Поради новачкам: Що треба знати, взяти і вдягнути, вирушаючи у похід горами

Плануючи похід горами, треба подбати про якісне спорядження, дуже ретельно продумати і зібрати медикаменти, взяти якісні харчі і одяг

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Поради новачкам: Що треба знати, взяти і…

Відпочинок у Карпатах буде ідеальним, якщо завчасно скласти список і взяти з собою усі потрібні речі, враховуючи кожну дрібничку. За кілька днів у поході може трапитися що завгодно, тому, щоб бути готовим до всіх несподіванок, треба подбати про спорядження та просто незамінні на маршруті речі.

Компанія, що вирушає у гори на відпочинок, має подбати про групове спорядження. Це, у першу чергу, намети. Намет повинен бути водо- та вітростійким, тоді він забезпечить найкомфортніше перебування у ньому навіть під час критичних погодних умов. Їх потрібно нести на собі, тому намет має бути не важкий. Намет повинен бути двохтентовим, зовнішній тент – водонепроникний. Внутрішній – це москітна сітка із водонепроникним дном.

Пальник, пальне (газ, бензин). Навіть якщо планується готувати на вогнищі, варто брати газовий/мультипаливний пальник. Відсутність дров та погода можуть внести свої корективи в плани, а з пальником можна приготувати гарячу їжу та напої незалежно від обставин.

Казани. Для зручності варто брати два казани: для приготування основних страв і для чаю, кави та інших напоїв.

Ремнабір. В поході речі часто використовуються на межі їхніх можливостей, і потрібно бути готовими провести ремонтні роботи будь-якої складності.

Ріпшнур. Навіть 5-10 метрам мотузки діаметром до 6 мм можна знайти безліч застосувань. Компас, карта.

До індивідуального ж набору входять:

Рюкзак. Вибір об'єму залежить від тривалості вашого походу, пори року і погодних умов. Правило зручності говорить, що всі речі повинні поміститися в рюкзак (виняток - каремат). Для походу на 5-7 днів – буде зручний рюкзак об'ємом від 50 до 75 і більше літрів.

Спальник. Він виконує роль ліжка, тож повинен задовольняти господаря на всі 100%. Основний його параметр – це температурний проміжок. Він маркується на всіх видах спальників, пропонованих у продажу. Має три показника – максимум, мінімум і комфорт. Орієнтуватися слід на "комфорт", що означає оптимальну температуру, за якої власнику буде найзручніше. Мінімум і максимум показують гранично допустимі значення, на які розрахований мішок, але не слід забувати, що вони є критичними. Також слід звернути увагу на матеріал верху і наповнювача, а також вагу, від яких дуже залежить ціна.

Каремат (Килимок). Це м'який килимок, який підкладається в наметі під спальник для м'якості та захисту від холоду, що виходить від землі. Простим варіантом є звичайні двошарові або одношарові рулонні килимки. Дорожчими, призначеними для професійного туризму є само-надувний килимок, що забирає мінімум місця і є досить компактними.

Набір посуду. Миска і кухоль – бажано металеві (надійніше, зручніше, зберігають тепло і не горять у вогнищі). Ложка – можна знайти стару легку алюмінієву, або ж придбати варіант так званої туристичної ложки-вилки – зручно і компактно.

Сірники повинні бути у кожного учасника походу в герметичній упаковці.

Пластикова пляшка. У кожного в дорозі має бути пляшка для води. Підходить півтора-дволітрова. Бажано поповнювати воду до відказу в джерелах чи гірських річках, особливо якщо нема впевненості, що попереду буде вода.

І, звісно, треба взяти з собою набір для особистої гігієни - зубна паста, щітка, рушник тощо.

Аптечка. Тут усе зрозуміло - без аптечки як групової, так і індивідуальної в похід йти не можна. Щодо групової аптечки, то вона повинна складатися особливо ретельно. Склад її визначається, виходячи з кількості учасників і тривалості шляху. Варто одразу скласти чіткий список того, що у ній є, і вкласти його у контейнер або пакет з ліками. На кожному препараті бажано написати термін його придатності, симптоматику прийому: це дуже допоможе тим, хто не стикався з тією або іншою медичною проблемою.

Перш за все, в аптечці повинні бути засоби для надання екстреної допомоги:

- Перев'язувальні матеріали
- Пластир звичайний і бактерицидний
- Йод або зеленка
- Перекис водню
- Еластичний бинт
- Жарознижуючі препарати
- Антибіотики
- Засоби проти діареї і печії
- Серцеві засоби
- Болезаспокійливі
- Антиалергенні препарати
- Пантенол, сонцезахисний крем (в сонячний літній день це дуже важлива річ в горах, бо інтенсивність ультрафіолетового випромінювання там вища, ніж на рівнині, і отримати сонячні опіки дуже просто).

Індивідуальна аптечка – це той список препаратів, який повинен мати при собі кожен турист групи. Кожна людина має підлаштувати склад її під себе. Індивідуальний набір завжди повинен бути в доступному місці.

