Протест, що "луснув": Як ужгородці "розбурхали" мережу, потішили поліцію і насмішили суддів

В Ужгороді провалився пікет біля апеляційного суду Закарпаття проти пом'якшення запобіжного заходу ізраїльтянину, котрий на авто смертельно травмував школярку і намагався втекти з України

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Протест, що "луснув": Як ужгородці "розб…

Дописи із закликами прийти до Закарпатського апеляційного суду з протестом проти рішення суду з'явились у сомережах майже одразу по закінченні судового засідання. Людей обурив той факт, що було змінено запобіжний захід з тримання під вартою на домашній арешт громадянину Ізраїлю, котрий у вересні біля Ужгорода за кермом авто смертельно травмував на пішохідному переході 15-річну дівчинку та втік з місця події.

Згодом його із супутницею було затримано в пункті пропуску "Тиса" під час спроби покинути територію України. При цьому він кинув автомобіль, на якому збив дитину, та попросився до іншого авто, аби в такий спосіб виїхати до Угорщини.

Суд першої інстанції врахував це свідченням того, що підозрюваний може намагатися уникнути кримінальної відповідальності за скоєне, а тому застосував до підозрюваного найсуворіший запобіжний захід - тримання під вартою. А з огляду на те, що вчинення даного злочину спричинило загибель людини, слідчим суддею не було визначено можливість внесення застави.

В апеляційному суді зміну запобіжного заходу пояснили тим, що, мовляв, чоловік має невиліковну хворобу. "Були подані додаткові документи, які свідчать, що ще у 2015 році у підозрюваного було встановлено певний діагноз, з розумілих причин не називаємо його, і ми також отримали документи із слідчого ізолятору, що надати йому медичну допомогу там не можуть. Хвороба, наголошую, є невиліковною і потребує постійного догляду", - розповіла голова Закарпатського апеляційного суду Ганна Фазикош.

Рішення суду, як і аргументація голови, викликали бурю невдоволення. Користувачі соцмереж не намагалися підбирати слова, висловлюючись з приводу "багатоходівок" адвокатів та суддів.

"Плюсики" під закликом прийти до будівлі адмінсуду і висловити свій протест проти несправедливого рішення сипалися з'являлися один за іншим: "так", "треба", "це могла бути ваша дитина", "покажемо суддям", "ми не бидло", "рішення несправедливе", "вимагаємо пояснення", "суддю на мило", " іноземецю дали можливість втекти" і так далі. Гніву вистачало не на один пікет. І це не могло пройти повз увагу правоохоронців. Там, очевидно, розуміли, які наслідки можливі після того, що відбулося в залі суду і як народний гнів може "вилитися" зі сторінок соцмереж на вулиіц міста. До закликів вийти на акцію протесту силовики поставилися серйозно і підготувалися до масового заходу. Про це свідчила хоча б кількість поліцейських, які ще задовго до початку анонсованого пікету "зайняли позиції" навколо будівлі адміністративного суду. Тут можна було побачити і "підозрілих" чоловіків у штатському, які фіксували на мобільний все, що відбувалося.

Та фіксувати, практично, не було що. Як з'ясувалося хвилин за 10-15 від початку пікету, правоохоронців та журналістів місцевих і центральних ЗМІ було набагато більше, ніж самих пікетувальників. Як не чекали ті два десятки людей, що прийшли, на однодумців, дива не сталося. Поліцейські тішилися, що все проходить гладко, і "морозилися" від питань журналістів, для чого їх так багато біля суду. Чоловіки в штатському, закадрувавши, що треба, покинули "пост", журналісти телеканалів, як нашкрібли бодай якоїсь інформації для куцих репортажів, розійшлись у пошуках інших новин. Із вікон адмінсуду за тим, що відбувається, уважно спостерігали працівники. Як розповів пізніше один з них, жартів, анекдотів, бувальщин і небилиць на тему "доб'ємося справедливого суду" після пікету прозвучало достатньо. Приміром, якось так: "тепер судова гілка влади точно знає, на що громада готова заради справедливості". Представники суду до мітингувальників так і не вийшли, тому за годину після акції мітингарі розійшлися. Втім, пообіцяли пильно стежити за ходом справи.

Звісно ж, соцмережі не могли промовчати. Інтонації були інші, але аргументи, як і водиться у цьому середовищі, непорушні. Ті, хто був біля суду, не могли прийти до себе від такого масштабного прояву байдужості. Ті, хто не був, пояснювали, чому так сталося. "Я вчора закликав тут людей щоб разом об'єднатися та піти на акцію протесту до апеляційного суду. Я нарахував більше ніж 100 "плюсів" від людей, які нібито готові були долучитися до цієї акції. А прийшло може 10 максимум. Поліції навіть біля суду більше було. Я багато років жив за кордоном, в країнах, де практично нема корупції, де такі випадкі, як тут з судом, є фантастикою. Після Євромайдану я навіть повірив, що нарешті українці почали розумнішати. Але з кожним роком моя віра в це почала згасати. Ситуація сьогодні показала що несправедливість, корупція, мізерні зарплати це все те, на що заслуговує більшість з вас. Як мені казав знайомий новозеландець - "ми сила, коли нас багато, і вона у нашій єдності". На жаль, це не про українців", - бідкався організатор акції Олександр Галагута.

"Люди, де ви всі були? Всі ті, хто так люто виявляв своє невдоволення цією несправедливістю в соцмережах, в коментарях. Ообливо ті, хто знав про цю акцію. Знаєте, яка різниця між совком і сучасною Україною? Жодної. Різниця тільки в тому, що при тоталітарному совку всі "голосно" (реально - пошепки) обурювались вдома на кухні, а сьогодні - у "Фейсбуці", - не приховував обурення громадський активіст Ярослав Сливка. Коментарів до цих постів також вистачало.

Цікаво, що обурень з приводу провального пікету було в рази менше, ніж з приводу зміни запобіжного заходу водієї. Проте, аж надто нарікати на байдужість закарпатців і не варто, бо при всій "організації" акція таки була більше стихійною. Очевидно, ужгородців треба ще "вести", або ж привід для прояву масової свідомості був дрібним. Або ж люди зневірилися в тому, що можуть щось змінити, або ж і не вірили в це ніколи в більшості своїй. Та в будь-якому випадку пікет, що провалився, став корисним і повчальним для багатьох. На майбутнє.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme