повинен витрачати гроші так, як йому написали в МОЗ. Наприклад, він повинен купувати 10 тисяч лампочок щорічно, вони йому не потрібні, а потрібні, наприклад, шприци, але він їх придбати не може.

Це не ефективно, а щоб гроші витрачалися ефективно, треба дати свободу лікарям. Для чесних лікарів то буде класний крок, вони зможуть реально використовувати гроші за призначенням. Це перший крок в реформі, так звана легалізація витрат державних установ, і по ній можна буде вже побачити, як лікарні витрачають гроші і на що вони їм потрібні

Пересічному громадянину така реформа нічого не буде коштувати, оскільки гроші бюджетні.

З іншого боку, це по суті легалізація корупції, яка й зараз відбувається в лікарнях. Далі треба буде ще придумати, як змусити лікарні ефективно використовувати кошти.

До того ж у законопроекті деякі незрозумілі речі. Наприклад, його логіка передбачає необхідність подвійної реорганізації. Тобто спочатку медичний заклад з бюджетного стає унітарним, а потім з унітарного - корпоративним. Навіщо така двошарова реорганізація - незрозуміло.

Ще незрозуміло, чому знову "зарегульовують" медичну практику: наразі є ліцензування і ще хочуть ввести сертифікацію лікарів. Нащо дві паралельні регуляторні процедури?

ЦЕ ЄДИНИЙ СПОСІБ НАВЕСТИ ЛАД У МЕДИЦИНІ

Реформа Квіташвілі чи Коли в Україні зникнуть державні лікарні - фото 2

Андрій Семиволос, лікар-онколог, в.о. заступника директора Національного інституту раку

Це єдиний спосіб навести лад у медицині і створити можливість самоврядування і залучення фінансів.

От, наприклад, необхідно провести ремонт приміщення. Зараз щоб це зробити треба написати купу паперів, звернутися в МОЗ, це все розтягується на неймовірну кількість часу, йде інфляція, ростуть ціни і від моменту подання документів до початку виконання робіт ціна може зрости на третину. І все треба починати спочатку.

Наразі медсестра отримує зарплатню в 1 200 гривень. Зрозуміло, що вона приходить на роботу сердита й думає тільки про те, як з когось вичавити копійчину.

Це як в анекдоті, коли міліціонера на роботу прийняли, через два місяця питають, чого він за зарплатнею не приходить, а він каже: я думав, мені дали пістолет і крутись як можеш.

Отак і в клініках. Дали тобі кабінет і виживай далі як можеш. Відповідно лікарі й "залучають інвестиції" як можуть.

Але якщо лікарня буде працювати, наприклад до 14-ї години як державна, а потім як приватна, вона зможе заробляти гроші, витрачати їх на ремонт, амортизацію, доплати медперсоналу. Медики будуть зацікавлені краще працювати, всім буде зручно. В Угорщині така система є.

Чи не вийде так, що із прийняттям закону з'явиться цілий спектр платних послуг? Так все одно зараз багато витрат лягає на плечі пацієнтів і задум у тому, щоб вивести з тіні ці гроші, отримувати з них податки.

ЧИ ЛЯЖЕ КАРТА ГРУЗІЇ НА КАРТУ УКРАЇНИ?

Реформа Квіташвілі чи Коли в Україні зникнуть державні лікарні - фото 3

Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської ради пацієнтів

Підтримую я цю реформу чи ні - буду думати.

Тбілісі гарний, виглядає добре, але чи лягає карта Грузії на карту України? ("перероблення" державних клінік у приватні було здійснено в Грузії під час їхньої медичної реформи і є така думка, що цю ідею міністр Квіташвілі запозичив на своїй батьківщині, - ред). Я не бачив ще мапи, яка була б універсальна для декількох країн.

У нас поки що є де лікувати, є кого, і є поки що є кому лікувати, але немає за що.

Яким чином ця реформа зможе допомогти пацієнтам, приреченим або знайти гроші на лікування, або померти? Ініціатори реформи на це питання не відповідають.

 

 

 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme