Потепління: В Україні змінилась тривалість сезонів

В Україні істотно змінюється термічний режим, режим зволоження, вітру. Зростання температури помітне протягом всього року, а найбільше - взимку і влітку

Потепління: В Україні змінилась триваліс…

Про це повідомила учений-кліматолог, науковий співробітник Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух в інтерв'ю "Текстам", пише Depo.Закарпаття.

З кінця 1990-х років в Україні не було жодного холодного року. Середня температура за рік була вищою за норму. З 2007 року річні аномалії перевищили півтора градуса, а в окремі роки - навіть два.

Як повідомила кліматолог, згідно з даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), в регіоні, до якого належить і Україна, одні з найвищих темпів зростання температури в світі за останні тридцять років. Середня за рік температура росла в 3,5 рази швидше, ніж в середньому по планеті.

Як наслідок, підвищення температури призвело до зміни тривалості сезонів - холодний період і зима стали значно коротше і тепліше, а теплий період і літо більш тривалими і жаркими.

Читайте по темі: Екологи розповіли, чим загрожує аномально тепла зима без снігу

Істотно зросла і кількість спекотних днів і тривалість жаркого періоду. Змінився і режим опадів. Взимку при високих температурах все частіше випадає дощ, а не сніг. Тому стійкого снігового покриву немає не тільки на півдні країни, а й у північних областях.

"Влітку висока температура повітря за наявності вологи сприяє утворенню потужних конвективних хмар (такі хмари утворюються шляхом конденсації водяної пари в повітрі, який піднімається і охолоджується), з яких випадають сильні зливи, град, формуються небезпечні шквали, а іноді і смерчі. Оскільки зливові опади дуже локальні, то все частіше виникає ситуація, коли в одному місті випадає за кілька годин одна-дві місячні норми опадів, а поруч їх взагалі може не бути. "Тому дефіцит опадів і посухи також стали типовим явищем сучасності", - заявила кліматолог.

За словами Балабух, "в 2019 році літня температура була вищою за норму більш ніж на 2 градуси. Можна говорити, що це був один з найтепліших років за весь час інструментальних спостережень. Всі місяці були аномально теплими, за винятком січня і липня, на які довелося кілька холодних періодів. Червень був найтеплішим з кінця ХІХ століття майже на всій території України. Також дуже теплими були лютий і грудень. Так, 19 грудня максимальні температури досягали 18°, а місцями навіть 20°С".

При цьому кліматолог зазначила, що "характерною рисою 2019 року стала не тільки аномально висока температура протягом року, але і дефіцит опадів. У багатьох регіонах країни посуха тривала півроку і більше. Максимальна тривалість періоду без опадів сягала понад 75 днів. Це майже два з половиною місяці. І все це відбувалося при дуже високих температурах".

Нагадаємо, вчені зафіксували новий температурний рекорд.

Читайте також: Екологи стурбовані, що безсніжна зима несе серйозні загрози водоймам

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"