Відпочинок у горах, у лісі, на туристичних маршрутах може провалитися, якщо зачасно не потурбуватися про одяг, який треба взяти з собою.

Варто знати кілька простих правил, до прикладу: для холодної погоди завжди краще брати в похід багато "тонких" одежинок, ніж одну "товсту". Одяг з натуральних тканин комфортніший (але не практичніший) одягу із синтетичних тканин. Одежу слід запакувати у поліетиленові пакети для захисту від дощу, роси та нічної вологи.

Що варто взяти з собою:

Головний убір. Під час денного переходу, як захист від сонця, ідеально підійде легка кепка чи панама з широким козирком. Увечері, зранку або ж прохолодного дня знадобиться тепла шапка.

Куртка. Штурмова куртка повинна забезпечити добрий захист від вітру та легкого дощу, бажано щоб вона була з капюшоном. Добре, коли куртка виготовлена з водонепроникного та дихаючого матеріалу.

Дощовик (пончо). Дощовик знадобиться як додатковий захист від сильного дощу. Тут є вибір: хтось віддає перевагу водонепроникній куртці зі штанами, для декого краще пончо, що одночасно вкриває туриста з рюкзаком, а декому достатньо звичайної поліетиленової накидки.

Светр. Карпатські ранки досить прохолодні, тому добре мати з собою хоча б один теплий светр (флісовий або шерстяний) і один легкий на зміну.

Футболка/гольф. Запастись треба хоча б двома футболками. Одну – щоб вдягнути на маршруті, іншу – на зміну для ночівлі. Для денного переходу краще підійде футболка з синтетичних матеріалів. На відміну від бавовни, вона випускає вологу (піт) і при намоканні швидко висихає. У холодну пору додатковий гольф також не буде зайвим.

Штани. Треба як мінімум двоє штанів. Одні використовувати як штурмові протягом дня, а інші – для табору та під час ночівлі. Синтетичні спортивні штани чи легкі бавовняні ідеально підійдуть у якості штурмових, для табору та ночівлі добре мати трохи тепліші штани типу флісових. Про джинси варто забути, вони важкі і при намоканні будуть сохнути увесь похід.

Шкарпетки. Бажано мати як мінімум дві пари звичайних ходових шкарпеток і одну пару шерстяних на холодну погоду чи для ночівлі.

Взуття. Для гірських походів краще підійдуть трекінгові черевики з міцними стінками та твердою підошвою, вони забезпечують добру стійкість та фіксацію ноги на будь-якому рельєфі. Добре, коли черевики виготовлені з цупкої та водонепроникної шкіри. Кросівки також підійдуть для походу, основне, щоб були міцними та з твердою підошвою. У похід добре взяти пару змінного взуття, в основному для табору (резинові шльопанці чи легкі кеди).

Взуття для походу повинно бути зручним та добре втоптаним під ногу. Якщо це нові черевики чи кросівки, то обов'язково кілька разів перед мандрівкою треба прогуляйтесь в них, щоб нога звикла до нового взуття.

Для того, щоб здолати визначений маршрут, нести рюкзак, рубати дрова, витримувати фізичні навантаження, людині потрібно величезна кількість енергії. Тому при плануванні походу потрібно продумати свій раціон, щоб і швидко, і зручно готувати, і їжа була поживною.

Для основи харчування в поході необхідні вуглеводи: гречка, рис, кукурудзяна, перлова крупа або макарони. М'ясо в поході потрібно в невеликій кількості. Це може бути сухе, в'ялене або консервоване м'ясо. Ковбасу краще брати сирокопчену, запаяну у вакуумну упаковку. М'ясо навіть при важких навантаженнях можна їсти лише зрідка - раз на 3-4 дні, або ще рідше.

Не підійдуть для походу сметана, йогурти та інші молочні продукти харчування, вони швидко псуються і вже за кілька днів їх доведеться викинути.

Треба підібрати білкову їжу, наприклад, бобові (маш, горох, сою, квасолю) у сухому або готовому вигляді. Завжди краще сухі продукти, тому що в них міститься більше поживних речовин. Крім гарніру і м'яса, добре узяти з собою висушені овочі, гриби, зелень, молоко, горіхи і сухофрукти.

Також можна взяти шоколад - бажано брати чорний, тому що він швидше, ніж інші його види, втамовує голод і заповнює енергетичні витрати, що важливо у походах. Сир - якщо похід у літню пору року, то краще брати твердий сир, без різкого запаху. Цукерки (карамель і льодяники) - коли немає можливості зупинитися і влаштувати перекус, льодяники стають незамінні.

Карамельки зручні тим, що вони легкі, не вимагають додаткової упаковки і завжди зможуть допомогти втамувати голод. Халва - найзручніше купувати у пачках. Цей продукт своєї калорійністю замінить будь-який перекус і урізноманітить денний раціон. Сухарі - свіжий хліб брати в походи не рекомендується, він швидко псується.

Аби спогади про відпочинок у горах були приємними і не відбили охоту до активного відпочинку, основниим правилами і порадами нехтувати не варто.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme