Протистояння "новому": Чому Ужгород втрачає шанс на порятунок історичної спадщини

В місті дедалі більше планують або й вже зводять незрозумілі, нелогічні і часто абсурдні новобудови

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Протистояння "новому": Чому Ужгород втра…

У багатьох містах України питання новобудов, надбудов, реконструкцій, руйнувань та інших неспинних процесів викликають суперечки і скандали. Ужгород – не виняток. Зараз місто нагадує суцільний будівельний майданчик: одразу кілька центральних площ реконструюють, деякі – вже не перший рік. Разом з тим, в історичному центрі один за одним руйнуються старі будинки, або ж їх просто змінюють до невпізнаваності.

І якщо розбудова так званих "спальних", віддалених районів питань не викликає (місто розвивається, розростається, і це добре), то нахабне, а часто недолуге втручання бульдозерів у забудову історичної частини Ужгорода викликає обурення. Щоправда, активістів, котрі і намагаються достукатися до свідомості горе-будівельників і не менш горе-чиновників, які дозволяють роботи, не так вже й багато. Та розголос може зробити свою справу. Так, з останніх гучних випадків, до яких привертали увагу учасники cпільноти "Save Uzhhorod" - в історичному районі Малий Ґалаґов на будівлі суду знищили автентичні вікна. Тоді на будівлі колишнього Реферату громадських робіт, 1925 –1926 років побудови, а нині - Апеляційного суду по Довженка, 7, вибили вікна на другому поверсі, щоб замінити автентичну "столярку" на пластик.

Традиційно, невдоволених у мережі було вдосталь. Але цього разу розголос не минув просто так - за гарячими слідами департаментом культури Закарпатської ОДА було складено припис за фактом незаконних робіт. Поки незрозуміло, чи повернуть старі рами на місце, та й чи є що повертати. Тут варто наголосити, чому, здавалось би, така вже звична річ, як заміна вікон у центрі, викликала стільки питань. Справа в тому, що з травня йде активна кампанія щодо подання заявки на внесення району Малий Ґалаґов до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Цей район – надбання, яке залишили архітектори чеського модернізму, унікальна пам'ятка не тільки Ужгорода й Закарпаття, а й всієї України.

Під час візиту у травні на Закарпаття прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана йому озвучили про намір внести Малий Ґалаґов до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Та ще більш широкого розголосу це питання набуло під час проведення на Закарпатті міжрегіонального культурного форуму "СлободаКульт" - тоді митці з різних областей стали на захист району.

Малий Ґалаґов формують 27 унікальних будівель. Його ще називають місцевим "урядовим" кварталом – тут розташовані облдержадміністрація, управління нацполіції, Служби безпеки України, Апеляційний суд тощо. Нині будівлі втрачають свій справжній вигляд, адже мешканці квартир починають проводити ремонтні роботи на власний смак, замінюючи старі дерев'яні віконні рами на пластикові, перебудовуючи мансардні приміщення. Руйнують надбання, і не тільки у житлових приміщеннях. Тому заміна вікон на будівлі суду у час, коли розгортається масштабна кампанія зі збереження архітектури унікальної пам'ятки, виглядає щонайменше дикунством.

Але на цьому неприємні сюрпризи не закінчуються. "Save Uzhhorod" б'є на сполох: виявляється у центральній частині міста, на Студентській набережній, впритул до потенційного об'єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО планується будівництво 12-поверхової "висотки". Її хочуть звести поруч з історичним ареалом та комплексною охоронною зоною пам'ятки містобудування Малий Ґалаґов.

А навздогін – через річку, на Київській набережній, управління архітектури Ужгородської міськради взагалі дозволило будівництво 7- поверхового будинку в самому центрі міста, посеред 2-поверхової забудови. Коментуючи таке рішення, головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський стверджував, що запланована на Київській набережній 7-поверхівка буде поза зоною історичного ареалу, мовляв, там можна будувати. У той же час, активісти стверджують: багатоповерхівка запланована якраз в історичному ареалі. Більше того – на цій території діють суворі обмеження по висотності. Це зона регулювання забудови першої категорії відповідно до історико-архітектурного опорного плану.

Незрозуміло, що у майбутньому чекає на цю частину центрального Ужгорода, адже зовсім поруч є ще один ласий шматок – територія зі старим покинутим фонтаном перед обласним драматичним театром. Це ще одна "темна" пляма на мапі міста. На початку року власники земельних ділянок на вулиці Льва Толстого подали проекти для будівництва комерційних приміщень на місці занедбаного фонтану. У міськраді їх не підтримали, бо будівлі не вписувалися в архітектурний ансамбль. Але зазначили: забудова території таки можлива.

Тоді міська рада виявила намір викупити ділянки, які перебувають у приватній власності ще з 2009 року. Але у лютому власники земельних ділянок біля Закарпатського драмтеатру відмовилися від пропозиції влади. За результатами переговорів забудовники запевнили, що готові оголосити бліц-конкурс на забудову території з подальшим розглядом фаховим журі, яке визначить переможця, натомість представники міської влади вимагали від власників земельних ділянок оприлюднити проекти громадськості.

Час від часу з'являється інформація щодо забудови території. Із останнього - тут буде будівля у чотири поверхи із підземною парковкою. Така ідея багатьом ужгородцям, м'яко кажучи, не сподобалася.

Чи не щодня уважні ужгородці фіксують зміни в архітектурі центральної частини міста. І у більшості випадків ці зміни негативні, часом – катастрофічні. Чітких правил забудови і меж історичного центру, де б ці правила діяли, як виявляється на практиці, немає. Завжди знайдуться прогалини, якими вдало користуються забудовники чи ті, хто таке свавілля дозволяє, чи просто комерційно зацікавлені особи. От тільки незрозуміло, чи є тоді шанс претендувати на статус Світової спадщини ЮНЕСКО, якщо цю спадщину і все, що поруч, можна так легко змінити, а точніше – знищити.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme